Czego jeszcze możemy się spodziewać?
W zeszłym roku nie brakowało prognoz, które wielką karierę wróżyły chatbotom i blockchainowi, tymczasem okazało się, że na upowszechnienie tych technologii musimy jeszcze poczekać. W roku 2018 mieliśmy do czynienia głównie kontynuacją trendów wcześniejszych, był więc material design, wideo, interaktywność i personalizacja. Czego możemy spodziewać się w tym?
Blockchain, mimo medialnego zainteresowania, które wywołuje, wciąż jest technologią, której rzeczywiste zastosowanie wydaje się niewielkie. Co prawda, nie brakuje inicjatyw, które mocno eksplorują ten obiecujący obszar, ale ostatnie zamieszanie wokół kryptowalut - a to z nimi wciąż jest kojarzony - nie przysparza mu sympatii. Jeśli chodzi o chatboty, jest podobnie.
Z jednej strony nie sposób uznać ich z kolejną, nieznaczącą branżową ciekawostkę, z drugiej - ich upowszechnienie (i odkrycie pełni potencjału) w biznesowych realiach zajmie więcej czasu niż można było zakładać.
Niedostatecznie sprawdziły się także chatboty - ze względu na ich dużą powszechność i to że wiele z nich jest niewystarczająco dopasowanych do potrzeb jednostek, w pewnym stopniu straciły na wartości w postrzeganiu przez użytkowników.
- Kinga Fornal, project manager, Biuro Podróży Reklamy.
Nie zmienia to jednak faktu, że od interfejsów obsługiwanych głosem nie ma ucieczki. Rok 2019 zapowiada się bowiem przełomowo dla kategorii urządzeń głosowych, a u nas będzie szczególnie, bo szykuje się debiut polskojęzycznej wersji Asystenta Google.
Za granicą asystenci głosowi nie są już niczym nowym, prawie każdy z większych graczy w branży technologicznej sprzedaje już swoje urządzenie. Język polski nadal stanowi jednak spore wyzwanie, ze względu na dźwięki mowy oraz dużą wagę w akcentowaniu wypowiedzi. Stąd na naszym rynku nadal brakuje tych urządzeń. Bez wątpienia jest to kierunek rozwoju w branży technologicznej (dowodem jest chociażby niedawna aktualizacja na Adobe XD wspierająca projektowanie dla sterowania głosowego).
Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku doczekamy się oficjalnej wersji Asystenta Google w języku polskim (obecnie oprogramowanie jest dostępne tylko dla wybranych użytkowników w Polsce). Dane wskazują, że w następnych latach czeka nas dalszy rozwój i wzrost na rynku asystentów głosowych oraz sterowania głosowego. Będzie to oznaczać konieczność częstszego mierzenia się z projektowaniem również pod interfejsy głosowe, ale z pewnością dostarczy nowych możliwości.
- Sebastian Roch, User Experience Specialist, Agencja Interaktywna Crafton
Największe zmiany zachodzą (nie zaczęły się wczoraj) jednak w samej branży, która wraz z rozwojem usług i produktów cyfrowych coraz bardziej się specjalizuje. Wszystko wskazuje na to, że niebawem termin "UX designer" stanie się zbyt ogólny - tak jak stało się to nie tak dawno z terminem "webdesigner". Już dzisiaj na porządku dziennym jest rozróżnienie na UX designerów i UX researcherów, a - jako że podejścia "user-centric" nie opłaca zawężać tylko do jednego punkty styku z marką - coraz częściej mówi się nie o projektowaniu UX tylko o projektowaniu kompleksowej usługi (service design).
Być może to, co napiszę, wyda się kontrowersyjne, jednak w mojej opinii największym buzzwordem w branży UX w 2018 roku okazało się słowo... "UX". Tak jak napisał Alan Cooper (ojciec User Experience) w maju 2018 roku na Twitterze: “Nie ma już czegoś takiego, jak UX design”. Z biegiem czasu branża konsekwentnie się profesjonalizuje. UX też. Każdy komponent i składnik danej dziedziny przepoczwarza się w samodzielną specjalizację czy zawód. Analizując dalej tę ścieżkę, możemy wysnuć wniosek, że obecnie słowo UX opisuje tak szeroki obszar, że w zasadzie nie odpowiada już żadnej konkretnej specjalizacji.
- Igor Pietrzak, UX/UI Director w IMAGINE
Czego jeszcze możemy spodziewać się w 2019 roku i jak podsumować miniony? O tym przeczytasz na kolejnych stronach.
