Dobrze przygotowana gra reklamowa powoduje lawinę dalszych użytkowników, piramidę poleceń aplikacji, a co za tym idzie - przekazu reklamowego. W Polsce da się zarobić na social gamingu, trzeba jedynie zmienić nastawienie do pieniędzy płynących z gier. O społecznościowych grach rozmawiamy z Jackiem Jankowskim z nobagames.com.
Interaktywnie.com: Polski rynek ,,załapał" zachodnie trendy? Można znaleźć w sieci coraz więcej ogłoszeń o pracę związanych z grami społecznościowymi - dla grafików, developerów. Jaki mniej więcej wzrost notuje social games w Polsce? Według ostatnich badań w USA, na któe powołuje się eMarketer, w sieci gra aż 20 procent internautów. Nam chyba jeszcze trochę daleko do takiego wyniku?
Jacek Jankowski, Nobagames: Ogłoszenia dotyczące pracy to papierek lakmusowy poważnego zainteresowania tematem gier, aplikacji, działań w społecznościach na bazie tychże. Jednakże, już od dłuższego czasu polskie agencje wykonują zlecenia nie tylko na polski, ale też na inne rynki reklamowe i growe. Polscy zleceniodawcy skupiają się głównie na próbach kopiowania globalnych sukcesów, zamiast szukać własnych unikatowych pomysłów i rozwiązań, ale też coraz częściej rozumieją zasady social media i social games. Graczy w Polsce jest bowiem coraz więcej i można już dla nich prowadzić działania nie tylko promocyjne (gry reklamowe, advergames) ale też związane z grami społecznościowymi. Bazując na tylko jednej witrynie proponującej tylko gry, gry.pl, można śmiało powiedzieć, że gra ponad 16 procent polskich internautów. Dodajmy do tego tych, którzy grają na kolejnych serwisach z grami objętych megapanelem (facebook.com, nk.pl, poszkole.pl) i osiągniemy lepszy wynik, niż ten wskazany przez amerykańskie badania.
Popularność gier społecznościowych można mierzyć kilkoma wskaźnikami: ARPU, MAU, DAU... Mógłbyś krótko wyjaśnić, co oznaczają i jak je interpretować?
Wszystkie skróty dotyczą użytkowników i ich korzystania, lub wykorzystania gry bądź aplikacji i stosowane są w internecie głównie dla użytkowników serwisów społecznościowych lub aplikacji reklamowych, ecommercowych. ARPU to wskaźnik dotyczący średniego miesięcznego przychodu na użytkownika, w wypadku social games są do dochody z mikropłatności (np. na zakup zwierząt, dopalaczy) wykorzystywanych w grach. MAU odnosi się do miesięcznej ilości aktywnych użytkowników aplikacji, a DAU do dziennej ilości aktywnych użytkowników, są one najczęściej stosowane w wypadku statystyk aplikacji produkowanych dla polskich odbiorców. Dzieje się to głównie ze względu na niski, znikomy poziom wskaźnika ARPU w Polsce, po prostu nie dokonujemy mikropłatności, nie tylko w grach. W skrócie, im wyższe wskaźniki i ich zmiany tym lepiej, nie ma jednej interpretacji niestety.
Jakie cechy powinna mieć dobra gra społecznościowa, żeby móc na niej zarobić?
Prosta, ładna, przyjemna, nienarzucająca się, wciągająca, uzależniająca, dobrze zaprojektowana, nienachlanie zapraszająca do płatności - jeśli to się uda spełnić, to sukces masz prawie w kieszeni. Po zaprojektowaniu gry, przetestowaniu grywalności, zebraniu pierwszych graczy trzeba ją jeszcze wypromować, a to już zupełnie inna bajka. W social games ponad 50 procent dochodu powinno być przeznaczone na dalszą promocję gry, a producenci często szybko chcą przejeść zyski bez dalszego rozwoju aplikacji.
Jak zatem dobrze promować grę społecznościową? Jak dotrzeć i zachęcić internautów do gry i - co ważne - do wydania pieniędzy na wirtualne gadżety?
Każda gra będzie miała inne efektywne działania wspierające, jednakże najlepiej promować grę, w jej naturalnym środowisku (np. reklamy na facebook), ale także należy pamiętać, że gra, która nie jest grywalna, fajna, to nie wiem jak mocno promowana, nie będzie sukcesem. Dobre gry obronią się same, najlepszym przykładem tutaj jest klasyczny Bejeweled Blitz na facebook od PopCap Games, która pomimo, że jest bardzo prostą, jednominutową grą, ściąga miesięcznie ponad 12 milionów użytkowników (MAU) oraz codziennie ponad 4 mln użytkowników (DAU). Taki sukces trudno powtórzyć, choć i z Polski mamy dobre przykłady, chociażby Scoremaster, aplikacja do zabawy w obstawianie meczy, mająca ponad 160 tysięcy MAU, czy promocyjne Paczkobranie, które osiągało wyniki ponad 200 tysięcy MAU.
