Zobacz, jakich trendów spodziewają się specjaliści.
Jak zmieni się projektowanie doświadczeń użytkownika w 2018? Trendem, który z każda chwilą przybiera na sile i w 2018 roku może znajdzie szersze zastosowanie także w Polsce są interfejsy konwersacyjne i AI, ale nie można lekceważyć także technologii blockchain. Jedno jest pewne - ludzie oczekują interakcji na poziomie jak najbardziej zbliżonym do naturalnej i projektanci niezmiennie będą iść w tym właśnie kierunku.
Na świecie wykorzystanie asystentów głosowych już dzisiaj jest już, jeśli nie powszechne, to częste. W Polsce temat dopiero od niedawna przedziera się w branżowych mediach i pewnie jeszcze chwilę potrwa zanim, przebije się w praktyce. Pierwsze realizacje już jednak powstały i w 2018 roku będzie ich przybywać. Wzrośnie też zainteresowanie AR i VR, o których dzisiaj wiele się jedynie mówi.
Jeśli chodzi o projektowanie stron i serwisów, następuje - nie bez pewnego oporu ze strony wydawców i reklamodawców - zwrot do minimalizmu. Internet - nie bez ich winy zresztą - został tak bardzo zaśmiecony reklamami, że konsumenci zaczęli się buntować. Nowoczesny user experience to już nie efekciarstwo i wodotryski, ale usuwanie zbędnych elementów, personalizacja i szybkość. Funkcjonalność powinna być na pierwszym miejscu i choć ciągle nie brakuje projektantów, którzy uwielbiają łamać konwencje zaskakującymi połączeniami kolorów, czy tekstami pisanymi pod kątem, trudn uznać to za dominujacy trend.
Ponadto, doświadczenie użytkownika musi być spójne. Kiedyś jedynym touchpointem z marką w sieci, była strona internetowa, potem także aplikacja lub strona mobilne, ale już za chwilę dojdzie aplikacja na telefon czy telewizor. User experience to już nie tylko projektowanie stron, tylko całych ekosystemów.
Jakie realizacje zwróciły uwagę ekspertów w mijającym roku? Piotr Chojnacki z Efigence wskazuje Allegro, które wpisuje się w oczekiwania klientów ze względu na zastosowane techniki personalizacji, a Agata Slater z Agencji Crafton - na chatbota Tymbarka, który dzięki wbudowanemu algorytmowi komentuje zawartość załączonych fotografii.
Takich realizacji będzie więcej.
Więcej o tym, w którym kierunku będzie rozwijało się projektowanie usług internetowych przeczytasz na kolejnych podstronach.
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ | |
Piotr Chojnacki, User Experience Director, Efigence: |
|
Agata Slater, Project Manager, Agencja Crafton: |
Piotr Chojnacki, User Experience Director, Efigence
Jakie trendy w projektowaniu stron i aplikacji zdominowały rok 2017?
Jednym z najbardziej gorących tematów w 2017 roku był temat interfejsów konwersacyjnych, chatbotów czy interfejsów głosowych. Podczas gdy światowi potentaci w tym obszarze – Apple z Siri, Microsoft z Cortaną, Amazon z Alexą czy też Google z Google Now odnoszą już sukcesy, w Polsce wciąż temat pozostaje tylko w obszarze trendów i kierunków rozwoju na przyszłość.
W przyszłym roku możemy się spodziewać wysypu różnego rodzaju wirtualnych asystentów i wyspecjalizowanych chatbotów, a tworzenie interfejsów i budowanie pozytywnych doświadczeń w oparciu o interfejsy konwersacyjne będzie jednym z wiodących kierunków w branży UX. Dodatkowo wzrost popularyzacji urządzeń wspierających VR i AR oraz ich wdzieranie się do kultury masowej z pewnością przyczyni się do zwiększenia zainteresowania klientów rozwiązaniami tego typu. Przełoży się to na wzrost zainteresowania projektowaniem nowego rodzaju interakcji, bazujących na tzw. screenless experiences.
Jaki projekt najbardziej wyróżnił się na polskim rynku i dlaczego?
Spośród kilku wdrożeń nowych serwisów w mijającym roku, na szczególną uwagę zasługuje nowa odsłona allegro.pl. Personalizacja treści, nowy sposób prezentacji produktów i inspiracji zakupowych doskonale wpasowuje się zarówno w bieżące trendy, jak i oczekiwania użytkowników.
Jakie trendy mogą zdominować rok 2018?
