Dlaczego użytkownicy szukają.... Czego spodziewają się po wyszukiwarce... Jak powinien wyglądać przyjazny dla użytkownika interfejs wyszukiwarki...
Kiedy użytkownicy - przeglądając kolejne strony serwisu - nie znajdują informacji, których szukają, kierują swoje zapytanie do wyszukiwarki. Najprostszy model korzystania z wyszukiwarki polega na wpisaniu zapytania - wyszukiwarka wyświetla wyniki wg trafności zapytania, użytkownik wybiera najbardziej trafny dla niego wynik.
Dlaczego użytkownicy korzystają z wyszukiwarki:
- Wyszukiwanie pozwala użytkownikom pominąć etap przeglądania kolejnych podstron serwisu w celu odnalezienia interesującej ich informacji. Użytkownicy przychodzą do serwisu w określonym celu, wyszukiwarka jest narzędziem pozwalającym im spełnić ich cel. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu poświęconego na przeglądanie strony.
- Wyszukiwarka jest punktem pomocy, gdy użytkownicy przeglądając serwis nie mogą znaleźć szukanej informacji kierują swoje zapytanie do wyszukiwarki. Dlatego wyszukiwarka powinna należeć do elementów nawigacji globalnej, tj. dostępnej z każdego miejsca w serwisie.
Czego użytkownicy spodziewają się po wyszukiwarce
- pola tekstowego, jako elementu, w który można wpisać szukaną frazę, przycisku do wyszukiwania, możliwości przeszukiwania zaawansowanego.
- strony z wynikami wyszukiwania pozwalającego podjąć decyzję o trafności wyniku wg użytkownika odpowiadające na pytanie „czy już to znalazłem czy jeszcze nie?”
- strony, którą można modyfikować ustawiając parametry wyszukiwania w kategoriach, modyfikując liczbę wyświetlanych wyników, modyfikując szukane słowo.
Wyszukiwarka powinna być elementem nawigacji globalnej tzn. powinna być stałym elementem interfejsu strony. Jej pozycja powinna być stała. Jacob Nielsen, który w swojej książce zamieścił statystyki dotyczące wyszukiwarek, pisze:
- pole tekstowe wyszukiwarki powinno znajdować się w prawym górnym rogu serwisu. (wyjątek stanowią serwisy, które polegają na wyszukiwaniu).
- zalecenie alby domyślnie wyszukiwarka miało prosty interfejs a opcje zaawansowane takie jak preferencje czy wyszukiwanie zaawansowane były dostępne .
- etykieta przycisku wyszukiwania „szukaj” lub stosowanie ikony ułatwiającej rozpoznanie przycisku (tzw. afordancja, ang. affordance, czyli operacja dostępna dla danego obiektu - np. ikona lupy). Niewskazane jest stosowanie etykiet „znajdź” oraz „go” gdyż, mogą wprowadzać błąd. Etykieta „znajdź” nie oznacza ze użytkownik znajdzie a jedynie zacznie szukać.
- aby użytkownicy mogli wpisywać stosunkowo długie zapytania pole wyszukiwarki powinno być odpowiednio szerokie. Użytkownik powinien widzieć całe zapytanie, które wpisuje. Zalecaną szerokością pola tekstowego miało przynajmniej 25 znaków.
- domyślne wyszukiwarka powinna przeszukiwać cały serwis. Zawężenie zakresu wyszukiwania może prowadzić do błędów, gdyż użytkownik może nie wiedzieć, w jakiej kategorii może znajdować się przedmiot, którego szuka.
Strona wyników
Wynik wyszukiwania powinien składać się z :
- tytułu strony, do której prowadzi odnośnik,
- opisu zawartości strony wraz z kontekstem występowania słowa. Użytkownik chciałby wiedzieć, w jakim kontekście występuje dane słowo - warto wyróżnić poszukiwaną frazę poprzez oznaczenie kolorem lub pogrubieniem w ramach kontektu, w jakim występuje.
