Postawiono na minimalizm i to zwykle dobrze...
Pierwszego kwietnia zadebiutowała nowe wersja serwisu „Polityki”. Znany zewsząd kafelkowy układ treści został na górze strony zastąpiony odnośnikami ułożonymi pionowo, a cała strona - choć to już standard - dopasowuje się do rozmiaru ekranu.
W nowym serwisie szczególnego znaczenia nabrały multimedia: mamy podcasty (m.in. „Polifonia na fonii” Bartka Chacińskiego), materiały wideo i graficzne oraz wyraźne call to action: by zapisać się do newslettera i wypróbować cyfrową subskrypcję za symboliczną złotówkę.
Internetowe wydanie "Polityki" nie będzie się też już niczym różniło od tradycyjnego. Na początku tygodnia w sieci udostępnione zostanę wybrane, przedpremierowe teksty, które na papierze ukażą się dopiero w środę. W środku tygodnia pojawią się komentarze i opinie oraz teksty publicystyczne, a na weekend planowane są podsumowania i lżejsze materiały.
Co o zaproponowanych zmianach sądzą eksperci z agencji interaktywnych?
Dominik Grabiński, KAMIKAZENowa “Polityka” online to z pewnością wiele dobrych zmian i ułatwień w obszarze designu oraz UX. Jednak, czy jest to rewolucja, czy może raczej konieczna zmiana, o jakiej musi myśleć każda strona, aby jej użytkownicy nie byli zmęczeni podczas konsumowania publikowanych treści? Gdyby serwis “Polityki” oceniać takimi samymi kryteriami jak oceniamy chociażby ubiór ludzi, można by tę metamorfozę porównać do kogoś, kto zawsze słynął z noszenia kolorowych ubrań z nadrukami, dużej ilości biżuterii i fantazyjnego kapelusza, jednak w pewnym momencie stwierdził, że lepiej będzie postawić na prostotę w stonowanej kolorystyce, i może niekoniecznie trzeba nosić na raz bransoletę, zegarek oraz sygnet. Strona wizualnie “schudła” i stała się zdecydowanie bardziej przejrzysta. Zrezygnowano z oldschoolowych gradientów, cieni oraz miksu kolorów. Dzięki temu serwis zdecydowanie przyjemniej się przegląda. Na duży plus zasługuje zastąpienie czerwonego paska na górze odrębnym logo. W tego typu stronach najczęściej przeszkadza bardzo duży natłok informacji - jeden główny newsfeed, gdzie “dostajemy po oczach” najnowszymi publikacjami, kolejny na boku, do tego rozbudowana lista kategorii i tak naprawdę nie wiadomo jak się po tym wszystkim poruszać. W pełni rozumiem, że wynika to ze specyfiki serwisu z dużą liczbą artykułów, dlatego przy mojej ocenie biorę na to pewną poprawkę. Z tego też powodu nawet symboliczne zmniejszenie liczby kategorii w menu, przy zachowaniu logiki sortowania, zasługuje na pochwałę. Istotną zmianą jest również rezygnacja z dużych zdjęć nad wszystkimi artykułami, a postawienie na wyraźniejsze tytuły przy miniaturach fotografii (na mobile) czy w ogóle ich braku (na desktopie). Fajnym dodatkiem jest też sekcja z najchętniej czytanymi artykułami wraz z klasyfikacją - detal, wśród konkurencji nie trafiłem na takie rozwiązanie. Tym co trzeba oddać przebudowie “Polityki” jest fakt, że na pewno uczynił jej stronę czytelniejszą i bardziej przejrzystą niż chociażby w przypadku “Gazety Wyborczej”, “Newsweeka” czy “Rzeczpospolitej”. Widać, że odrobiono lekcję z projektowania na mobile. Komentowany przeze mnie serwis jest dużo prostszy w odbiorze od swoich konkurentów i umożliwia szybkie oraz bezproblemowe przeglądanie. Całość zmian to ważny krok do przodu, który musiał zostać poczyniony, aby spełniać wymogi 2019 roku. Ciężko oczekiwać niesamowitej kreatywności i szaleństwa pod względem efektu przy tego typu serwisach, dlatego z punktu widzenia łatwości odbioru i elegancji, nowy serwis “Polityki” oceniam na solidną czwórkę.
Agnieszka Sosnowska, Biuro Podróży ReklamyNowa Polityka.pl nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Rozumiem, że „Polityka” jako tygodnik ma długą tradycję i postawiono na konserwatywne rozwiązanie webowe. Ale czy ono nie jest zbyt konserwatywne, zbyt ubogie? Strona główna jest poprawna i w sumie do przyjęcia, ale podstrona z tekstem jest zbyt wąska, pozbawiona możliwości komentowania oraz z odnośnikami do social mediów ukrytymi pod ikoną share (to jest utrata potencjału na budowanie zasięgu medium, wszak „Polityka” ma wielu wiernych czytelników, którzy pewnie mają skłonność do share’owania publikacji). Nie przemawia do mnie szare tło. Czcionka jest za mała. Fajne jest linkowanie tagami do artykułów o podobnych treściach, ale przecież konkurencja stosuje tu leady śródtekstowe i podtekstowe z obrazkami, które znacznie skuteczniej przytrzymają użytkownika w obrębie domeny. W wersji mobilnej za duże są według mnie przestrzenie pomiędzy sekcjami. Przez to serwis wydaje się trochę pusty lub niedokończony. Według mnie nowa wersja „Polityki” jest mniej udaną wersją „Wyborczej”, jej uboższym krewnym. Podobnie jak w przypadku Wyborczej jest tu idea, żeby budować płatne czytelnictwo digital. O ile to się Wyborczej udało (ale jednak są to lata konsekwentnej pracy), to nie jestem pewna czy uda się Polityce. Pamiętacie ambicje digital „Przekroju” sprzed kilku lat? Co z tego wyszło? „Polityka” podchodzi do rzeczy skromnie i z umiarem, żeby zadzierzgnąć relację finansową z prenumeratorem proponuje subskrybcję za 1 zł. W polityce cenowej „Polityki” dziwi mnie droższa prenumerata za dostęp do treści w aplikacjach natywnych - to raczej niespotykane na rynku. Według mnie przed „Polityką” lata pracy. Natomiast atutem jest mocny brand, ciekawy kontent i wciąż dobra pozycja w "papierze". Jest czym budować ten potencjał, ale chyba wymagać to będzie jeszcze większych wysiłków. Ale kibicuję rozwojowi „Polityki”, bo lubię ten tygodnik. |
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»