Co piąty senior ma dostęp do sieci. Ale z niej nie korzysta

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. sxc.hu/forwardcom/CC
fot. sxc.hu/forwardcom/CC

Z raportu "Mobilny internet 50+" wynika, że grupa osób po pięćdziesiątce, korzystających z internetu, nadal jest w mniejszości. Mimo to trend jest obiecujący. W 2005 roku internauci w wieku 45-59 lat stanowili 22 procent. Dziś ta liczba jest prawie dwukrotnie większa. Jeszcze bardziej zmienił się udział osób w przedziale wiekowym 60-64. W 2005 roku w sieci było ich jedynie 7,6 procent. Cztery lata później już 20,6 procent.Dla ludzi starszych internet jest przede wszystkim źródłem informacji. 50-latkowie niechętnie odsłaniają się w sieci. Nie czują potrzeby umieszczania zdjęć czy publikowania treści. Głównie dlatego, że nie maja zbyt wielu znajomych online.


Statystyki World Internet Project pokazują, że co piąty Polak, który ma w domu dostęp do internetu, nie korzystna z niego. Ta tendencja jest szczególnie widoczna u osób starszych. W nauce serfowania grupa 50+ nie może liczyć na młodych. Porady udzielane są niechętnie i bez zrozumienia.

Badania pokazują także, że starsi użytkownicy w sieci są samotni i nieśmiali. Nie szukają nowych znajomości. Zdarza się, że internet służy im do podtrzymania kontaktów, ale raczej z najbliższymi. Osoby z grupy 50+ wypracowują swoje metody korzystania z sieci. Jednak ze względu na to, że są oceniani przez pryzmat młodych i bardziej sprawnych użytkowników, wypadają blado.

Badanie "Mobilny internet 50+ – nowe media w rękach starszych użytkowników" przygotował i zrealizował zespół badaczy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Podobne badania przeprowadzono w ubiegłym roku - raport Dojrz@łość w sieci pokazał, że osoby starsze, mimo dostępu do internetu, rzadko z niego korzystają. Pod względem korzystania z sieci przez seniorów zajmujemy ostatnie pozycje wśród krajów Unii Europejskiej. Polacy w wieku 50+, którzy nie korzystają z internetu, to ponad 10 milionów ludzi, w tym 3,9 milionów w wieku 50-59 lat i 6,26 milionów w wieku 60+.Przedstawiciele generacji 50+ zdecydowanie częściej niż z komputerów korzystają z telefonów komórkowych. Własny telefon posiada aż 58 procent z nich.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (5)
Ewa Kaczorowska
1. Ewa Kaczorowska, 217.153.72.*, 11.03.2011 / 09:42
Najtrudniej jest przełamać barierę strachu przed nowym i nieznanym. Wiele osób nie ma wciąż dostępu do komputera a co dopiero do internetu.
Krzysztof Wiśniewski
2. Krzysztof Wiśniewski 12.03.2011 / 07:08
Przez moje ręcę przeszło, w różnej formie, łącznie ponad 200 wniosków w ramach POIG 8.1 Gdy próbuję sięgnąć pamięcią (przynajmniej do tych, o których mogę nie zapominać ze względu na umowy o poufności), to nie przypominam sobie, by którykolwiek stawiał tę grupę docelową na miejscu pierwszym i do niej kierował ostrze biznesplanu. Jest to o tyle szokujące, że w przypadku konkursów z kapitału ludzkiego, położenie akcentu na tę grupę znacząco podnosi szanse powodzenia projektu i tym samym uzyskanie dofinansowania. Ten artykuł winien być inspiracją dla twórców wniosków o unijne dofinansowanie w ramach innowacyjnej gospodarki. Oj powinien. Na wszelki wypadek umieściłem link do artykułu w swoim blogu firmowym.
Kacper Szczepanowski
3. Kacper Szczepanowski 14.03.2011 / 16:56
Oj... bardzo dosłowne i, w moim przekonaniu, płytkie podejście do tematu.

Starsi użytkownicy masowo korzystają z sieci, tyle że pośrednio! Przydługi przykład z życia:

Mojej babci zepsuła się lodówka. Zadzwoniła do mojej mamy, że potrzebuje nowej. Ona z kolei, dała znać mnie i dorzuciła kilka detali technicznych jakie byłby pożądane. Ja siup na Ceneo i po kilku minutach przesłałem kilka propozycji. Trzy dni później panowie przywieźli lodówkę i było po sprawie.

Użytkownik (moja babcia w tym wypadku) nie kliknęła nawet raz, a równocześnie kupiła lodówkę przez internet. Wszystkie przekazy, reklamy i informacje dotarły do niej pomimo tego, że nie wie Ona nawet czym jest przeglądarka.

Mam wrażenie, że nie jest to odosobniony przypadek :)
max
4. max, 217.153.67.*, 14.03.2011 / 22:45
Może trochę odbiegnę od tematu, ale według mnie dużym problemem jest świadomości o zagrożeniach wśród seniorów, a raczej jej brak. Znam przypadku w stylu 'skoro to pisze w Internecie to musi być prawdą' lub 'skoro przyszło na maila to muszę podać dane'. Ciągle brakuje nam edukacji w tym temacie.
polka
5. polka, 200.3.186.*, 15.03.2011 / 15:40
polecam głębszą analizę raportu "mobilny internet 50+". badania przeprowadzono na grupie 12 (!) osób niezbyt zróżnicowanej próby. jak dla mnie próba w żaden sposób nie reprezentatywna i nie pozwalająca na wyciąganie żadnych wniosków.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.