20.05.2014 / Felieton - Moje WWW / Trendy
 

Twarde dane to dzisiaj za mało. Współczesny marketing musi budzić emocje

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Karolina Stanisławska
 
Na zdjeciu Karolina Stanisławska (fot. OS3)
Na zdjeciu Karolina Stanisławska (fot. OS3)

Epoka content marketingu i storytellingu w komunikacji marek sprawia, że nie wystarczy już być na bieżąco z branżowymi nowinkami i case studies. Najbardziej inspirujących wątków dostarczają te dziedziny, które od wieków zajmują się opowiadaniem historii i wzbudzaniem emocji.

Które obszary inspirują najbardziej? Na pewno te, które nas fascynują i dostarczają słynnego uczucia flow - całkowitego, bezinteresownego zanurzenia w wykonywanej czynności. Stąd mój subiektywny wybór źródeł inspiracji dotyczy trzech dziedzin, które towarzyszą mi od lat i nieustannie dostarczają natchnienia do codziennej pracy. Media - ze względu na medioznawcze wykształcenie. Sztuka - ponieważ to moja największa pasja. User Experience - dlatego że nie wyobrażam sobie już marketingu bez projektowania doświadczeń użytkownika.

Dziennikarstwo i nowe media

  Angus Foster, szef redakcji światowej BBC News, podczas Editors' Lab Hackathon w Warszawie zwrócił uwagę na zasadnicze zmiany, jakie dokonały się w ostatnich latach w prezentacji contentu online. Dominacja treści wizualnych, dla których tekst staje się jedynie uzupełnieniem, zwrot w stronę hipertekstu czy zupełnie nowe standardy prezentowania treści wideo w internecie to zmiany, które warto śledzić. Od kogo lepiej uczyć się, jak przykuć uwagę i zatrzymać czytelników na dłużej, jeśli nie od dziennikarzy?

  Chcecie wiedzieć, co teraz ludzi najbardziej śmieszy? Zacznijcie dzień od www.buzzfeed.com - to prawdziwa kopalnia insightów prosto z popkultury. Interesują was bardziej pikantne obserwacje? Na pewno znajdziecie je na niezawodnym www.vice.com/pl. Jakie tematy lifestyle'owe, kulturowe czy obyczajowe wzbudzają obecnie najwięcej emocji?

  Aby się dowiedzieć, najlepiej zacząć prasówkę od www.huffingtonpost.com, www.theguardian.com lub www.entrepreneur.com. Wiedzy o zmieniających się trendach dostarczają z kolei takie strony jak www.trendland.com, www.fpiec.pl, www.trendhunter.com, www.fastcompany.com oraz www.99u.com. Jeśli chcemy, aby nasza marka zawsze była na czasie i trafiała również do innowatorów, warto regularnie tam zaglądać.

  Sztuka

   Moją największą pasją jest teatr pantomimy. Dzięki ograniczeniu środków wyrazu do minimum jest to w najwyższym stopniu sztuka wyobraźni. Aktor, wykorzystując jedynie swoje ciało, tworzy cały świat przedstawiony.

   A czyż obietnicą marki nie jest właśnie kreowanie nowego, lepszego świata i wizerunku konsumenta? Każdemu, kto chciałby zainspirować się sztuką wyobraźni, polecam fragmenty spektakli Warszawskiego Teatru Mimo: www.teatrmimo.pl/video. Już w czerwcu warto wybrać się na wyjątkowe wydarzenie: XIV Festiwal Sztuki Mimu w Warszawie www.mime.pl.

   Pozwalajmy sobie od czasu do czasu na przyjemność kontaktu ze sztuką! Najłatwiej można zrobić to przez odwiedzanie takich portali jak www.dwutygodnik.com, www.culture.pl/pl czy www.kulturaliberalna.pl. Dzięki recenzjom, analizom i wnikliwym felietonom, warto pielęgnować w sobie wrażliwość na teksty kultury. Wielu kampanii obrażających poczucie dobrego smaku można by uniknąć, gdyby marketerzy traktowali treści produkowane przez marki jak każde inne wytwory kultury i brali za nie odpowiedzialność.

   User Experience

    Marki, dostarczając wzruszeń i emocji, muszą jednak wciąż pamiętać, aby robić to w sposób jak najbardziej użyteczny i przyjazny użytkownikowi. UX to nie tylko projektowanie interfejsów, to przede wszystkim projektowanie doświadczeń użytkownika w kontakcie z marką.

    Nawet nowicjuszom w tym temacie najbardziej polecam wszelkiego rodzaju wydarzenia: konferencje, warsztaty i spotkania. Środowisko skupiające się wokół User Experience pełne jest wspaniałych, pełnych pasji osobowości, które czasami jednym wystąpieniem potrafią przewrócić do góry nogami nasz światopogląd. Poza spotkaniami przede wszystkim polecam blog jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiego (i nie tylko) UX - Agi Szóstek www.uxplus.pl, który zawiera mniej porad narzędziowych, za to więcej inspirujących felietonów o doświadczeniu użytkownika.

    Bardziej technicznej wiedzy, która jednak przydaje się na każdym etapie pracy z marką i tworzenia dla niej contentu, dostarczają z kolei takie portale jak: www.dtelepathy.com/blog, www.uxonline.pl, www.100sdt.com czy www.uxmag.com.

    Obecnie marki, aby przetrwać, muszą dostarczać konsumentom dużo więcej niż tylko dobry produkt. Nieważne, skąd czerpiemy inspiracje. Najważniejsze, aby mieć zawsze oczy szeroko otwarte. Nawet - a może właśnie przede wszystkim - w dziedzinach pozornie bardzo odległych od marketingu.

    Autor: Karolina Stanisławska - strategic planner w OS3. Odpowiada za tworzenie strategii dla klientów agencji. Doświadczenie zdobywała pracując dla takich marek jak: Philips, Nestle, mBank, Bacardi.
    • Facebook Polub
    • LinkedIn Opublikuj
    • Twitter Udostępnij
    Tag arrow
    Chmura tagów

    Tagi: content marketing, user experience


    wizytówki firm
    szukasz klientów dla firmy?
    • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

     Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

     Zobacz profil w katalogu firm
    • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

     Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

     Zobacz profil w katalogu firm
    • NuOrder NuOrder

     Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

     Zobacz profil w katalogu firm
    Komentarze (2)
    Albert
    1. Albert, 89.71.204.*, 20.05.2014 / 21:54
    Bardzo ciekawy artykuł, dziękuję
    monia
    2. monia, 176.124.190.*, 21.05.2014 / 21:20
    musi budzic emocje bo branża inaczej nie zarobi:) wmawiacie tym biednym klientom zeby wydawlai kupe kasy na ckliwe reklamy które i tak nie maja wpływu na zakup:) na zakup ma wpływ cena i jakosc
    Trwa zapisywanie komentarza
    Dodaj komentarz
    Zaloguj się
    Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
    wymagane
     
    obrazek nieczytelny
     
     
    wyślij
    wizytówki firm
    szukasz klientów dla firmy?
    NuOrder
     
    Arrow
    newsletter
    Arrow
    Loader
    Up Down
    ostatnie komentarze
     
    Dołącz do społeczności interaktywnie.com
     
     
     
     
    © 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.