10.04.2018 / Agencje interaktywne
 

"Dziś na pytanie o cenę, odpowiada Google". Biuro Podróży Reklamy ujawnia więc swoje

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
Fot. Przemo - Fotolia.pl
Fot. Przemo - Fotolia.pl

Agencja Biuro Podróży Reklamy zdecydowała się upublicznić cennik swoich usług agencyjnych, by przyciągnąć nowych klientów. - Do tej pory kilkaset firm poprosiło o cennik, ale tak naprawdę efekty tego projektu będziemy mogli ocenić po paru miesiącach -  mówi Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający Biura Podróży Reklamy, który decyzję o ujawnieniu cen motywuje szeroko, zmianami zachodzącymi na rynku.

Dynamika zmian zachodząca w digitalu jest duża. Świat się zmienia i trzeba się do niego dostosowywać. Dziś odpowiedź na to. ile coś kosztuje szybko daje Google. Dotyczy to głównie B2C ale coraz częściej tez B2B. Nasze działanie wpisuje się w potrzebę pokolenia Y, które jest wychowane na tym, że internet daje informacje właściwie o wszystkim, również o cenie usług. 

I tak za stworzenie strategii komunikacyjnej i mediowej dla jednej kampanii zapłacimy 2900 zł (przeniesienie praw kosztuje drugie tyle), a za realizację profesjonalnego (w studiu) video, z udziałem dwóch aktorów - 49000 zł (za 5 pomysłów w formie tekstowej - tylko 1900 zł, tyle samo, ile za storyboard do scenariusza). Agencja oferuje też warsztaty dla klientów w zakresie projektowania strategii komunikacyjnej i tworzenie briefu - 3 godziny to koszt 1500 zł.

Sosnowski przyznaje jednak, że ceny podlegają negocjacjom, a ujawnienie cennika nie oznacza ujawnienia wszystkich kart przetargowych.  Nawet wtedy jednak, decyzja zarządzających agencją może być zaskoczeniem, zwłaszcza dla branży, która takim szczegółami dzieli się niechętnie. I nie jest to zaskakujące.

-  Sformułowanie cen nie jest łatwe. Często usługi różnią się wieloma zmiennymi. I wiele drobnych składowych ma wpływ na ich cenę. Są marki, z którymi łatwiej się współpracuje i takie, z którymi współpraca przy tym samy zakresie pracy wymaga większych nakładów - zauważa Sosnowski, który jednocześnie jednak dodaje. -  To jednak jest patrzenie oczami agencji. Wg nas na coraz bardziej konkurencyjnym rynku trzeba patrzeć mocniej oczami klienta, który ma potrzebę ramowej znajomości cen usług. Klient agencji żyje w coraz szybszym świecie i nie ma czasu na formułowanie zapytań, zbieranie odpowiedzi, porównywanie elementów ofert. Czego potrzebuje klient? Jakości i dobrych cen. 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.