W bardziej klasycznym podejściu do projektowania interfejsów, w szczególności w serwisach portalowych, możemy się spodziewać popularyzacji storytellingu i „sprzedawania” produktów i usług w oparciu o zaawansowaną personalizację. Już teraz, bazując na big data i analizie behawioralnej, serwisy są w stanie bardzo precyzyjnie dopasować treści, produkty i proponowane usługi do realnych potrzeb użytkowników. Lepsze dopasowanie to większa konwersja. Lepsze dopasowanie z uwzględnieniem kontekstu w tzw. mikromomentach oraz dopasowanie na poziomie zarówno samej treści ale również na poziomie copywritingu będą odgrywały istotną rolę w strategii UX/CX.
W nadchodzącym roku należy spodziewać się również redefinicji projektowania zorientowanego na omnichannel. Rosnąca liczba połączonych urządzeń, z których korzysta użytkownik i zwiększenie popularyzacji Internet of Things spowodują konieczność bardziej holistycznego spojrzenia zarówno na proces projektowania, jak i na samo projektowanie doświadczeń. Projektanci skupią się nie tyle na projektowaniu pełnych ekosystemów, ale na zapewnieniu spójnych doświadczeń przy przejściu z jednego touchpoint-u do innego.
Użytkownicy oczekują interakcji z rozwiązaniami cyfrowymi na poziomie jak najbardziej zbliżonym do naturalnego – na poziomie, do jakiego są przyzwyczajeni w interakcjach z innymi ludźmi. Humanizacja projektowanych doświadczeń – empatia na poziomach strategii, contentu i funkcjonalności – będzie wiodła prym przy budowaniu pozytywnych i satysfakcjonujących doświadczeń w obszarach podstawowych potrzeb, takich jak zaufanie, transparentność i bezpieczeństwo.
Możemy się spodziewać również dalszej ekspansji funkcjonalnego minimalizmu. Oznacza to usuwanie zbędnych elementów i dostarczanie najbardziej użytecznych funkcjonalności, tak aby użytkownik mógł się skupić na swoich najważniejszych celach oraz ekspozycję samego contentu (Content - Focused Experiences). Skupienie uwagi użytkownika na tym, co najważniejsze, czyli na contencie, bez zbędnych dystraktorów jako przejaw walki o uwagę użytkownika będzie z pewnością jednym z bardziej widocznych cech projektowanych serwisów
Agata Slater, Project Manager, Agencja Crafton
Jakie trendy w projektowaniu stron i aplikacji zdominowały rok 2017?
Mijający rok 2017 ujawnił kilka ciekawych trendów w projektowaniu graficznym. Jedna z ciekawszych tendencji to większe wykorzystanie potencjału tekstu i czcionek jako elementu wizualnego. Dominował bold oraz starannie wyselekcjonowane czcionki, co wpisuje się we wciąż obecne trendy minimalistyczne. Ciekawa, lecz czytelna czcionka pozwala czytelnikowi skupić się na treści, a tekst niesie wysokie walory estetyczne i jest przyjemny w odbiorze.
Kolejnymi trendami wizualnymi, które można było zaobserwować w mijającym roku, a które naszym zdaniem wpłynęły na doświadczenie użytkownika to pozorne przełamywanie zasad designu. Stopniowy powrót gradientów, tym razem w niekonwencjonalnych, jaskrawych połączeniach, wprowadzanie kontrolowalnego chaosu, np. poprzez teksty pisane pod kątem, z góry do dołu, z dołu do góry były częstym elementem stron i aplikacji tworzonych w 2017 roku. Do trendu przełamywaniu konwencji można też dodać tworzenie wielopłaszczyznowych układów stron, gdzie elementy nachodzą na siebie w nowy sposób. Choć trend jest estetycznie atrakcyjny i innowacyjny, z punktu widzenia UX jest dość niekorzystny, gdyż potencjalnie utrudnia użytkownikom odbiór treści. Naszym zdaniem niska funkcjonalność skomplikowanych układów stron może wpłynąć na to, że trend ten nie utrzyma się długo wśród grafików i UX-owców.
Na uwagę zasługuje też coraz częstsze wykorzystanie wideo w procesie brandingu i promocji treści. Internet staje się nieograniczony, a technologia coraz szybsza co sprawia, że wykorzystywanie wideo jest technicznie coraz prostsze. Do tego dochodzi rosnąca popularność wideoblogów, a ilość polubień i udostępnień treści wideo na kanałach typu Youtube, szczególnie wśród młodszych odbiorców pokazuje, że użytkownicy coraz częściej wolą obejrzeć ten sam materiał niż go przeczytać. W szczególności obserwacje mediów społecznościowych wskazują na to, że jest to tendencja, która będzie rosnąć w siłę.
Jakie miały go zdominować, ale w praktyce okazały się jedynie branżowymi buzz wordami?