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ | |
Sebastian Roch, User Experience Specialist, Agencja Interaktywna Crafton: |
|
Kinga Fornal, project manager, Biuro Podróży Reklamy: |
|
Igor Pietrzak, UX/UI Director w IMAGINE: |
Sebastian Roch, User Experience Specialist, Agencja Interaktywna Crafton
Jakie trendy zdominowały branżę UX w 2018 roku?
Branża urządzeń mobilnych została wstrząśnięta w tym roku dość mocno przez wprowadzenie do smartfonów notcha, czyli wcięcia w górnej części ekranu oraz usunięcie przycisku home. Sprawiło to, że wielkość użytkowa ekranu wzrosła bez konieczności dalszego powiększania obudowy. Musiał zostać dostosowany do tego interfejs, w którym wcięcie należy brać pod uwagę.
Jednocześnie na ekranach naszych przenośnych urządzeń, zagościły piękne, fullscreenowe zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Rezygnacja z ramki stworzyła też konieczność obsługiwania telefonu za pomocą gestów (przecież najnowsze urządzenia pozbawione są przycisku home). Aby to ułatwić projektanci posługują się mikro-interakcjami oraz motion designem. Animacje stanowią dla użytkowników podpowiedź, które opcje są dla nich dostępne oraz jaka jest relacja między poszczególnymi elementami. Kierunek rozwoju urządzeń mobilnych jasno wskazuje na utrzymanie się tego trendu.
Swój rozkwit przeżywają też filmy wideo, coraz chętniej wykorzystywane w webdesignie. Od wizerunkowych hero, przez animacje eksplanacyjne, aż do facebookowych live’ów. Format wideo wziął szturmem internet. Szczególnie teraz - w czasach, gdy nie wpływa to tak znacząco na szybkość ładowania się strony. Niewątpliwym atutem jest tutaj małe obciążenie uwagi u użytkowników. Do wyjaśnienia skomplikowanego procesu wystarczy teraz kilka animacji podpartych prostym opisem lub minutowe wideo.
Chociaż już w zeszłorocznych zestawieniach Blockchain mianowany był murowanym trendem roku 2018, to nie zapisał się on złotymi zgłoskami. Nadal potrzebujemy jeszcze czasu na ujarzmienie tej technologii. Powodem dla którego wspominam o Blockchainie w tym miejscu jest wzrost świadomości o nim w środowisku UX. Coraz częściej zaczyna się podejmować dyskusję na ten temat, czego pokłosiem są kolejne meetup’y oraz konferencje zapełniające nasze kalendarze.
Jakie trendy mają szansę zdominować branżę UX w 2019 roku?
Za granicą asystenci głosowi nie są już niczym nowym, prawie każdy z większych graczy w branży technologicznej sprzedaje już swoje urządzenie. Język polski nadal stanowi jednak spore wyzwanie, ze względu na dźwięki mowy oraz dużą wagę w akcentowaniu wypowiedzi. Stąd na naszym rynku nadal brakuje tych urządzeń. Bez wątpienia jest to kierunek rozwoju w branży technologicznej (dowodem jest chociażby niedawna aktualizacja na Adobe XD wspierająca projektowanie dla sterowania głosowego).
Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku doczekamy się oficjalnej wersji Asystenta Google w języku polskim (obecnie oprogramowanie jest dostępne tylko dla wybranych użytkowników w Polsce). Dane wskazują, że w następnych latach czeka nas dalszy rozwój i wzrost na rynku asystentów głosowych oraz sterowania głosowego. Będzie to oznaczać konieczność częstszego mierzenia się z projektowaniem również pod interfejsy głosowe, ale z pewnością dostarczy nowych możliwości.
Jakie technologie (platformy, firmy) były największymi wygranymi w 2018?
Biorąc pod uwagę fakt, że Adobe XD pojawiał się w zeszłym roku bardzo często w kategorii buzzword’a w rozmowach między UX i UI Designerami, w tym można mówić o nim, jako o dużym wygranym. Firma z Kalifornii odkupiła chyba swój falstart z zeszłego roku. Ich produktowi nadal bardzo daleko od ideału,ale przejście na darmową licencję oraz ciągły rozwój pozwoliły na uplasowanie się całkiem wysoko w tegorocznych rankingach wśród projektantów.
Oczywiście prym na świecie nadal wiedzie Sketch, ale w przyszłym roku jego hegemonia może zostać przerwana przez Adobe XD (chociaż najprawdopodobniej w następnym raporcie Interaktywnie.com, ktoś napisze pod tym pytaniem o błyskawicznie zyskującej popularność Figmie).
