
Oto kolejna cześć poradnika Marcina Olszewskiego z agencji Sempai.
W poprzednich częściach poradnika poświęconego Search Console omówiliśmy raporty dotyczące dostępności witryny dla Googlebota, słów kluczowych generujących ruch do naszej witryny, a także narzędzia pomagające w uatrakcyjnieniu prezentacji strony w wyszukiwarce Google. Przed nami ostatni, istotny pod kątem pozycjonowania stron internetowych obszar, gdzie Search Console prezentuje i grupuje dane, a także pomaga w ich lepszym zrozumieniu - Linki.
Rola linków w SEO - rodzaje linków
Linki są swego rodzaju paliwem procesu pozycjonowania stron internetowym - zarówno te zewnętrzne (tzw. backlinki - linki zwrotne z innych witryn kierujące do naszej strony), jak i wewnętrzne (linki kierujące do podstron w obrębie naszej witryny).
Każdy link to sygnał dla wyszukiwarki przekazujący pewną wartość (w branży SEO często określaną roboczo jako link juice). W zależności od jakości i autorytetu źródła wartość ta może być mniejsza lub większa, zawsze jednak stanowi tylko część całości odnośników kierujących do danej podstrony. Dlatego też w kontekście link juice mówi się o przepływie - internet przypomina sieć naczyń połączonych, gdzie linki pełnią funkcję połączeń umożliwiających przepływ wartości z jednej podstrony na drugą.
Ocena i klasyfikacja linków
Aby klasyfikować i oceniać linki, stosowane są różne podziały. Najprostsze kryterium to podział na linki “dofollow” (standardowe linki przekazujące PageRank stronie docelowej) oraz linki z atrybutem “nofollow” (za pomocą <link rel=”nofollow”> informujemy Googlebota, aby nie podążał za odnośnikiem; Google zaleca, aby w ten sposób oznaczać np. linki reklamowe).
Oprócz tego linki możemy dzielić ze względu na treść zakotwiczenia (tzw. anchor text linku). Według tego kryterium możemy wyróżnić np. linki generyczne (adres URL, brand), naturalne/nawigujące (np. “tutaj”, “na tej stronie” itp.), a także linki pozycjonujące (powiązane z komercyjnymi słowami kluczowymi - słowa kluczowe występują w tekście zakotwiczenia).
Niestety, kryteria oceny wartości konkretnego linku przez Google nie są jawne - nie możemy sprawdzić, jaką dokładnie wartość przekazuje konkretny link. Jeszcze kilka lat temu pewnego rodzaju podpowiedzią była wartość PageRank (można było ją sprawdzić np. za pomocą wtyczki w przeglądarce), jednak od 2013 roku Google nie udostępnia już zaktualizowanych danych dotyczących PageRank (nie znaczy to jednak, że już z nich nie korzysta przy tworzeniu rankingów).
Dla oceny wartości linku w pewnym stopniu pomocne mogą być metryki z zewnętrznych narzędzi SEO (np. wartości Domain Rating i UR Rating Ahrefs czy też TrustFlow i CitationFlow Majestica, metryki MOZ itp.). jednak należy pamiętać, że są to jedynie szacunkowe dane obliczane na podstawie zakładanych kryteriów, a nie realne, miarodajne wartości, których używa Google. Dopóki dokładne zasady działania algorytmów są pilnie strzeżoną tajemnicą giganta z Mountain View, dopóty w ocenie jakości linków możemy posługiwać się jedynie szacunkami i przypuszczeniami.
Dlatego też tak ważna jest analiza linków poprzez Search Console - jedynie w tym narzędziu mamy do czynienia z realnymi, zweryfikowanymi i miarodajnymi danymi dotyczącymi linków. Dane z Search Console mają nieocenioną wartość dla analizy linków, gdyż dostępne są tu tylko i wyłącznie zaindeksowane linki kierujące do naszej witryny. Samo dodanie linku do strony nie oznacza, że link ten będzie uwzględniony przy tworzeniu rankingów - aby podstrona linkująca mogła przekazać wartość stronie docelowej, musi zostać zaindeksowana.
Oceniając wartość konkretnej podstrony, powinniśmy mieć obraz całości - widzieć, jak intensywny jest przepływ link juice - zarówno z zewnętrznych źródeł, jak i z podstron w obrębie naszej witryny. I właśnie z takiego założenia wychodzi Google w nowej wersji Search Console - w obrębie sekcji Linki znajdziemy dwie kolumny raportów z podziałem na Linki zewnętrzne oraz Linki wewnętrzne.
Linki zewnętrzne
Linki z zewnętrznych witryn zgrupowane są obecnie w 3 raportach.
