Kanał na YouTube założyliśmy w marcu 2009. Zadebiutowaliśmy filmem z imprezy integracyjnej. Według Arka - naszego dyrektora ds. strategii - imprezy integracyjne odpowiadają na bardzo pierwotny insight.
Kanał na YouTube założyliśmy w marcu 2009. Zadebiutowaliśmy filmem z imprezy integracyjnej. Według Arka - naszego dyrektora ds. strategii - imprezy integracyjne odpowiadają na bardzo pierwotny insight. Po pół roku obecności filmu w internecie możemy to potwierdzić :) , dzięki użyciu narzędzi dostępnych na YouTube. Z analizy można wyciągnąć ciekawe wnioski, przydatne w tworzeniu reklam wideo i doboru grup docelowych.
Film z imprezy integracyjnej z 2008 roku obejrzało 670 osób. I jest to film, który przyciągnął największą uwagę widzów z wszystkich, jakie opublikowaliśmy (blisko 100% - czerwony prostokąt na wykresie z podpisem Uwaga odbiorców). Sądzę, że każdy nasz klient czy osoba z konkurencji będąca na naszym profilu chciałaby zobaczyć, jak bawi się GoldenSubmarine w terenie. Według wykresu przez cały czas trwania filmu użytkownicy oceniają go jako bardzo wysoko jako przebój! A uwaga odbiorców jest maksymalna! Wręcz ideał, jeżeli chodzi o 30 sekundowy film :)
Zobacz: http://www.youtube.com/watch?v=Snr8p9ICwyg
A tutaj przykład filmu, który nie zyskał tak wysokiej oceny i ma stosunkowo płaską krzywą.
Zobacz: http://www.youtube.com/watch?v=bnbATmQlCxA
Jest to wideo-kartka wysyłana przez nas na Święta Wielkanocne 2009 do naszych klientów. Obejrzało ją ponad 2100 osób. I jak widać, przyciągnęła uwagę odbiorców. Skąd jednak taka płaska krzywa i takie średnie oceny? Po analizie statystyk okazało się, że film był obejrzany drogą viralową przez 500 odbiorców - byli to w głównej mierze nasi klienci i kontrahenci powiadamiani mailem. Ale blisko 2/3 wszystkich odwiedzających stanowią użytkownicy serwisu joemonster.org, na którym film został zamieszczony w formie ciekawostki. Ich wpływ widać wyraźnie na wykresie grupy wiekowej, gdzie mamy do czynienia z całym przekrojem wiekowym. Taki rozkład znacznie odbiega od statystyk innych naszych filmów, gdzie praktycznie wszyscy ich odbiorcy znajdują się w przedziale 18 – 34 lat.
Moim zdaniem, to w głównej mierze odbiorcy spoza grupy docelowej zaważyli na tak niskiej ocenie filmu - ponieważ tak na prawdę nie byli nim zainteresowani i opuszczali go w miarę szybko. Tak więc krzywa zaprezentowana powyżej jest wypadkową dużego zainteresowania naszych klientów i kontrahentów (trafiło do nas bardzo dużo ciepłych słów na temat tego filmu) i praktycznie braku zainteresowania ze strony pozostałych odbiorców.
Ale skąd takie chłodne przyjęcie początku naszego filmu promocyjnego, który był wysłany do klientów?
Zobacz: http://www.youtube.com/watch?v=TcNt6mlRfmc
I znowu z pomocą przychodzą statystyki. Film obejrzało ponad 1000 osób w przeciągu jednego tygodnia. Jest to niezły wynik. Okazało się, że nasz film został zamieszczony na blogu: http://zjadamyreklamy.blox.pl/2009/10/Inne-ale-podobne.html. We wpisie autorka bloga zasugerowała, że film konkurencji i nasz są do siebie podobne. Z tego źródła obejrzało go ponad 500 osób. A żeby wyrobić sobie zdanie, wystarczyło obejrzeć tylko kilka sekund - stąd tak duży odsetek osób, które szybko zaniechały oglądania - przez co uzyskał on słabą ocenę początku.
Za pomocą funkcji Hot Spots (w wersji polskiej: Przebojowe miejsca), udostępnionej w ramach statystyk, można też zobaczyć, co interesuje ludzi oglądających film. Poniżej wykres wideo przedstawiający case study kampanii promocyjnej stworzonej dla firmy Kotlin. Widać wyraźny wzrost zainteresowania w momencie, kiedy podajemy efekty kampanii. Oznacza to, że w tym momencie oglądający przewijali film, żeby tą scenę zobaczyć jeszcze raz.
Zobacz: http://www.youtube.com/watch?v=19-ugSsIiMk
Narzędzia udostępnione przez YouTube w prosty sposób pozwalają na badanie jakości filmu. Sami usunęliśmy te zrobione ponad 3 lata temu, ponieważ były nisko oceniane. Dzięki takiej analizie wiemy, w którym momencie tracimy kontakt z odbiorcą i co go interesuje. Narzędzie to może również być przydatne przy badaniu reklam nie tylko telewizyjnych “puszczonych” na YouTube, ale również wideo tworzonych specjalnie na potrzeby internetu.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Bardzo przeciętny ten artykuł Statystyki które w nim przedstawiono są dostępne na YouTube od dawna (na oko od około roku jeśli chodzi o przebojowe miejsca) Poza tym kłóciłbym się ze stwierdzeniem że ''Internauci oceniają film tak a tak'' to nie chodzi o to jak oni go oceniają w sensie punktowania. Chodzi o to kiedy go przewijają do tyłu, do przodu ewentualnie kiedy wychodzą.