
Wskazują je specjaliści z agencji interaktywnych.
Poprosiliśmy ekspertów z agencji interaktywnych o wytypowanie tendencji, które zmienią obraz stron internetowych w przyszłości. Z podanych przez nich przykładów udało się wykrystalizować 14 spójnych trendów, wszystkie z przykładami.
1. Powrót do początków internetu
Projektanci www wracają do prostoty projektowania i kierują się oszczędnością treści. Skupiają się przede wszystkim na wyborze najważniejszych elementów, które są komunikowane odbiorcy. Innymi słowy, wraca ograniczanie liczby elementów znajdujących się na stronie.
- Projektanci już dziś bardzo często opierają się wyłącznie na typografii i prostych kompozycjach charakterystycznych bardziej dla projektowania graficznego w ogóle, niż typowo webowego. Dotyczy to także elementów nawigacji, których albo w ogóle nie ma, albo mają charakter szczątkowy. W tak zaprojektowanych rozwiązaniach nawigacja jest często zintegrowana z elementami treściowymi strony - komentuje Dominik Kaznowski, CEO agencji Digitalwe.
Zdaniem eksperta, minimalizacja liczby elementów wpływa też na większą przejrzystość i pozwala powiększać najważniej elementu projektu. Bardzo często na takich stronach występuje jeden element dominujący.
2. Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia...
Eksperci nie zostawiają złudzeń. Kiedy projektanci odwrócili się od cięższych form graficznych na rzecz minimalizmu, teraz przykuwać oko muszą zdjęcia.
- Zdjęcia przestały być dodatkiem do stron, stały się raczej ich podstawą. Wysokiej jakości fotografie coraz częściej wypełniają większość – jeśli nie całe – miejsce, które mają do dyspozycji projektanci. Obserwuje się coraz bardziej rygorystyczną spójność estetyki, kolorystyki, oświetlenia i innych cech zdjęcia, które razem budują nastrój strony, pomagają opowiedzieć historię czy przekonać do walorów produktu – komentuje Norbert Piotrowski, strategic planner w agencji GoldenSubmarine.
Źródło: www.imperialcafe.co.uk
3. zdjęciom nierówne
- Coraz rzadziej są to jednak obrazy z banków zdjęć, a projektanci i firmy stawiają na własne sesje zdjęciowe, co dodatkowo podnosi autentyzm przekazu – dodaje Dominik Kaznowski z agencji Digitalwe.
Internauci dopieszczani są coraz bardziej rygorystyczną spójnością estetyki, kolorystyki i oświetlenia.
- Liczą się też cechy, które w połączeniu budują nastrój strony, pomagają opowiedzieć historię lub przekonać do walorów produktu. Gdy dedykowana sesja nie jest możliwa, poszukuje się fotografii z premium stocków – poznać je można po bardziej dynamicznych kadrach, mniejszej sztuczności postaci i dużej liczbie różnych faktur. Im bardziej autentyczne i naturalne zdjęcie, tym lepiej – komentuje Norbert Piotrowski z GoldenSubmarine.
4. Angażowanie filmem
Rozwój technologiczny obecnie pozwala na korzystanie z dużo większych (licząc w megabajtach) form niż fotografie. Rzuca się w oczy coraz częstsze korzystanie z filmów lub krótkich animacji.
- Trend nadawania animacji elementom interfejsu będzie coraz częściej uwzględniany w pracach nad projektami stron www. Z jednej strony, wraz ze zwiększaniem liczby „smaczków” animujących interfejs użytkownika, są one uwzględniane również na stronach www. Z drugiej strony, rozwój technologii (np. animacje realizowane przy użyciu arkuszy stylów – CSS) wspomaga realizację takich działań - komentuje Piotr Sałata, UX Specialist z agencji Symetria.
Zastosowanie video na stronach www staje się coraz powszechniejsze i ma najczęściej jeden nadrzędny cel – angażować w opowiadaną historię.
- Bez względu na to, czy mowa jest o prostych, kilkusekundowych pętlach, które zastępują zdjęcia w tle, czy rozbudowanych scenariuszach interakcji z filmami, w każdym z wypadków odwiedzający od chwili wejścia na stronę zanurza się w doświadczeniu – dodaje Piotr Sałata.
5. Układ „Pinterest”
Mamy wsad do strony, ale co z układem? Zdaniem Roberta Sosnowskiego, managing directora z Biura Podróży Reklamy, rządzić będzie pinterestowa kompozycja.
- Pinterstowe, czyli cegiełkowe ułożenie modułów i wypełnienie całej szerokości ekranu pozwala zobaczyć jeszcze więcej obrazków. Choć sam Pinterest wytracił na dynamice przyrostu jeśli chodzi o userów, to powstaje wiele stron, które podają kontent w pinterestowy sposób – komentuje Robert Sosnowski.
6. Scrolling 360 stopni
Strony internetowe stają się również coraz dłuższe. Już teraz prym wiodą bardzo rozległe www, które często są w stanie przedstawić sto procent treści na wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy pikseli, przesuwanych z dołu do góry naszego monitora. Zdaniem ekspertów, ten trend już zaczyna ewoluować.
- Zaznajomienie coraz większej liczby użytkowników z taką prezentacją treści pozwala na wprowadzenie jej na kolejny poziom. Coraz częściej będziemy przesuwać treść na bok lub z dołu w górę lub nawet w nawet w różne strony, zmieniając kolejno treść w swego rodzaju sekwencyjne filmy, nad którymi użytkownik przejmuje kontrolę za pomocą rolki w swojej myszy czy touchpada – twierdzi Marcin Wiśniewski, CEO agencji DWG Design.
7. One page
Punktem końcowym modnego scrollingu jest stan, w którym strona internetowa przybierze postać... dokładnie jednej strony. I nie jest to dziś rzadkość. Bo skoro nie mamy do czynienia z rozbudowaną platformą lub serwisem, intuicyjnie zaczynamy eksplorować stronę przez przewijanie jej w dół. I – dzięki dedykowanym rozwiązaniom - więcej nie potrzeba.
- Tworząc strony internetowe uwzględnia się to zachowanie tworząc architekturę informacji oraz wyjątkowe wrażenia w warstwie wizualnej i interaktywnej. Paralaksa, przenikanie, nakładanie, nieoczekiwane przesuwanie się elementów – wszystko to może pomóc zaprezentować temat strony w unikalny sposób. Warto też zauważyć, że tzw. one-pagers stają się coraz dłuższe, a dedykowane rozwiązania nawigacyjne mają pomóc użytkownikom odnaleźć się w tej linearnej kompozycji – dodaje Norbert Piotrowski z GoldenSubmarine. >>>
>>> pełny tekst przeczytasz w raporcie Interaktywnie.com
Kliknij i pobierz bezpłatnie.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Nie będzie stron www, będą tylko reklamy.