Poza modyfikacją wyszukiwania, możemy przewidzieć możliwość manipulowania liczbą wyświetlanych odnośników na liście wyników wyników, a także pogrupowanie wyników z podziałem na kategorie, w jakich występują oraz ze względu na format pliku.
Na liście wyników wyszukiwania powinny zostać zachowane podstawowe zasady nawigacji, jak odpowiednie oznaczenie odnośników odwiedzonych i nieodwiedzonych. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie miniatury strony, do której prowadzi odnośnik. Pozwala to choćby na rozpoznanie stron już wcześniej odwiedzonych.
Listę udogodnień związanych z wynikami wyszukiwania można uzupełnić o możliwość zapisywania stron z wynikami. Praktycznym rozwiązaniem jest funkcja zapisywania pojedynczych odnośników z listy wyników - możliwość tworzenia listy odnośników, którą można zapisać w formie zakładki, przesłać mailem do znajomych, wysłania odnośnika dla znajomych, udostępnić współpracownikom, wydrukować (zobacz: answers.com).
Na koniec warto wspomnieć o wizualnym upodobnieniu wyników wyszukiwania do odpowiedniej strony Google. Użytkownicy korzystający z Google są przyzwyczajeni do formatu wyświetlania wyników i tego samego oczekują od wyszukiwarek znajdujących się w serwisach internetowych.
Dlaczego warto usprawnić wyszukiwanie na stronie
- Wyszukiwarka wspomaga przeglądanie strony przez użytkownika,
- część użytkowników wykorzystuje serwis wyłącznie do wyszukiwania, nie przeglądając zawartości,
- poprawnie funkcjonująca wyszukiwarka buduje zaufanie do serwisu.
Materiały źródłowe:
- Nielsen, Homepage Usability: 50 Websites Deconstructed
- Nielsen, Improving Usability Guideline Compliance
- Nielsen, Mental Models For Search Are Getting Firmer
- Louis Rosenfeld, IA Heuristics for Search Systems
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Obecnie wszystkie większe CMSy posiadają wtyczki związane z wyszukiwaniem, także nie ma problemu
ale lepiej w tę stronę niż w drugą:)
plus za czytelność jednak jak dla mnie, za dużo wolnego miejsca:)
Grunt, że jest schludnie i przejrzyście.
Pomysł całkiem niezły i wykonanie tez niczego sobie, ogólnie jest OK
Witam. A czy pomoze mi ktos takową wyszukiwarke wstawic na moją www? Jakies info? prosze o pomoc.
<a href="http://www.boxesandarrows.com/view/four_modes_of_seeking_information_and_how_to_design_for_them" target="_blank">Artykuł </a> Dony faktycznie ciekawy i kompleksowo traktujący nasze wywody, również polecam :] Pozdrawiam
Jeżeli chodzi o wyszukiwanie zaawansowane osobiście uważam, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest model, który przyjęło google czyli operatory zapytań czyli wszystkie "+" , "-", "OR" , "intitle" , ... itp<br /> <br /> Zresztą ogólnie uważam, że przy budowie takiej bardzo dobrej wyszukiwarki na stronie www można się śmiało kierować rozwiązaniami jakie stosuje google (np. sugestie).<br /> <br /> A co do tego:<br /> <blockquote>Dobrze, żeby nie prowadzić akademickiej dyskusji między najbardziej popularnym vs najbardziej dopasowanym, wyróżnijmy sobie 2 typy użytkowników...</blockquote><br /> <blockquote>... Zgadzam się ale 2 typy to mało. Warto przeczytać ciekawy artykuł na boxes and arrows.</blockquote><br /> <br /> czy to tak naprawdę nie zależy od contentu strony? Jeżeli strona jest rzeczowa i tematyczna to ludzie używając wyszukiwarki szukają czegoś konkretnego a jeżeli jest to np luźno dyskusyjne forum to trudno tam szukać czegoś konkretnego :)
<blockquote>1/ "wiem dobrze czego szukam" - wynik wyszukiwania powinien być najbardziej pasujący do zapytania lub wynikiem jest produkt, po który przyszedł użytkownik z wyszukiwarki lub porównywarki<br /> <br /> 2/ "chcę znaleźć coś ciekawego, czekam na propozycje" - zakłada, się i prezentuje najbardziej popularne tematy, których zbiór zawęża się wraz z rozpoczęciem szukania / przemieszczania po serwisie</blockquote><br /> <br /> Zgadzam się ale 2 typy to mało. Warto przeczytać <a href="http://www.boxesandarrows.com/view/four_modes_of_seeking_information_and_how_to_design_for_them" target="_blank">ciekawy artykuł</a> na boxes and arrows.
