Choć nieograniczona jest ludzka kreatywność, to coraz gorzej z naszą uwagą.
Marketing treści nigdy nie odejdzie do lamusa, choćby dzięki nieustającej ewolucji narzędzi do ich przekazywania odbiorcom. Internet likwiduje ekonomiczne bariery decydujące o powodzeniu przekazu – decyduje jakość contentu. Warto zatem przyjrzeć się, jak z tych szans korzystają kreatywni. Przedstawiamy najlepsze – zdaniem ekspertów – kreacje content marketingowe.
Snapchat, Instagram, Periscope czy Vine zaczynają konkurować z Facebookiem czy Googlem. Gify biorą swoje terytoria, podobnie jak video 360. To przyszłość contentu. Choć nieograniczona jest ludzka kreatywność, to coraz gorzej z naszą uwagą. Skraca się drastycznie czas, jaki dajemy „nadawcy” na to, by nas zachwycił. Innym rodzajem ograniczenia w dotarciu do odbiorcy jest AdBlock – to wyraz zmęczenia wielu użytkowników sieci nieustannym bombardowaniem reklamowymi treściami. Blokad reklam nie da się zlikwidować w wielu przypadkach ani groźbą, ani prośbą, ani szantażem w postaci odmowy współpracy. Tym większa zasługa autorów kampanii, które zdołały zaistnieć w branży i zapaść w pamięć ekspertów.
Sprzedaż to nie wszystko
Elżbieta Tusień, content strategy lead w Zenith, za najciekawszą zagraniczną kampanię kontentową uznała „Real Girls” – zrealizowaną w Moskwie kampanię Nike.
Nike Instaposters from Instinct on Vimeo.
Ekspertka docenia ją za znakomity pomysł wykorzystania gotowego, istniejącego już w sieci contentu w kampanii OOH. Według niej ten przekaz reklamowy ma dodatkową wartość w postaci promocji sportu. Za pomocą „Real Girls” Nike pokazał, że wie jak inspirować i motywować dziewczyny do podejmowania sportowych wyzwań.
- Ta kampania pokazała, jak ciekawie połączyć świat online’u z offlinem. Wykorzystano w niej instagramowe zdjęcia ćwiczących dziewczyn z Moskwy. Zdjęcia wydrukowano i naklejono w przestrzeni miejskiej. Dodano do nich spersonalizowany przekaz. Następnie fotografie wróciły na Instagram, tym razem w postaci zdjęć naklejonych murali w mieście. Oznaczono też profile dziewczyn, które na nich były – opowiada Elżbieta Tusień. - Dziewczyny szukały i fotografowały się ze swoimi plakatami w tle. To z kolei zainspirowało i zaangażowało więcej naturalnych influencerek do robienia zdjęć i udostępniania ich na Instagramie, a tym samym do uprawniania sportu.
Jako przykład udanego contentu dla dzieci, znakomicie zaplanowanego i reagującego na konkretne społeczne potrzeby, ekspertka podaje kampanię Persila, „Messy Adventures”.
- Nowe technologie, a zwłaszcza urządzenia mobilne sprawiają, że dzieci zamiast zabaw na zewnątrz, wolą spędzać czas na kanapach. Persil w swojej kampanii postanowił pomóc rodzicom wyciągnąć dzieci z domów i zachęcił je do zabawy na świeżym powietrzu – uzasadnia ekspertka. - We współpracy ze znanym brytyjskim pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci marka stworzyła interaktywną opowieść dostępną na urządzeniach mobilnych. Dzieci, aby uzyskać dostęp do kolejnej części opowieści „Messy Adventures” musiały wyjść na zewnątrz i wykonać określone zadania np. zrobić zdjęcie nieba, czy odnaleźć wymieniane w bajce owady. Gra niesamowicie spodobała się nie tylko dzieciom, ale także rodzicom.
