9.07.2018 / Prawo / Biznes
 

Izba Wydawców Prasy krytykuje decyzję PE ws. Dyrektywy o prawie autorskim

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
 Fot. SXC.hu/branox/CC
Fot. SXC.hu/branox/CC

Dyrektywa ws. prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym została odrzucona przez Parlament Europejski, co oznacza, że temat wróci na sesji plenarnej PE we wrześniu. Izba Wydawców Prasy krytykuje decyzję parlamentu, uważając, że posłowie ulegli "gwałtownej i nieprawdziwej kampanii przeciwników dyrektywy". 

Nowe zasady miały zmienić zasady publikowania treści w internecie tak, by bardziej chronić interesy wydawców prasowych. Jej zwolennicy podkreślali, że zmiany zapewnią prasie narzędzia podobne do tych, które mają już np. wytwórnie fonograficzne; przeciwnicy ostrzegali nie tylko przed cenzurą, ale i zagrożeniem dla mniejszych, lokalnych redakcji. 

Izba stanęła jednak na stanowisku, że - odrzucając zapisy proponowane w dyrektywie - parlament opowiedział się po stronie amerykańskich koncernów technologicznych, których modele biznesowe zakładają nieuprawnione wykorzystywanie cudzej twórczości.

W myśl nowych przepisów giganci agregujący treści musieliby płacić posiadaczom praw autorskich licencje za publikowane materiały albo je blokować. Nagłówki udostępniane przez użytkowników na Facebooku czy Google - uważają zwolennicy dyrektywy - napędzają ruch jedynie im, bo użytkownicy rzadko przeklikują się do serwisu źródłowego. 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.