7.06.2018 / Prawo
 

Administrator fanpage’a na Facebooku odpowiada za przetwarzanie danych użytkowników

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
żródło: pixabay.com
żródło: pixabay.com

Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej administratorzy facebookowych fanpage’y przetwarzają dane osobowe użytkowników, a więc powinni podlegać takim samym obowiązkom związanym z RODO jak sam Facebook.

Sprawa dotyczyła firmy Wirtschaftsakademie, której regionalny organ ds. ochrony danych kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn nakazał zamknięcie fanpage'a, po tym jak okazało się, że nie informowała ona użytkowników o tym, że za pomocą plików cookies gromadzi ich dane osobowe, następnie przetwarza je w celach marketingowych. 

Firma odwołała się od decyzji urzędu, twierdząc, że dane były zanonimizowane i nie miała nad nimi kontroli, wobec czego trudno uznać je odpowiedzialność za równoznaczną z tą, jaką ponosi Facebook. Sprawa trafiła w końcu do Trybunału, który nie zgodził się jednak z tą argumentacją i podtrzymał poprzednie orzeczenie. Uznał, że korzystanie z platformy oferowanej przez Facebooka, nie zwalnia z obowiązków chronienia danych, tym bardziej, że już samo ustalenie parametrów np. kampanii marketingowych na podstawie dostępnych o użytkownikach informacji, opiera się na przetwarzaniu danych. 

 

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.