Dobrze, żeby nie prowadzić akademickiej dyskusji między najbardziej popularnym vs najbardziej dopasowanym, wyróżnijmy sobie 2 typy użytkowników:<br /> <br /> 1/ "wiem dobrze czego szukam" - wynik wyszukiwania powinien być najbardziej pasujący do zapytania lub wynikiem jest produkt, po który przyszedł użytkownik z wyszukiwarki lub porównywarki<br /> <br /> 2/ "chcę znaleźć coś ciekawego, czekam na propozycje" - zakłada, się i prezentuje najbardziej popularne tematy, których zbiór zawęża się wraz z rozpoczęciem szukania / przemieszczania po serwisie
<blockquote>W dyskusji nacisk położony jest na model klasyczny: wpisz frazę > zobacz wyniki > popraw lub kliknij interesujący Cię temat. I możliwe, że nadal jest to przeważający model poszukiwania treści. Ale dla wspomnianych wcześniej rozwiązań commerce, taki model nie jest przyszłościowy, ponieważ z każdym krokiem maleje chęć użytkownika, żeby modelować zapytanie w celu otrzymania poprawnego wyniku.</blockquote><br /> <br /> Zobacz jak wyszukiwanie wygląda na stronie <a href="http://apple.com" target="_blank">Apple</a> wyniki dostajesz pogrupowane wg kategorii oraz widzisz na bieżąco wynik swojego wpisu. <br /> <br /> <blockquote>. W modelu commerce kluczowe jest jak najszybsze poprowadzenie użytkownika do celu, a w kwestii wyszukiwania zakłada się, że cel oznacza najbardziej popularny temat wyszukiwania</blockquote><br /> <br /> A nie czasem najbardziej pasujący do zapytania użytkownika zamiast najbardziej popularny...
Jeśli chodzi o sklepy, to często internauta w ogóle nie korzysta z wyszukiwarki w serwisie, ponieważ trafia na stronę produktu z Googla lub z porównywarki cen. Wiedza o tym powinna mieć wpływ na budowę strony produktowej. Projektanci czasem zapominają o tym fakcie i przyjmują, że jedyna droga do produktu prowadzi przez stronę główną.<br /><br />Nie przeceniałbym także roli chmur tagów, bo jak <a target="_blank" href="http://interaktywnie.com/blog/119-web20--koniec-tradycyjnych-serwisow.html">pokazują badania</a> 65% osób nigdy ich nie używa, a tylko 11% korzysta z nich regularnie.
