Najlepsze polskie strony internetowe. Pod kątem użyteczności

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 

Pobierz pełną wersję raportu UŻYTECZNOŚĆ W INTERNECIE [PDF - 9MB]

Definicja użyteczności, nazywanej często z angielska usability sprowadza się do pojęcia ergonomii interaktywnych urządzeń i aplikacji. W przypadku stron www i aplikacji internetowych podstawowymi kwestiami wydaje się być możliwie najbardziej intuicyjna nawigacja, umożliwienie użytkownikowi jak najszybszego dotarcia do informacji, których szuka i wreszcie przedstawienie tychże informacji w sposób, który dla odbiorcy będzie w pełni zrozumiały i możliwie prosty w odbiorze.

Zgodnie z normą ISO 9241 ergonomia jest miarą wydajności, efektywności i satysfakcji użytkownika z jaką dany produkt może być używany dla osiągnięcia określonych celów przez określonych użytkowników – przeczytać można choćby w Wikipedii.

32625_usability-okladka.png
Pobierz pełną wersję raportu
UŻYTECZNOŚĆ W INTERNECIE
[PDF - 9MB]

Tyle teoria. Praktyka jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana. - Użyteczność to cały zestaw technik pomiarów i zaleceń, wynikających z długiej tradycji, której korzenie tkwią jeszcze w czasach sprzed ery komputerów: w ergonomii i wzornictwie przemysłowym – mówił w wywiadzie dla portalu Interaktywnie.com Andrea Resmini, znany architekt informacji i badacz UX, założyciel European IA/UX Network oraz Journal of Information Architecture. Ale przestrzegał też, że nie ma jednej, prostej drogi do ideału: - Tkwimy dziś w samym środku zalewu informacji, czerpiemy je z niezliczonych źródeł, kierując się w wyborze aspektami, których tradycyjnie rozumiana użyteczność nie bierze pod uwagę. Mam na myśli choćby sentymenty, kwestie społecznościowe i ich zmiany na przestrzeni czasu.

Złotego środka jak dotąd nikt nie wymyślił. Dlatego postanowiliśmy pokazać – na przykładach z życia wziętych – jak powinny wyglądać strony internetowe dobrze przygotowane pod kątem użyteczności. Poprosiliśmy 35 największych polskich agencji interaktywnych i firm zajmujących się tematyką użyteczności w Internecie, o wskazanie ich zdaniem najbardziej użytecznych witryn w polskiej sieci. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstał swoisty, branżowy ranking użytecznych wzorów do naśladowania.

1. Gazeta.pl

 

32477_01-gazeta.pngNajbardziej dopracowaną pod kątem użyteczności stroną w Polsce okazał się być portal informacyjny. Eksperci chwalą Gazetę przede wszystkim za czytelność i łatwość nawigacji. I to pomimo ogromu treści, jaką z oczywistych względów znaleźć można w portalu.

- To medium czytelne, intuicyjne, w którym do wszelkich informacji można dotrzeć niemal zawsze zachowując zasadę „trzech kroków”. Gazeta.pl unika zaśmiecania newsów niepotrzebnymi treściami. Dla przykładu, w danej kategorii tematycznej zawsze jest tylko jedno zdjęcie,  w każdym artykule znajduje się też tabelka z podręczną galerią, powiązanymi treściami, tagami – wylicza Tomasz Michalik, creative director agencji Insignia. - Punkt też należy się za wyróżnianie „tematów dnia”. Istotne informacje, oprócz wyróżnienia na całą stronę, są promowane również w innych serwisach tematycznych Gazety jako tzw. headline na samej górze strony. Dzięki temu użytkownik nie ma szans przeoczyć istotnej informacji.
Małgorzata Breguła, specjalista usability w agencji Internet Designers podkreśla, że strona główna portalu jest lekka wizualnie, więc dobrze skanuje się ją wzrokiem. Zaletą jest też możliwość dostosowania strony głównej do swoich potrzeb.

- W artykułach dobrze wyróżniony lead, wykorzystane są mechanizmy nawigacji po tekście. W efekcie, choć cały portal składa się z dużej ilości podserwisów to nawigacja jest intuicyjna . Po kliku wejściach użytkownik powinien bez problemu poruszać się po portalu – chwali Breguła.

- Bardzo czytelny układ, dobrze dobrana typografia, przejrzyste formatowanie informacji – kwituje Joanna Dering z agencji Kamikaze.

2. Inteligo.pl

32478_02-inteligo.pngDrugie miejsce na użytecznościowym podium przypadło w udziale branży bankowej. Internetowe ramię PKO BP, po zmianie szaty graficznej okazuje się być ścisłą, krajową czołówką.

