Strona ING Banku Śląskiego najszybciej prowadzi użytkowników do informacji - znalezienie numeru kontaktowego do zastrzeżenia karty zajęło im średnio 67 sekund.
Getin Noble Bank SA można nazwać "najszybszym bankiem". Średni czas odszukania informacji we wszystkich zadaniach wyniósł 75 sekund. Bank wygrał zdecydowanie pod względem czasu w zadaniach dotyczących znalezienia informacji o okresie kredytowania i bezodsetkowym okresie spłaty na karcie.
Badani nie mieli większych problemów z żadnym z zadań. Pozytywne opinie zebrała szata graficzna, która została ocenia jako przejrzysta i czytelna.
Pobierz pełny raport |
Zastrzeżenia użytkowników budziły nie zawsze dobrze widoczne czcionki oraz brak wystarczających szczegółów odnośnie oferty banku - wynika z raportu Symetrii.
Z kolei użytkownicy poszukujący informacji na stronie Pekao SA musieli klikać nieco dłużej. Tym samym spadła również satysfakcja badanych z odwiedzonej strony. Niemniej jednak, w porównaniu do reszty banków, Pekao zyskał lepszy czas i wyższe noty.
Największy problem użytkownicy mieli z odszukaniem okresu przyznania kredytu hipotecznego. Elementem ocenianym pozytywnie jest jakość treści w opisach produktów. Główny problem stanowiła wyszukiwarka, która nie zawsze zwracała pożądane rezultaty.
Ważne informacje ukryte, za dużo podstron i grafik
Użytkownicy, którzy poruszają się po stronach banków, niechętnie odnoszą się do zbyt dużej liczby tekstów. Nadmiar informacji oceniany był negatywnie, również w kontekście obawy przed niezrozumieniem oferty banku. Co ważne, użytkownicy wskazują również na brak wyróżnienia najitotniejszych kwestii, a co za tym idzie - na bałagan na stronie i ukrywanie ważnych informacji w gąszczu tych mało ważnych.
Wyszukiwarki również nie są najmocniejszą stroną witryn największych banków. Nie zawsze wpisanie frazy do wyszukiwarki owocowało "zwróceniem" właściwych wyników.
- Po wprowadzeniu w wyszukiwarkę banku hasła: Visa Gold, w liście rekordów tytuły były duże, ale nie odnosiły się bezpośrednio do nazwy Visa Gold. Poszukiwanie nazwy karty w tekście było dla mnie mało intuicyjne i miałam ochotę zaprzestać dalszego przeszukiwania - wynika z jednej z opinii na temat Multibanku.
Z kolei na stronie PKO BP użytkownicy wskazali na minus ze strony zbyt dużej liczby podstron, niejednoznacznego nazewnictwa i konieczności zbyt dużej liczby klików, by trafić w odpowiednie miejsce.
- Trudno znaleźć poszukiwane informacje - są ukryte w dużym zagłębieniu poziomów menu - mówi jedna z opinii.
Wśród niedogodności użytkownicy wskazują również przeładowanie grafikami. Symetria w raporcie wskazuje tu również na zjawisko "ślepoty bannerowej" - internauci pomijają zbyt wiele grafik myśląc, że to bannery reklamowe (BZ WBK).
Jak wyglądało badanie?
Do badania przyjęto listę banków wskazanych przez ekspertów portalu Money.pl, który założył, że:
- lista może się składać z 10 najwyżej notowanych banków z listy 100 największych instytucji finansowych tygodnika Polityka,
- bank musi posiadać ofertę skierowaną do klientów indywidualnych.
Z tak utworzonej listy usunięto Bank Gospodarki Krajowej (nie posiada on oferty skierowanej do osób indywidualnych), a w ramach grupy BRE Bank SA przebadano jej detaliczne marki, mBank i MultiBank.
Na stronie każdego banku użytkownicy wykonali 4 zadania przygotowane przez ekspertów Symetrii. Zostały one dobrane zgodnie z najczęstszymi potrzebami informacyjnymi klientów stron bankowych, wskazywanymi w raporcie Google. Ze względu na ochronę danych osobowych i informacji, analizie została poddana część informacyjna, a nie transakcyjna serwisów bankowych. System losowo przydzielał bank do poszczególnego użytkownika, w taki sposób, aby nie był to bank, którego jest on klientem.
Użytkownicy zostali poproszeni o następujące działanie:
- Sprawdzenie maksymalnego okresu czasu, na jaki bank może przydzielić mieszkaniowy kredyt hipoteczny w złotówkach klientowi indywidualnemu.
- Odszukanie numeru telefonu, pod który należy zadzwonić aby zastrzec zagubioną kartę płatniczą.
- Sprawdzenie jaki jest okres spłaty bez odsetek dla złotej karty kredytowej "X" ( w miejsce "X" podana była konkretna nazwa karty kredytowej).
- Sprawdzenie jakie jest aktualne oprocentowanie kwoty 5000 zł na koncie oszczędnościowym "X" w walucie polskiej ( w miejsce "X" podana była konkretna nazwa konta oszczędnościowego).
W badaniu wzięło udział 2 000 internautów, rekrutowanych na portalu Money.pl za pomocą narzędzia UserZoom.
Patronem medialnym badania jest serwis branżowy Interaktywnie.com.
Pobierz pełny raport Kryształy Symetrii [PDF]
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
I półtora bańki jest, jest, jest/widać, że sponsorzy bogaci/