Ciekawym rozwiązaniem jest, coraz częściej stosowane, ręcznie dobieranie wyników wyszukiwania. Dla popularnych fraz twórca serwisu może ręcznie zdefiniować potencjalnie najciekawszy wynik wyszukiwania i zaprezentować go nad "automatycznymi" wynikami na stronie SERP. <br /> Np w serwisie CNET.com wpisanie w wyszukiwarkę frazy "hdtv" skutkuje otrzymaniem następującego wyniku: <a href="http://www.cnet.com/4244-5_1-0.html?query=hdtv&tag=srch&target=nw" target="_blank">link</a>
Są serwisy WWW gdzie wyszukiwanie stanowi podstawę działania, a nie wyłącznie uzupełnienie zdefiniowanej architektury informacji. Mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju rozwiązaniach commerce.<br /> <br /> W dyskusji nacisk położony jest na model klasyczny: wpisz frazę > zobacz wyniki > popraw lub kliknij interesujący Cię temat. I możliwe, że nadal jest to przeważający model poszukiwania treści. Ale dla wspomnianych wcześniej rozwiązań commerce, taki model nie jest przyszłościowy, ponieważ z każdym krokiem maleje chęć użytkownika, żeby modelować zapytanie w celu otrzymania poprawnego wyniku. W modelu commerce kluczowe jest jak najszybsze poprowadzenie użytkownika do celu, a w kwestii wyszukiwania zakłada się, że cel oznacza najbardziej popularny temat wyszukiwania. I takie tematy, wraz z zachowaniem optycznej skali ważności w odniesieniu do rozmiaru publikuje jako chmurę fraz [tagów] np <a href="http://www.empik.com/" target="_blank">empik.com</a>
<blockquote>I jest to jeden z powodów, dla którego naszą wyszukiwarkę warto zaopatrzyć w jeszcze jedną funkcjonalność - monitorowanie wszystkich zapytań wpisywanych przez użytkowników. Nie dość, że poznamy ich oczekiwania odnośnie treści, to będziemy w stanie stworzyć lepsze narzędzie wyszukiwania, dostosowując się do zwyczajów użytkowników. Być może pewnego dnia podejmiemy decyzję, że warto zaimplementować obsługę zapytań złożonych :)</blockquote><br /> <br /> Oczywista oczywistość :)
Wygląda na to, że serwis interaktywnie.com spełnia większość zaleceń Marcina. Nasza wyszukiwarka nie jest jednak wyposażona w jedną funkcjonalność: wyszukiwanie wspierane słownikiem: <blockquote>Ważne, aby wyszukiwarka została zbudowana w oparciu o słownik i zwracając wyniki wyszukiwania zasugerowała błąd lub literówkę, wraz z propozycją poprawnej pisowni.</blockquote> Czy istnieje jakiś Polski słownik, który można wykorzystać do zbudowania takiej wyszukiwarki?<br /> <br /> Idąc tym tropem możemy także podpiąć słownik z odmianą słów. Wpisując frazę "konewka" w wynikach znaleźlibyśmy także odnośniki do stron, w których występują słowa "konewce" czy "konewką"...<br /> <br /> Przy budowaniu wyszukiwarki warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię, być może ważniejszą niż słownik: zapytania złożone. Po wpisaniu frazy "marketing interaktywny" należało by w pierwszej kolejności wyświetlić wyniki zawierające całą frazę "marketing interaktywny". W drugiej kolejności pokazujemy linki do tekstów, w których znajdują się oba słowa, jednak niekoniecznie obok siebie - w tym przypadku "marketing" i "interaktywny". Na końcu listy wyników powinny znaleźć się linki do stron zawierających tylko jedno poszukiwane słowo.<br /> <br /> Jeśli nie posiadamy systemu CMS z domyślnie zaimplementowaną tak zaawansowaną obsługą wyszukiwarki najprawdopodobniej jej stworzenie może okazać się zbyt drogie. Dlatego w większości serwisów korporacyjnych, czy nawet wortali nie uświadczymy wyszukiwarki ze słownikiem czy chociażby obsługą zapytań złożonych.<br /> <br /> I jest to jeden z powodów, dla którego naszą wyszukiwarkę warto zaopatrzyć w jeszcze jedną funkcjonalność - monitorowanie wszystkich zapytań wpisywanych przez użytkowników. Nie dość, że poznamy ich oczekiwania odnośnie treści, to będziemy w stanie stworzyć lepsze narzędzie wyszukiwania, dostosowując się do zwyczajów użytkowników. Być może pewnego dnia podejmiemy decyzję, że warto zaimplementować obsługę zapytań złożonych :)
<blockquote>Chodziło mi jednak o mniejsze serwisy, które nie są ani forum dyskusyjnym ani portalem informacyjnym, na których zazwyczaj przedstawia się dość statyczny content wsparty jakimiś regularnymi aktualnościami. I właśnie w takich serwisach dobrze zaprojektowana architektura informacji pozwala na ograniczenie częstotliwości użycia wyszukiwarki... coś w stylu "nasi klienci nie muszą szukać" ;)</blockquote><br /> <br /> Użytkownicy zawsze poszukują informacji a wyszukiwarka jest narzędziem umożliwiającym im ją znaleźć. <br /> Przy serwisie składającym się z dosłownie kliku stron (opisanych i zrozumiałych dla użytkownika ) wyszukiwarka może okazać się po prostu niepotrzebna.