W kwestii wydawania pieniędzy przez graczy, należy pamiętać, że nikt nie chce być do tego zmuszany, jeśli to zrozumie twórca aplikacji, to już połowa sukcesu. Następnie musi zgrabnie dać możliwość wydania pieniędzy, i tutaj niestety nie ma złotego środka.
Czym różnią się od siebie gry na platformach typu Facebook od gier w osobnych serwisach, jak Kurnik.pl? I jedno i drugie możemy nazwać grą społecznościową. Gdzie można prościej/szybciej zarobić pieniądze?
Kurnik.pl to gry tradycyjne w nowej oprawie, dobre dla tych którzy chcą grać tylko z graczami. Facebook.com, nk.pl, poszkole.pl - to miejsca dla graczy, którzy grają, ale także chcą się dzielić informacją o graniu z innymi znajomymi, niekoniecznie graczami. Zarówno kurnik.pl jak i gry w serwisach społecznościowych mają taką samą szansę na zarobek z graczy, tutaj ważne jest takie zaplanowanie inwestycji gracza, aby nie czuł on "wyciągania kasy" od niego, tylko myślał o płatności jako o inwestycji w grę, w rozwój swojej postaci, zwiększenie swojego rankingu, granie w miejscu dla VIP-ów.
Jak możesz ocenić poziom gier polskiej produkcji do tych zagranicznych? Prosty przykład: gry od Zyngi, a gry w Naszej Klasie. Czy możemy pochwalić się jakąś innowacyjną grą, a nie ,,inspirowaną" produkcjami zagranicznymi?
Musicie pamiętać, że to, iż pod grą podpisuje się firma amerykańska, niemiecka czy koreańska nie oznacza to, że nie została wyprodukowana przez Polaków. Polscy developerzy są jednymi z najlepszych na świecie, a po ostatnich zmianach na rynku międzynarodowym jak i po zmianach kursu walut (szczególnie dolara), polskie studia stały się nie tylko lepsze jakościowo, ale także tańsze niż studia w Indiach czy Rosji. W pierwszej dziesiątce gier na facebook.com znajdziecie polskie produkcje (np. kilka gier nobagames.com w ramach mindjolt.com), nie mówiąc już o tym, że wiele popularnych w Polsce gier sygnowanych przez studia zagraniczne są w 100 procentach wykonane przez Polaków. Polacy także najczęściej próbują zrobić coś nowego, a nie kopiować standardy, często jesteśmy przez to temperowani przez zagranicznych zleceniodawców. Gry produkcji Zynga, to często lepsze kopie sprawdzonych silników. Gry społecznościowe osadzone na nk.pl to niestety gorsze wersje facebookowych hitów, dodatkowo dostępnych także na facebook.com. Nie wiem dlaczego, ale w tym wypadku pojawia się ograniczanie gier tylko do produkcji gwarantujących zwrot z użytkownika (wysoki ARPU), a nie dające zabawę użytkownikom.
Jak można ciekawie i skutecznie wykorzystać gry w kampanii reklamowej?
Można, trzeba, jest to jak najbardziej celowe i opłacalne. Przykład powtarzany do bólu to Paczkobranie dla inPostu, ale jeśli dziś wejdziesz na facebook czy poszkole.pl - zobaczysz kolejne gry i aplikacje reklamowe. Zwiększenie ilości nowych produkcji mówi samo za siebie, klienci bezpośredni, agencje reklamowe i domy medowe zrozumieli jak efektywne kosztowo, wizerunkowo i jakościowo jest to narzędzie. Gra czy aplikacja reklamowa, szczególnie połączona ze społecznością, to nie statyczny landing page kampanii, to ośrodek marketingu szeptanego i wirusowego, najlepsze narzędzie do naturalnego polecania, wciągania w współzawodniczenie graczy przez graczy. Dobrze przygotowana gra reklamowa powoduje lawinę dalszych użytkowników, piramidę poleceń aplikacji, a co za tym idzie przekazu reklamowego.
