
Nagrywamy, montujemy, jednym kliknięciem pokazujemy go światu i stajemy się inspirującymi filmowcami. Tyle w teorii.
Żyjemy w cudownych czasach dla twórców wideo, w których nagrywamy i montujemy film w telefonie, jednym kliknięciem pokazujemy go światu i w jednej minucie stajemy się inspirującymi filmowcami. Tyle w teorii. Praktyka jest dużo bardziej brutalna.
Szacuje się, że liczba filmów wideo w serwisie YouTube przekroczyła sześć miliardów. Oznacza to, że średnio sześciu na siedmiu mieszkańców kuli ziemskiej nagrało film i wrzuciło go do najpopularniejszego portalu wideo. Liczba ta ciągle rośnie. W trakcie trzech minut czytania tego artykułu, internauci dorzucą kolejne 900 godzin klipów - mówią oficjalne statystyki.
KLIKNIJ I POBIERZ RAPORT "WIDEO W INTERNECIE"
Problem w tym, że ogromną większość filmów na YouTube zobaczył i w przyszłości zobaczy prawdopodobnie tylko ich autor. Nic dziwnego. Przykra prawda jest taka, że odmętów tego serwisu zwyczajnie nie da się oglądać, a większość nagrań powinna pozostać na telefonach komórkowych swoich właścicieli i nigdy nie ujrzeć światła dziennego.
Zapytaliśmy więc ekspertów, co zrobić, żeby nie wpaść w niechlubną otchłań domorosłych artystów i nakręcić dobry, wartościowy film. A następnie jak go wypromować. Specjaliści przygotowali dla nas zestaw pożytecznych rad.
Pomysł, pomysł, wykonanie
- Najważniejszy jest oczywiście pomysł na wideo. Bez niego nawet nie zabieraj się do tworzenia filmu! - przestrzega Adam Gołub, dyrektor zarządzający wideoMill. Ale jak do niego dojść?
- Zacznijmy od początku. Może to zabrzmi za bardzo biznesowo, ale musisz mieć strategię na film. "Chcę mieć 100 tys. wyświetleń filmu na YouTube", "Chcę pokazać drastyczne losy faraonki w zdobywaniu pożywienia nocą", "Chcę sprzedać swój produkt dla młodych matek z dużych miast". Usiądź i zastanów się, kto, gdzie i co ma zrobić po obejrzeniu filmu. Do jakiego działania chcesz przekonać swojego widza. Zmiany jego poglądów politycznych, poszerzenia wiedzy, sprzedaży usług. To są fundamenty filmu - tłumaczy Adam Gołub.
Oprócz tego zastanów się, do kogo chcesz trafić ze swoim materiałem. Wyobraź sobie typowego odbiorcę i to do niego staraj się mówić w swoim filmie.
Zanim zaczniesz kręcić, zaplanuj też dokładnie wszystkie ujęcia i elementy, które mają znaleźć się w ostatecznym materiale. I przypilnuj, aby zostały zrealizowane. - Nie ma nic bardziej frustrującego niż zorientowanie się, że czegoś brakuje, gdy już cały sprzęt został spakowany a aktorzy pojechali do domu - radzi Michał Adamczyk, senior art and wideo director w GoldenSubmarine.
Nie rozpraszaj się. Staraj się trzymać tematu i obcinaj niepotrzebne elementy. Widzowie w internecie szukają z reguły konkretnych odpowiedzi na konkretne pytania i takie też powinny być twoje filmy.
Po drugie - wykonanie. - Animujesz, filmujesz, miksujesz. Technika jest dowolna, bo ma odzwierciedlać pomysł, na podstawie którego opracowałeś scenariusz - twierdzi Adam Gołub. Jeżeli uważasz, że koncepcję na film najlepiej odda animacja, to ją przygotuj. Podobnie z kręconym filmem lub jego połączeniem z animacjami.
- Ty jesteś panem i twórcą filmu. To ty go tworzysz i postaraj się jak najlepiej przekazać swoją wizję „na ekranie”, a wcześniej ekipie, z którą będzie kręcił film. Pozbieraj referencje ujęć z filmów, które lubisz, znajdź ulubione zdjęcia - ujęcia budynków, drzewa, chmury, ludzie - które chcesz mieć w filmie, pozapisuj dialogi, które mają znaleźć się w filmie. Na ich podstawie zbuduj moodboard (czyli jaki nastrój, kolory, tonacja mają być w filmie) i storyboard (krok po kroku rozrysowany film) - dodaje Adam Gołub
Ważne jednak, żeby nie przesadzić z wykonaniem. Innymi słowy, żeby forma nie przesłoniła treści. - Twój program do montażu wideo ma dużo fajnych efektów i aż żal z nich nie skorzystać. Jednak z reguły, co za dużo, to niezdrowo. Zadbaj o dobry dźwięk, szczególnie gdy materiał opiera się na komunikacie słownym. Pomyśl o inwestycji w oświetlenie, na początek wystarczy blenda, która pozwoli odbić i ukierunkować światło na filmowany obiekt. Dobrze sprawdzają się też panele LED, które będą bardzo praktyczne dzięki zasilaniu akumulatorowemu - radzi Michał Adamczyk z GoldenSubmarine.
Na koniec zastanów się, jak to wszystko połączyć w jedną całość. W jeden budujący zaangażowanie, przekazujący emocje, interesujący film.
Pamiętaj przede wszystkim, że filmy muszą być zrealizowane w sposób profesjonalny. - Żadna marka nie może sobie pozwolić na materiał amatorski. Co najwyżej nasze filmy mogą wyglądać jak amatorskie - ale nadal muszą być zrobione zgodnie ze sztuką. Kluczem jest natomiast znajomość medium pod kątem budowania napięcia, długości filmów, ich konstrukcji, umiejętności utrzymania zainteresowania oglądających i masy drobnych elementów, które pracują na finalny sukces - mówi Olgierd Cygan, CEO, managing partner agencji Digital One.
Ekspert dodaje, że najczęstszym błędem jest właśnie przeświadczenie, że materiały wideo do internetu da się zrobić na kolanie bez odpowiednich zasobów - finansowych oraz ludzkich i bez brania pod uwagę specyfiki medium. Często pojawia się myślenie - "wrzućmy do sieci naszą reklamę, dodając do niej kilka wyciętych klatek, a wszyscy będą sami chcieli ja zobaczyć” >>>
PEŁNY TEKST PRZECZYTASZ W RAPORCIE "WIDEO W INTERNECIE"
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»