Jakich kompetencji z zakresu UX już teraz brakuje najbardziej?
User Experience jest skazane na ciągłe ewoluowanie, ponieważ musi ciągle dostosowywać się do zmieniających się potrzeb rynku. Technologia dawno już przestała być zamknięta w urządzeniach - teraz otacza nas i praktycznie cały czas wchodzimy z nią w jakąś interakcję. Sprawia to, że UX nie ogranicza się już do projektowania aplikacji czy serwisów internetowych. Obecnie konieczna jest szersza perspektywa skupiająca się nie na samym produkcie czy konkretnym kanale komunikacji z użytkownikiem, a na całości usługi. Chociaż największe zagraniczne firmy już od dawna właśnie tak postrzegają projektowanie, to odnoszę wrażenie, że nie przebiło się to jeszcze do świadomości polskich firm, skutkiem czego brakuje u nas kompetencji UX związanych z service designem.
Kinga Fornal, project manager, Biuro Podróży Reklamy
Jakie trendy dominowały w branży UX w 2018 roku?
W 2018 roku utrzymało się wiele trendów UX dominujących na rynku w minionych latach, zwiększając jednak swój zasięg i siłę. W webdesignie nadal prym wiódł material design, łączony z oryginalnymi fontami i interaktywnymi elementami. Innym pogłębiającym się trendem była szeroko pojęta personalizacja - od kontentu po wartości i usługi proponowane różnym użytkownikom.
Wśród form prezentacji treści nadal stawiano na wideo, kładąc jednak większy nacisk na relacje live. Coraz powszechniej zaczęto wykorzystywać potencjał influencerów, w celu promocji różnych marek w ich relacjach wideo i postach w social mediach. Użytkownicy coraz bardziej otoczeni takimi sponsorowanymi relacjami, zaczęli jednak podchodzić do nich z pewnym dystansem i ostrożnością.
Najważniejszym trendem okazało się jednak podejście do projektowania “mobile first”. Ponieważ w 2017 roku ruch z samych smartfonów przekroczył połowę całkowitego ruchu w sieci, roboty Google’a zaczęły oceniać zawartość i jakość wersji mobilnych stron i na tej podstawie je rangować. Sprawiło to, że przy projektach nowo powstających stron skupiano się w pierwszej kolejności na ich wersjach mobilnych.
Jakie mają szansę zdominować go w 2019 roku?
W 2019 roku obecne trendy będą się coraz bardziej upowszechniać, a potencjał nowych technologii będzie coraz lepiej wykorzystywany. Personalizacja contentu będzie w większej mierze opierać się na sztucznej inteligencji i machine learning, co pozwoli na coraz lepsze dopasowywanie się do jednostkowych potrzeb użytkowników. Live video i storytellingowe reklamy wideo będą jeszcze wyraźniej dominować w internecie. Przy tych realizacjach wykorzystywany będzie potencjał technologii VR i AR, a gracze którzy zrobią to najlepiej, mogą wiele zyskać.
Podejście ‘mobile-friendly’ oraz ‘mobile-first’ stopniowo zastępowane będzie przez koncepcję device-agnostic, która pozwala na stworzenie doświadczeń użytkownikom, korzystającym wymiennie z różnych urządzeń takich jak smartphone, smartwatch, laptop albo tablet. W tym podejściu ważne jest, by design dostosowany był do funkcjonalności i specyfiki tych urządzeń i na każdym z nich proponował użytkownikom adekwatne wartości. W związku z dominującą pozycją ruchu mobilnego, coraz częściej stosowane będą rozwiązania oparte na technologii voice-command, która znacząco ułatwia korzystanie z urządzeń mobilnych.
Jakie technologie (platformy, firmy) były największymi wygranymi w 2018?
W 2018 roku dużym sukcesem mógł poszczycić się Instagram. Poprzez spopularyzowanie wśród użytkowników funkcji “story”, pozwalającej na opowiadanie historii przy wykorzystaniu filmów i grafik praktycznie wyparł z rynku swojego największego konkurenta - Snapchata. Wykorzystanie przy takich relacjach technologii VR wyszło naprzeciw panującym trendom i wpłynęło pozytywnie na jakość doświadczeń użytkowników. Poza tym, Instagramowi udało się spopularyzować wśród użytkowników relacje life, które stały się kanałem często wykorzystywanym przez influnecerów. “Story” i relacje Live zaczęły angażować użytkowników w dużo większym stopniu, niż zwykłe posty na wallu.
Jakich kompetencji z zakresu UX już teraz brakuje najbardziej?