Jacek Jankowski
Związany z marketingiem internetowym od lat 90. Jego doświadczenie obejmuje działania zarówno po stronie agencji interaktywnych jak i po stronie klienta agencji. Jacek jest również niezależnym konsultantem działań marketingowych w internecie. Obecnie prowadzi Dział Gier Internetowych w spółce Redefine, gdzie pod marką nobagames.com rozwija narzędzia związane z reklamą wykorzystującą gry internetowe. Swoje działania prowadzi na pograniczu gier reklamowych, gier casual oraz serwisów społecznościowych (m.in. facebook.com, poszkole.pl). Wolne chwile spędza z rodziną i przyjaciółmi, głównie nad polskim morzem lub na Mazurach. Nie stroni od wycieczek po świecie, które łączy z odwiedzinami swoich znajomych.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W takim wypadku tak trzymać. Może rzeczywiście nie mamy się czego się dzisiaj wstydzić. Co prawda Polacy pod wieloma innymi względami pozostają dzisiaj niestety w tyle. Tak to juz jest, ze nie wszędzie mozna być pierwszym. Moze jednak kiedyś sie to zmieni
Witam,<br /><br /> Chciałbym Państwu udowodnić, że w Polsce mamy jak najbardziej produkcje o światowym formacie.<br /><a href=\"http://TauriWorld.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://TauriWorld.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://TauriWorld.pl</a></a> - to gra MMO wyprodukowana całkowicie u nas w kraju. Gra jest bardzo nowa, w Polsce jest publikowana przez <a href=\"http://WP.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://WP.pl</a> od lipca 2010. Na świecie będzie publikowana przez największe sieci, które tak jak WP doceniły jakość gry, pozycjonując ją równa obok liderów światowych takich jak Gameforge, Big Point czy amerykańska Zynga.<br /><br /> Cieszę się, że media zauważyły rozwijający się udział polskiej produkcji w sektorze social games. A sektor ten to nie tylko advergames ale głównie duże produkcje MMO różnego typu: casual, RPG, Strategy. <br /><br /> Dla Tauri World została stworzona \"strzelanka\" Tauri Flash - która jest reklamówką zachęcająca do udziału w naszej F2P MMO
Ze swojej strony pozwolę się pochwalić produkcją FantaCity (<a href=\"http://www.fantacity.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://www.fantacity.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.fantacity.pl</a></a>) którą w K2 zrealizowaliśmy całkowicie od podstaw.<br /><br /> Inspiracją dla nas były Simsy jednak, cała koncepcja działania, funkcjonalności w grze, grafika itp. było w pełni naszego autorstwa.<br /> Stworzyliśmy grę która angażowała użytkowników podczas całego trwania kampanii i skutecznie promowała markę.<br /><br /> Kilka liczb odnośnie piewszej wersji dostępne są tutaj:<br /> <a href=\"http://interaktywnie.com/kreacja/artykuly/projektowanie-interakcji/zaangazowanie-mozna-wykreowac-6449?page=2\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://interaktywnie.com/kreacja/artykuly/projektowanie-interakcji/zaangazowanie-mozna-wykreowac-6449?page=2\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://interaktywnie.com/kreacja/artykuly/projektowanie-interakcji/zaangazowanie-mozna-wykreowac-6449?page=2</a></a><br /><br /><br /> Wyniki poprzedniej edycji i osiągnięte cele sprawiły, że klient zdecydował się na kolejną odsłonę.<br /> Druga edycja już teraz znacząco przerosła wyniki jej poprzedniczki i dzięki kolejnym elementom uruchamianym w ramach projektu stale zwiększa swoją popularność.<br /><br /> Reasumując: można zrobić coś autorskiego i na poziomie co przyciąnie uwagę polskich internautów.
Jak można mówić o trendach w polskich social games skoro takich gier u nas nie ma. Paczkobranie to wyjątek, nie reguła.<br /> @filcu - społeczeństwo nie może się dystansować do gier, skoro ich nie ma. Nie tylko nie ma gier polskich brandowych, w ogóle nie ma polskich gier online. NK wzięło gry rosyjskie i niemieckie, i nawet nie postarali się o polską wersję językową.
Wydaje mi się, że takie portale jak <a href=\"http://kurnik.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://kurnik.pl</a> są bardziej casualowe i nie dają tyle satysfakcji co chwalenie się znajomym na fb czy nk. Choć nk rzeczywiście odbiega poziomem od gier na fb. Polskie społeczeństwo też jest zdystansowane do polskich produkcji, dużo łatwiej polskiej firmie wypromować grę pod zagranicznym logo. Większość polskich graczy określiłbym tez jako \"cierpliwych\", bo wola poczekać niż korzystać opcji zakupowej. Ale rynek jako developerzy mamy fajny, i tu na razie pewnie skupimy się na zarabianiu kasy z gier społecznościowych. jeśli chodzi o reklamowe aspekty gier, to się zgadzam, tylko trzeba użytkowników odpowiednio na nie nakierować, bez narzucania się. Szkoda tez, ze ARPU jak na razie nie ma u nas, byłby przydatny do badania polskiego rynku.