Ta kampania odniosła wymierny sukces – dotarła do trzech milionów rodziców na Twitterze i 21 milionów na Facebooku. Jej konsekwencją był 22-procentowy wzrost sprzedaży produktów Persila, a aplikację „Messy Adventures” pobrało aż 100 tysięcy użytkowników.
Elżbieta Tusień docenia również dwie polskie kampanie – Tymbarka i Durexa.
- Marka Tymbark postawiła na wykorzystanie zintegrowanego potencjału vlogerów i stworzyła dedykowaną, brandowaną, kreatywną przestrzeń, w której prowadzący kanał SKKF, JDabrawsky i Banshee, co tydzień tworzą własne programy. Kanał Tymbarka, czyli Tymbark Studio, prowadzony jest z pomysłem, konsekwencją, jest spójny ze strategią marki i contentem dopasowanym do grupy docelowej – chwali. - YouTube traktowany jest tu jako kanał social media ze spójną komunikacją, a nie jako miejsce dystrybucji contentu wideo. Przemyślana, dobrze stargetowana promocja na YouTube dała efekty. Tylko w jeden miesiąc pozyskano 100 tysięcy subskrybentów. Obecnie jest ich już 180 tysięcy, a materiały wideo mają ponad 10 mln wyświetleń.
Kampania Durexa „Zakładasz wchodzisz do gry” angażuje vlogerów do tworzenia serii contentu edukacyjnego w specyficzny, „wyluzowany” sposób, co sprawia, zdaniem Elżbiety Tusień, że wstydliwy temat przestaje krępować.
- Materiały publikowano na kanałach własnych youtuberów, między innymi Matura to bzdura, Szparagi, Ajgor. Prowadzący Matura to bzdura wciągali przechodniów w rozmowy o strefach erogennych czy prezerwatywach, a na kanale Szparagi w zabawnym filmie „Księżniczki na randce”, który miał ponad 1,2 mln wyświetleń, poruszano temat bezpiecznego seksu – wyjaśnia ekspertka.
Niech łączy pasja
Jako szczególnie warte uwagi kampanie, a to przede wszystkim za sprawą umiejętności stworzenia specyficznej więzi i porozumienia między marką a klientem, Przemysław Morawski, social media manager z agencji hyperCREW, wskazuje dwa zagraniczne przedsięwzięcia. Docenia „Kocham to” – kampanię Siemensa. /proszę podlinkować http://www.kocham-to.pl/
- Osią komunikacji pomiędzy marką a jej zwolennikami był dedykowany landing page, na którym każdy mógł podzielić się tym, co w życiu kocha najbardziej. Ci, których realizacje tej idei były najciekawsze, zostali nagrodzeni. Na ambasadora marki wybrano Marka Kamińskiego. Dzieląc się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją swoich życiowych pasji, między innymi poprzez podcasty i krótkie wideo, motywował odbiorców i uświadamiał, jak ważne w naszym życiu są pasje, którym się oddajemy – tłumaczy Morawski.
Tak realizowana komunikacja jasno pokazuje, kto jest grupą docelową marki, a sama marka prezentuje się jako pełna zrozumienia dla stylu życia swoich konsumentów i uczestnicząca w nim.
Przemysław Morawski docenia również kampanię Wrangler Wild Way Home z 2016 roku. - Wrangler, promując swoją linię ubrań Active Ready, postanowił postawić na treści mające motywować odbiorców do podjęcia akcji, wyrwania się z codziennej rutyny. Same ubrania pozostały w tle. By to zrealizować zaprosił do współpracy szereg influencerów, z których największą rolę odegrała para freeclimberów: James Kingstone i Magdalena Sieczkarek oraz brytyjski poeta Harry Baker – wyjaśnia.
Przedstawieniem idei kampanii był film, na którym każdy z zaproszonych influencerów prezentuje umiejętności, z których zna ich świat: poeta czyta swój wiersz, a James i Magdalena w górskim krajobrazie prezentują swoje techniki wspinaczkowe... Pełny tekst przeczytasz w raporcie Interaktywnie.com "Content marketing 2017" [POBIERZ PDF]
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»