Pierwszy z nich wskazuje podstrony o największej liczbie odnośników z zewnętrznych źródeł. Znajdziemy tu pełne dane dotyczące ilości linków zwrotnych do konkretnej podstrony (Linki przychodzące), jak i liczby domen, z których linki odsyłają do danej podstrony w naszym serwisie (Witryny z linkami):
Po kliknięciu w wybraną podstronę możemy zobaczyć szczegóły dotyczące zewnętrznych odnośników - konkretne domeny odsyłające, a także liczbę zaindeksowanych linków z domeny wskazujących na daną podstronę:
Drugi raport - Witryny z największą liczbą linków przychodzących - pokaże nam serwisy internetowe, które najczęściej odwołują się do treści w naszej witrynie. Po wybraniu tej sekcji możemy sprawdzić ilość linków z wybranej domeny zewnętrznej kierujących do danej podstrony w naszym serwisie, a także sprawdzić szczegóły dotyczące położenia tych linków:
Trzeci raport dla linków zewnętrznych dotyczy treści kotwic linków (tekstu zakotwiczenia). Znajdziemy tu listę słów, które najczęściej są używane do wskazania treści w naszej witrynie:
Dzięki temu raportowi możemy sprawdzić, jakich słów używają zewnętrzne serwisy, aby przekierować użytkowników na naszą stronę internetową.
Raporty dotyczące linków zewnętrznych w Search Console są stosunkowo proste, jednak mają pewną przewagę nad danymi z zewnętrznych narzędzi - pokazują wyłącznie zaindeksowane linki - przedstawione są tu linki z podstron, do których Googlebot dotarł i uznał je za warte uwzględnienia w indeksie. Jeśli podstrona, na której znajduje się link do naszej witryny, nie jest w indeksie Google, wówczas link nie przekazuje żadnej wartości naszemu serwisowi.
Eksport linków zewnętrznych
W Search Console możemy wykonać eksport wszystkich zaindeksowanych podstron, z których linki kierują do naszej strony internetowej. Funkcja ta jest niezastąpiona, kiedy chcemy wykonać głęboką analizę profilu linków, a także gdy chcemy zweryfikować, które linki prowadzące do naszej witryny mogą być szkodliwe (analiza pod kątem toksyczności linków przychodzących).
Aby wyeksportować listę podstron, na których znajdują się odnośniki do naszej witryny, należy wybrać pole w prawym górnym roku Wyeksportuj linki zewnętrzne, a następnie opcję Więcej przykładowych linków:
Podobnie jak przy innych eksportach danych z Search Console raporty możemy zapisać jako plik CSV lub pobrać je bezpośrednio do arkusza kalkulacyjnego na dysku Google. Mając pełną listę zewnętrznych odnośników, możemy je zweryfikować w innych narzędziach, które pomagają w ocenie jakości konkretnych odnośników (jak np. Clusteric Search Auditor).
Linki wewnętrzne
Search Console dostarcza również danych na temat połączeń wewnętrznych między podstronami w naszym serwisie. W raporcie Linki wewnętrzne możemy sprawdzić ich pełną liczbę, a także zidentyfikować podstrony, które mają najwięcej wewnętrznych odnośników:
Oczywiście największą liczbę linków wewnętrznych będą posiadać podstrony znajdujące się w elementach nawigacji - menu górnym, dolnym lub bocznym. Tego rodzaju odnośniki pojawiają się w strukturze wewnętrznej wszystkich podstron w naszym serwisie. Część z nich będzie jednak wskazywana częściej - np. jako dodatkowe linki z treści opisowych, listingów etc., dzięki temu możemy porównać różnice oraz określić ich przyczyny.
Dzięki raportowi dotyczącemu linków wewnętrznych możemy sprawdzić, w jakim stopniu “zasilamy” konkretną podstronę w naszym serwisie. Linkowanie wewnętrzne jest często pomijane w strategiach pozycjonowania, jednak dzięki odpowiedniemu kierowaniu przepływem link juice w obrębie serwisu również można wiele zyskać pod kątem widoczności organicznej.
Tworzenie nowych podstron bez ich odpowiedniego zagnieżdżenia w strukturze linków wewnętrznych (tzw. osierocone podstrony) powoduje, że nie wykorzystujemy w pełni potencjału, który ma nasza domena i który mógłby wpłynąć na widoczność nowej podstrony w Google . Z drugiej strony - zbyt duża liczba linków wewnętrznych powoduje, że “strumienie” wartości przekazywane podstronom mogą być zbyt słabe, by przełożyć się na rankingi.
Podsumowanie
14 grudnia Google wyłączyło dostępność części raportów w starej wersji Search Console. Aby przeanalizować dane dotyczące stanu indeksu, słów kluczowych generujących ruch organiczny czy też linków do naszej strony, musimy korzystać już z nowej wersji narzędzia. Dla jednych są to zmiany in minus (nowa wersja prezentuje dane nieco inaczej i w nieco innym zakresie), dla innych to oczekiwane usprawnienie. Jedno jest pewne - musimy przyzwyczaić się do nowej wersji Search Console. To, które funkcje zostały przeniesione i rozbudowane, a które nie są już dostępne w nowej wersji również może być wskazówką sugerującą na które aspekty powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas pozycjonowania, a co ma jedynie marginalny wpływ na wyniki organiczne.
O AUTORZE |
W branży SEM już od 4 lat. Obecnie Starszy specjalista SEO w Sempai. Odpowiada za wyceny, optymalizację i prowadzenie projektów SEO. W swoim portfolio ma takie marki, jak Cocolita, CitySport czy Preorder. W tym roku jego kampania realizowana dla Cocolita.pl zdobyła 1 miejsce w Ekomersach. Prywatnie fan twórczości Wiktora Pielewina, muzyczny entuzjasta i kolekcjoner płyt winylowych. |
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»