Szczególnie pożądaną kompetencją wśród specjalistów w branży UX jest umiejętność projektowania i weryfikacji, czy zaprojektowane rozwiązanie jest użyteczne i rozwiązuje problem dla którego zostało stworzone. Powstaje wiele nowych aplikacji, wspomagających proces przeprowadzania testów użyteczności i wyciągania z nich informacji, co należy poprawić. Największe zapotrzebowanie na rynku pracy jest na tzw. UX Reseracherów, u których ceniona jest umiejętność poznawania potrzeb użytkowników i definiowania problemów oraz przełożenia tych danych na wartościowe rekomendacje.
Jakie technologie okazały się w branżowymi buzz wordami i nie spełniły pokładanych w nich nadziei?
W 2018 roku można było zauważyć duże rozpowszechnienie wykorzystania technologii webpush, która daje możliwość wysyłania do użytkownika powiadomień i komunikatów, gdy korzysta on z przeglądarki internetowej, nawet gdy opuścił już daną stronę. Ponieważ bardzo duża ilość stron zaczęła taką funkcję wykorzystywać, użytkownicy nieco zrazili się do tego kanału komunikacji, traktując go jako niewiele wnoszący spam.
Niedostatecznie sprawdziły się także chatboty - ze względu na ich dużą powszechność i to że wiele z nich jest niewystarczająco dopasowanych do potrzeb jednostek, w pewnym stopniu straciły na wartości w postrzeganiu przez użytkowników.
Igor Pietrzak, UX/UI Director w IMAGINE
Jakie trendy dominowały w branży UX w 2018 roku?
W 2018 roku dominowały zagadnienia związane z personalizacją produktów online – głównie aplikacji. Dzięki dostępności raportów i badań Klienci zdają sobie sprawę, jak istotny jest spersonalizowany i stargetowany w odpowiedni sposób komunikat. Personalizacja odbywa się już nie tylko na poziomie wizualnym i komunikacyjnym, ale i funkcjonalnym.
Technologie, które coraz mocniej wkraczają w kompetencje UX, to interfejsy użytkownika uruchamiane i nawigowane głosowo oraz chatboty. Praktyka centrowania interaktywnej treści na mobile jest niewątpliwie działaniem zgodnym z wygodą użytkowników i tym samym jednym z trendów 2018 roku.
Jakie mają szansę zdominować go w 2019 roku?
Myślę, że z uwagi na ciągły rozwój i profesjonalizację narzędzi UX/UI przyszły rok zdominuje jakość mikro animacji i mikro interakcji w aplikacjach mobilnych i webowych. Dbałość o detale funkcjonalne świadczyć będzie o wysokiej jakości produktów interaktywnych.
Jakie technologie (platformy, firmy) były największymi wygranymi w 2018?
Długo wyczekiwaną przez branże UX/UI platformą, która swoją premierę miała w 2018 roku, jest narzędzie Invision Studio. Mimo tego, że program znajduje się jeszcze we wczesnej fazie beta, prognozy na jego użyteczność są obiecujące. Na ten moment jako sukces traktuję samo wydanie produktu.
Jakich kompetencji z zakresu UX już teraz brakuje najbardziej?
Mam wrażenie, że na rynku pracy cały czas brakuje wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny UX i UI, szczególnie pod kątem projektowania animacji, interakcji w aplikacjach mobilnych i webowych. Łączy się to z również z trendami dotyczącymi projektowania mikro animacji i interakcji, o których pisałem wyżej. Jeżeli chodzi o dalszą przyszłość branży UX/UI to według mnie będzie należeć ona do rozwoju sztucznej inteligencji, psychologii maszyn, projektowania punktów styku pomiędzy maszynami a ludźmi. Mam tu na myśli interfejsy nawigowane głosowo oraz np. chatboty.
Jakie technologie okazały się w branżowymi buzz wordami i nie spełniły pokładanych w nich nadziei?
Być może to, co napiszę, wyda się kontrowersyjne, jednak w mojej opinii największym buzzwordem w branży UX w 2018 roku okazało się słowo... "UX". Tak jak napisał Alan Cooper (ojciec User Experience) w maju 2018 roku na Twitterze: “Nie ma już czegoś takiego, jak UX design”. Z biegiem czasu branża konsekwentnie się profesjonalizuje. UX też. Każdy komponent i składnik danej dziedziny przepoczwarza się w samodzielną specjalizację czy zawód. Analizując dalej tę ścieżkę, możemy wysnuć wniosek, że obecnie słowo UX opisuje tak szeroki obszar, że w zasadzie nie odpowiada już żadnej konkretnej specjalizacji.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»