- W umiejętny sposób łączy ze sobą rozwiązania Javascriptowe z przemyślaną i oryginalną grafiką. Wykorzystanie ikon, wspierających nawigację, duże klikalne pola, jasno określone akcje pierwszo- i drugoplanowe - to wszystko zasługuje na wyróżnienie – ocenia Krzysztof Piwowar, usability manager w ADV. - Jak dla mnie redesign tego serwisu i finalny efekt był strzałem w dziesiątkę i zdecydowanie jest to najbardziej użyteczna strona polskiego internetu, jaką znam.

- Serwis wyróżnia się na tle konkurencji czytelnością. Bardzo widoczne przyciski "otwórz konto" i "logowanie" oraz granatowy panel z danymi do kontaktu, z pomocą oraz przydatnymi informacjami, który jest z nami na wszystkich stronach – wylicza zalety Wojciech Kmita, architekt informacji z GoldenSubmarine. -  Na uwagę zasługuje prezentacja produktów podzielona na obszary (np. Konto Inteligo, Karty Inteligo itd.), która we wszystkich działach jest identyczna i łatwa do obsługi. Także podział stron produktów na sekcje pozwalają na wygodne i szybkie czytanie treści.

- Serwis sprawia wrażenie przejrzystego i prostego w nawigowaniu. Strony nie przetłaczają nadmiarem informacji, a dostępne opcje pozwalają kontrolować wyświetlane treści. Użyteczne też są dodatkowe funkcje nawigacji pomiędzy podstronami. Na efekt lekkości i czytelności wpływają również interaktywne elementy, które subtelnie pojawiają w momencie najechania na wybrany obszar i skutecznie przyciągają uwagę, zachęcając do akcji – wylicza Joanna Kotala, experience design director w Ideacto.

Pobierz pełną wersję raportu UŻYTECZNOŚĆ W INTERNECIE [PDF - 9MB]

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: insignia, internet, raport, usability, użyteczność


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (22)
Adrian Zdziechowicz
1. Adrian Zdziechowicz 30.07.2010 / 11:35
no to czytamy :)) bo pogoda za oknem taka że psa szkoda wygonić :((
Robert Drózd
2. Robert Drózd 30.07.2010 / 12:10
Bardzo podoba mi się uwzględnienie w zestawieniu Jak Dojadę - która rzeczywiście jest niemal idealna i pięknie wpasowała się w potrzeby które mają miliony ludzi. I co ciekawe - nikt z "wielkich" tej potrzeby wcześniej nie dostrzegał.
Tomek Chabowski
3. Tomek Chabowski 30.07.2010 / 13:53
http://jakdojade.pl? jakiś żart?
Maciej (moon) Maciejowski
4. Maciej (moon) Maciejowski 30.07.2010 / 14:42
Proponuje tytuł raportu zmienić na "Jak agencje interaktywne oceniają polskie serwisy".

Wiarygodną ocenę ergonomię / użyteczności serwisu www definiuje również popularność wśród użytkowników, bo to oni powracając określają satysfakcję z produktu i potwierdzają jego jakość. Dlatego warto zapytać gdzie ukryto liderów, których wybrał rynek a nie 35 agencji interaktywnych i firm zajmujących się tematyką użyteczności? Gdzie jest http://google.pl? Gdzie są serwisy z czołówek list mega panelowych?

Określenia typu "Przede wszystkim warto docenić dużą ilość treści" w ocenie ergonomii to zdecydowanie naciągnięcie - czy ktoś zadał sobie trudu ile uu/ru ma http://tvp.pl i jak to się ma do serwisów wideo konkurencji (polsatu, tvn itd.)?

Zdecydowanie tytuł powinien być "Jakie strony podobają się w agencjach interaktywnych" ;-)
Paweł Haltof
5. Paweł Haltof 30.07.2010 / 15:15
Ranking zawsze jest pewną orientacją i wyborem po pewnych kryteriach.

Na pewno jednak UU czy popularność nie wiążą się z użytecznością! Czy najpopularniejszy samochód świata będzie najużyteczniejszym? Użyteczność zdecydowanie częściej odpowiada jakości połączonej z przydatnością / używalnością.

Szczególnie ta druga opcja jest prezentowana w wynikach rankingu "przydatność i wykorzystywanie" (a nie "podobanie się"), bo gazeta, allegro, jakdojade itd.. to bardzo przydatne serwisy - w ocenie agencji oczywiście.

pozdrawiam;)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.