Choć osoby starsze coraz częściej wolą spędzać czas przed komputerem niż telewizorem, nadal w ograniczony sposób korzystają z serwisów społecznościowych.
Z raportu "Mobilny internet 50+" wynika, że grupa osób po pięćdziesiątce, korzystających z internetu, nadal jest w mniejszości. Mimo to trend jest obiecujący. W 2005 roku internauci w wieku 45-59 lat stanowili 22 procent. Dziś ta liczba jest prawie dwukrotnie większa. Jeszcze bardziej zmienił się udział osób w przedziale wiekowym 60-64. W 2005 roku w sieci było ich jedynie 7,6 procent. Cztery lata później już 20,6 procent.
Dla ludzi starszych internet jest przede wszystkim źródłem informacji. 50-latkowie niechętnie odsłaniają się w sieci. Nie czują potrzeby umieszczania zdjęć czy publikowania treści. Głównie dlatego, że nie maja zbyt wielu znajomych online.
Statystyki World Internet Project pokazują, że co piąty Polak, który ma w domu dostęp do internetu, nie korzystna z niego. Ta tendencja jest szczególnie widoczna u osób starszych. W nauce serfowania grupa 50+ nie może liczyć na młodych. Porady udzielane są niechętnie i bez zrozumienia.
Badania pokazują także, że starsi użytkownicy w sieci są samotni i nieśmiali. Nie szukają nowych znajomości. Zdarza się, że internet służy im do podtrzymania kontaktów, ale raczej z najbliższymi. Osoby z grupy 50+ wypracowują swoje metody korzystania z sieci. Jednak ze względu na to, że są oceniani przez pryzmat młodych i bardziej sprawnych użytkowników, wypadają blado.
Badanie "Mobilny internet 50+ – nowe media w rękach starszych użytkowników" przygotował i zrealizował zespół badaczy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Podobne badania przeprowadzono w ubiegłym roku - raport Dojrz@łość w sieci pokazał, że osoby starsze, mimo dostępu do internetu, rzadko z niego korzystają. Pod względem korzystania z sieci przez seniorów zajmujemy ostatnie pozycje wśród krajów Unii Europejskiej. Polacy w wieku 50+, którzy nie korzystają z internetu, to ponad 10 milionów ludzi, w tym 3,9 milionów w wieku 50-59 lat i 6,26 milionów w wieku 60+.Przedstawiciele generacji 50+ zdecydowanie częściej niż z komputerów korzystają z telefonów komórkowych. Własny telefon posiada aż 58 procent z nich.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
polecam głębszą analizę raportu \"mobilny internet 50+\". badania przeprowadzono na grupie 12 (!) osób niezbyt zróżnicowanej próby. jak dla mnie próba w żaden sposób nie reprezentatywna i nie pozwalająca na wyciąganie żadnych wniosków.
Może trochę odbiegnę od tematu, ale według mnie dużym problemem jest świadomości o zagrożeniach wśród seniorów, a raczej jej brak. Znam przypadku w stylu \'skoro to pisze w Internecie to musi być prawdą\' lub \'skoro przyszło na maila to muszę podać dane\'. Ciągle brakuje nam edukacji w tym temacie.
Oj... bardzo dosłowne i, w moim przekonaniu, płytkie podejście do tematu.<br /><br /><strong>Starsi użytkownicy masowo korzystają z sieci,</strong> tyle że pośrednio! Przydługi przykład z życia:<br /><br /> Mojej babci zepsuła się lodówka. Zadzwoniła do mojej mamy, że potrzebuje nowej. Ona z kolei, dała znać mnie i dorzuciła kilka detali technicznych jakie byłby pożądane. Ja siup na Ceneo i po kilku minutach przesłałem kilka propozycji. Trzy dni później panowie przywieźli lodówkę i było po sprawie.<br /><br /> Użytkownik (moja babcia w tym wypadku) nie kliknęła nawet raz, a równocześnie <strong>kupiła lodówkę przez internet. Wszystkie przekazy, reklamy i informacje dotarły do niej pomimo tego, że nie wie Ona nawet czym jest przeglądarka.</strong><br /><br /> Mam wrażenie, że nie jest to odosobniony przypadek :)
Przez moje ręcę przeszło, w różnej formie, łącznie ponad 200 wniosków w ramach POIG 8.1 Gdy próbuję sięgnąć pamięcią (przynajmniej do tych, o których mogę nie zapominać ze względu na umowy o poufności), to nie przypominam sobie, by którykolwiek stawiał tę grupę docelową na miejscu pierwszym i do niej kierował ostrze biznesplanu. Jest to o tyle szokujące, że w przypadku konkursów z kapitału ludzkiego, położenie akcentu na tę grupę znacząco podnosi szanse powodzenia projektu i tym samym uzyskanie dofinansowania. Ten artykuł winien być inspiracją dla twórców wniosków o unijne dofinansowanie w ramach innowacyjnej gospodarki. Oj powinien. Na wszelki wypadek umieściłem link do artykułu w swoim blogu firmowym.
Najtrudniej jest przełamać barierę strachu przed nowym i nieznanym. Wiele osób nie ma wciąż dostępu do komputera a co dopiero do internetu.