Tak, chodziło mi o ilość/częstotliwość zapytań.<br /> <br /> Jasne, zgadzam się, sam często korzystam z wyszukiwarek bo nie chce mi się po prostu przebijać przez ileś stron z np. listami nagłówków newsów. <br /> <br /> Chodziło mi jednak o mniejsze serwisy, które nie są ani forum dyskusyjnym ani portalem informacyjnym, na których zazwyczaj przedstawia się dość statyczny content wsparty jakimiś regularnymi aktualnościami. I właśnie w takich serwisach dobrze zaprojektowana architektura informacji pozwala na ograniczenie częstotliwości użycia wyszukiwarki... coś w stylu "nasi klienci nie muszą szukać" ;)
<blockquote>A nie macie uczucia, że o ile efektywna wyszukiwarka w serwisie WWW jest rzeczą niezbędną, o tyle cieszyć powinien niski poziom jej użycia, oznaczający że architektura informacji jest po prostu dobrze zaprojektowana? Naturalnie abstrahuję od sytuacji, gdy wyszukiwarka jest niechętnie używana bo np. słabo działa...</blockquote><br /> <br /> A czy możesz zdefiniować "Niski poziom jej użycia" chodzi Ci o ilość/częstotliwość wpisywanych słów do pola wyszukiwania? <br /> <br /> W przypadku serwisów gdzie nie masz czasu przeglądać zawartości ponieważ jest jej zbyt dużo a zależy Ci na czasie to wyszukiwarka jest narzędziem z którego korzystasz. <br /> <br /> Użytkownicy zdobywają informację poprzez przeglądanie, wyszukiwanie oraz zadawanie pytań. Tego nie zmienisz. Zobacz jak to wygląda na forach dyskusyjnych. Szukasz, przeglądasz a jak nie znajdujesz tego czego szukałeś kierujesz zapytanie do społeczności.
A nie macie uczucia, że o ile efektywna wyszukiwarka w serwisie WWW jest rzeczą niezbędną, o tyle cieszyć powinien niski poziom jej użycia, oznaczający że architektura informacji jest po prostu dobrze zaprojektowana? Naturalnie abstrahuję od sytuacji, gdy wyszukiwarka jest niechętnie używana bo np. słabo działa...<br /> <br /> No, z tym że ludzie się przyzwyczaili już chyba do wyszukiwania i wolą raz wpisać niż trzy razy klikać, ale to chyba temat na zupełnie inną rozmowę a raczej badania wpływu wyszukiwarki na długość i szerokość wizyty ;)
Pokrewny tematycznie jest tekst popelniony swego czasu przez <a href="http://www.netsprint.pl" target="_blank">Netsprint</a> - "<a href="http://www.elans.pl/article/read/efektywna-wyszukiwarka-na-stronie-internetowej" target="_blank">efektywna wyszukiwarka na stronie internetowej</a>".