7.02.2016 / Agencje interaktywne
 

Agencje 360 stopni czy specjalistyczne? Czy te pierwsze naprawdę istnieją?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Maksim Pasko - Fotolia.com
Maksim Pasko - Fotolia.com

Eksperci przepytani przez Interaktywnie.com twierdzą, że agencje 360 stopni to wciąż tylko wycinek rynku. Jeżeli spojrzymy szeroko na rynek, który składa się z kilkudziesięciu, a może nawet kilkuset podmiotów zajmujących się reklamą, to odpowiedź na pytanie, czy obecnie większość agencji działa w formule 360 stopni, będzie musiała brzmieć „nie”.

Wszak większość wciąż jest wyspecjalizowana jedynie w konkretnych obszarach. - Rynek interaktywny w sensie jakościowym niewiele się zmienił w ciągu ostatnich 5 lat. Zmienił się w sensie ilościowym, co oznacza, że agencje operują dużo większymi budżetami - komentuje Tomek Chabowski, creative director & partner, Artflash Interactive.

To wszystko wcale nie przez wzgląd na rozwój technologii, ale powszechność internetu i przede wszystkim rozwój urządzeń, głównie w kanale mobile.

- Wiele agencji interaktywnych popełnia klasyczny błąd zmiany w jedną noc z "interactive" na "360", co jest de facto zmianą fasadową. Wciąż nie potrafią poza intuicją marketingową odrobić lekcji związanej z badaniami rynku, trendami rozwoju kanałów i zmian społecznych - argumentuje Tomek Chabowski i dodaje, że to, co najbardziej wpłynęło na dojrzewanie agencji interaktywnych, to przed wszystkim oczekiwania klientów, a więc mierzalność i efektywność prowadzonych kampanii. - Stąd mniej kreatywnych i eksperymentalnych kampanii, a więcej masowych, bardziej nastawionych na sprzedaż działań online.

Prawda jest też taka, że rynek jest obecnie bardzo zróżnicowany. Największe marki dążą do współpracy z agencjami w modelu 360 stopniu, ale jeszcze więcej jest takich - również tych dużych – które biorą agencje wiodące (często digitalowe), odrębnego dostawcę do SEM, web czy app development oraz osobną agencje do socialu itd. Konstelacje są przeróżne i też różne są podejścia zleceniodawców kampanii. Tak czy siak, zarówno formuła 360 stopni, jak i specjalizacja w węższej dziedzinie, mają swoje wady i zalety.

- Duże agencje, żeby konkurować z mniejszymi, używają argumentu 360 stopni, bo to jest ich podstawowy wyróżnik. W Polsce jest zapewne kilkaset agencji digitalowych. Kilkadziesiąt jako tako „ogarnia” 360 stopni, a tylko kilkanaście na wysokim poziomie - szacuje Agnieszka Sosnowska, account director z Biura Podróży Reklamy.

Zmiana sposobu myślenia zleceniodawców wymuszona jest głównie dynamiką rynku reklamowego. Już w roku 2013 w badaniu Forrester Research „B2B CMOs Must Evolve or Move On” 96 proc. marketerów zgodziło się z twierdzeniem, że „tempo zmian w technologii i marketingu będzie w dalszym ciągu rosło”.

- Z perspektywy czasu widzimy, że to prawda. Oprócz tempa zmian w branży, bardziej kompleksowy sposób myślenia wymuszają też rosnące wymagania biznesowe stawiane marketerom. Aby prowadzone działania przynosiły efekty, muszą oni skupić się na pomnażającej się liczbie punktów styku klientów z marką, mieć oparcie w danych oraz wsparcie ze strony nowoczesnych technologii - stwierdza Paweł Bieniek, CEO w The Nets.

Więcej przeczytasz w raporcie "Agencje interaktywne".

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Daria Mikus
1. Daria Mikus 06.06.2016 / 08:21
To chyba wciąż nisza na rynku, faktycznie. Potrzebuję kilku projektów, korzystał ktoś z http://fama.net.pl/?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.