Według nas, najbardziej oczekiwanym trendem (w tym wypadku produktem) mijającego roku jest Adobe XD, nowe narzędzie do tworzenia prototypów stron. Program nie spełnił jednak naszych oczekiwań. Nadal brakuje w nim wielu funkcjonalności niezwykle przydatnych w procesie tworzenia makiet, np. użytkownik ma możliwość tworzenia butonów w formie symboli, jednak wszystkie z nich muszą mieć tę samą szerokość, niezależnie od długości tekstów, jakie się na nich znajdują. Tak więc mimo tego, że niektóre z funkcjonalności i opcji oferowanych przez Adobe XD wydają się naprawdę atrakcyjne, to j całość sprawia wrażenie narzędzia niedopracowanego, o chwiejnych podstawach. Wierzymy jednak w potencjał Adobe XD i czekamy na jego rozwój jako możliwego następcę Sketch’a, który ma ograniczony zasięg, przez to że nie jest dostępny dla wielu systemów operacyjnych jednocześnie.
Kolejnym szumnym buzz word’em roku 2017 na pewno była technologia VR i AR. Po sukcesie Pokemon Go oczekiwaliśmy, że technologie te na dobre zagoszczą na liście częstych i innowacyjnych praktyk dobrego designu. Jednak przykładów interesującego zastosowania tych technologii jest mniej niż można się było spodziewać. Nie wątpimy w to, że szerokie spektrum możliwości tych technologii w marketingu, biznesie, a nawet przemyśle na pewno spotęguje ich popularność w przyszłości. Jednak w roku 2017 wpływ VR i AR na trendy w projektowaniu był cały czas dość nikły.
Jaki projekt najbardziej wyróżnił się na polskim rynku i dlaczego?
Jeden z ciekawszych projektów, które zwróciły naszą uwagę na polskim rynku to wykorzystujący nowoczesną technologię Funbot Tymbarka:
Tymbarkowy FunBot opiera się na technologii AI - sztucznej inteligencji. Dzięki wbudowanemu algorytmowi, wirtualny Kapsel Tymbarka „potrafi” komentować zawartość załączonych fotografii, np. miejsc, przedmiotów, ludzi. Rozrywkowa kampania połączona jest z konkursem, a więc aktywny udział w zabawie ma też aspekt grywalizacji, stając się jeszcze bardziej atrakcyjny dla użytkowników. Pomysł Tymbarka jest wizualnie atrakcyjny, a także zachęca użytkowników do aktywnej interakcji ze stroną, przez co jest ona na pewno bardziej zapamiętywana. Zabawowy charakter strony zapewne pozytywnie wpływa też na odbiór produktu, jak i całej marki. Jesteśmy ciekawi czy atrakcyjny design i innowacyjna kampania Tymbarka przełożą się na wyniki sprzedażowe.
Jakie trendy mogą zdominować rok 2018?
Uważamy, że rok 2018 będzie zdominowany przez technologie. Na pewno należy zwrócić uwagę na rosnące zainteresowanie technologią Blockchain oraz na to jak wpłynie ona na sposób odbierania sieci i wchodzenia z nią w interakcje. Pojawienie się zdecentralizowanych baz danych z publicznym dostępem na pewno zmieni to, jak podchodzimy do interakcji z serwisem. Pojawi się też potrzeba nowych interfejsów obsługujących tę technologię, ponieważ obecnie jeszcze sprawia ona wrażenie skomplikowanej i zamkniętej dla grupy odbiorców nie będącej ekspertami.
Za Blockchainem idzie idea otwartości i przejrzystości w wymianie informacji i dóbr, a więc można spodziewać się, że przejrzystość będzie też grała większą rolę niż teraz w procesie projektowania, nawet w serwisach nie wykorzystujących publicznego Blockchaina. Dodatkowo kryptowaluty będą rosły w popularność jako metoda płatności co sprawi, że będzie trzeba zrewidować procesy zakupowe w serwisach i interfejsy, na których się opierają.
Wzrost zaawansowania technologicznego będzie też na pewno widoczny w procesie zastosowania AI czyli sztucznej inteligencji. Serwis Spotify już w 2017 zaczął wdrażać ciekawe pomysły interfejsów i funkcjonalności opartych na AI. Na uwagę zasługuje tu funkcja Wrapped, w której lista utworów tworzona jest za pomocą algorytmu, które kalkuluje nasze wybory muzyczne w minionym roku i optymalizuje ją, dostosowując do naszych gustów i eksperymentów muzycznych. Uważamy, że trend AI, podobnie jak i inne trendy technologiczne w roku 2018 będą rosły w siłę.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»