11.04.2012 / Mobile

Przyszłość marek w działaniach mobile

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Dariusz Kocięcki
Business Development Manager / Looksoft
 

Nie da się ukryć, że XXI wiek to gwałtowny rozwój mobile oraz social mediów - nowych kanałów komunikacyjnych. Zaryzykuję stwierdzenie, że wraz z rosnącą popularnością smarfonów rozpoczęła się nowa epoka dla działań marketingowych, a debiut Facebooka spowodował przesunięcie akcentów w prowadzeniu strategii marki. 

Nowe sposoby komunikacji: mobile oraz social media

Wraz z pojawieniem się nowoczesnych kanałów komunikacyjnych nastąpiła niesłychana zmiana w relacji marka – konsument. Klient zaczął być bliżej marki, mógł wchodzić z nią w interakcję, a co więcej, zaczął aktywnie wpływać na jej kształt. Reklama przestała być jednostronnym komunikatem kierowanym do odbiorcy. Rozpoczął się dialog. Nie jest dziwne, że nastąpił taki zwrot. 

Po kilkunastu latach serwowania ludziom sloganowej papki, wykorzystywania każdej wolnej przestrzeni do zagospodarowania jej komunikatem reklamowym i wręcz atakowania odbiorcy treścią perswazyjną, musiał nastąpić przesyt reklamą w takiej formie. Sprzyjające okoliczności rozwoju nowych narzędzi wraz z postępem technicznym, stworzyły idealne środowisko do powstania nowych technik i kanałów dotarcia z przekazem marki.

Mobile  

XXI wiek to nie tylko rozwój social mediów. Z dnia na dzień wzrasta popularność mobilnego internetu jako skutecznego narzędzia komunikacyjnego. Badania dowodzą, że w reklamę w mobilnym internecie zaczyna się lokować coraz więcej budżetów reklamowych. Według najnowszego projektu badawczego IAB AdEx znaczenie reklamy w mobile wzrosło aż o 337% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Większe zainteresowanie reklamą w mobile wiąże się z rosnącą liczbą użytkowników smartfonów, również w Polsce. Nie bez znaczenia jest również zwiększająca się wśród internautów powszechność korzystania z sieci właśnie za pośrednictwem telefonu.

Obserwowane trendy są przyczyną do coraz częstszego inwestowania w aplikacje mobilne jako skuteczne narzędzie marketingowe. Na świecie ten rynek jest oczywiście w dużo bardziej zaawansowanej fazie rozwoju, jednak i na rodzimym rynku dostrzegamy wzrost zainteresowania potencjałem aplikacji wykorzystywanych do celów biznesowych. Rośnie liczba aplikacji mobilnych tworzonych dla firm z sektora handlowego czy rozrywkowego. Wcześniej większość projektów była realizowana głównie dla krajowych mediów i operatorów komórkowych. Dziś duża cześć aplikacji powstaje dla  producentów odzieży, sieci kin czy branży spożywczej.

Facebook kontra mobile

A zatem obecnie marketerzy dysponują dwoma głównymi nowoczesnymi kanałami, którymi mogą komunikować działania marki. Który z nich odznacza się większą skutecznością? Będąc przy realizacji jednego z projektów, gry „Serce i Rozum” dla TP, mogłem porównać efektywność tych dwóch mediów. Po przeprowadzonych działaniach dało się zauważyć pewną tendencję.

Gra dostępna była bezpłatnie na wszystkie rodzaje urządzeń mobilnych: iPhone, iPad, BlackBerry, telefony z systemem Android, Java/Symbian, Windows Phone oraz na fanpage marki na Facebooku. Okres realizacji projektu przewidziany był na 3 miesiące. W tym przedziale czasu gra została pobrana łącznie ponad 300 tys. razy na wszystkie platformy mobilne, natomiast na Facebooku zagrano w nią przeszło 20 tys. razy. Taka różnica o czymś świadczy, zwłaszcza, że fanpage Serce i Rozum ma już powyżej 750 tys. fanów. Wniosek jaki można wyciągnąć z powyższego porównania jest taki, że istotnie, używanie internetu stacjonarnego odchodzi powoli do lamusa i jest wypierane przez coraz częstsze korzystanie z sieci za pomocą urządzeń mobilnych.

Osobiście przyszłość marek widzę w działaniach w  mobile. Wierzę, że polski rynek  wkrótce dorówna do światowego poziomu i  będziemy mogli pochwalić się jeszcze wieloma  udanymi akcjami marketingowymi o wysokiej skuteczności.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Serce i Rozum, marki mobilnie, mobile, smartfony


Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
Wpisy tego samego autora
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.