12.10.2017 / Raporty i badania / E-commerce
 

Kim są Polacy kupujący w internecie?

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
źródło: Pexels.com
źródło: Pexels.com

Wraz z rosnącą popularnością e-handlu zmienia się profil kupujących w sieci. E-konsumentami jest już 54 proc. polskich internautów, a ich charakterystykę przedstawia raport „E-commerce w Polsce 2017. Gemius dla e-Commerce Polska”.

Kupujący w sieci w 2017 roku to przeważnie osoby poniżej 50. roku życia (88 proc.), ze średnim lub wyższym wykształceniem (77 proc.), mieszkające w mieście (74 proc.) i dobrze oceniające swoją sytuację finansową (51 proc.). Nieco większymi fanami e-handlu są także kobiety (53 proc.).

Najnowszy raport pokazuje, że w porównaniu z rokiem 2016 wśród kupujących online wzrósł odsetek osób w wieku 25-34 lat (obecnie jest to 29 proc. kupujących w porównaniu z 26 proc. w 2016 roku) i mieszkańców mniejszych miast (44 proc. w porównaniu z 40 proc. rok wcześniej). Na rzecz grupy z wykształceniem średnim i niższym zmalał udział osób z wykształceniem wyższym. Obecnie ukończenie wyższej uczelni deklaruje co trzeci polski e-konsument (30 proc. w porównaniu z 35 proc. w 2016 roku). Kupujący w sieci coraz lepiej oceniają swoją kondycję finansową – odsetek osób deklarujących ją jako dobrą rośnie od co najmniej dwóch lat i obecnie wynosi 51 proc. (w roku 2016 było to 46 proc.).

63818_2017_10_10_ekonsument.png

- Tegoroczne wyniki raportu nie zaskakują - dla młodych osób rynek online jest środowiskiem naturalnym, w ten sposób komunikują się i robią zakupy. Młodzi ludzie lubią też mieć wybór spośród wielu form dostawy i przykładają niezwykłą wagę do szybkości, terminowości oferowanych usług logistycznych oraz zaawansowania technologicznego
- komentuje Katarzyna Binert, ekspertka Gemiusa. - Jak wynika z raportu, coraz więcej kupujących ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą, co również nie jest niespodzianką, ponieważ poziom bezrobocia mamy najmniejszy od ćwierćwiecza - wyjaśnia Binert.

Zagraniczne zakupy

Najnowszy raport pokazuje, że polskich internautów, którzy kupują w zagranicznych e-sklepach, przybywa z roku na rok. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba e-konsumentów robiących zakupy w zagranicznych serwisach wzrosła z 10 do 16 proc.

- Odsetek kupujących w zagranicznych e-sklepach zapewne będzie stale rósł. Użytkownicy szukają tam produktów bardziej przystępnych cenowo oraz niedostępnych w Polsce. Wpływ na wzrost tego odsetka może mieć także wniosek ustawodawczy na poziomie Unii Europejskiej przewidujący zakaz stosowania geoblokowania oraz ujednolicenie cen przesyłek międzynarodowych - dodaje ekspertka Gemiusa.

Więcej i lepiej

Kupujących online nie tylko przybywa, ale mają oni także coraz lepszą opinię na temat zakupów przez internet. Według badanych największą zaletą e-zakupów jest ich całodobowa dostępność (82 proc. wskazań). Na kolejnych miejscach w czołówce motywatorów zakupów online znalazły się: wygoda, rozumiana jako brak konieczności jechania do sklepu (77 proc.), oraz nieograniczony czas na wybór poszukiwanego produktu (76 proc.).

Tym, co mogłoby zachęcić badanych do jeszcze częstszych zakupów w e-sklepach, są przede wszystkim dwa atrybuty związane z finansami - niższe koszty dostawy (62 proc. wskazań) oraz niższe ceny niż w sklepach tradycyjnych (58 proc.). Natomiast wśród problemów, na które najczęściej wskazują e-konsumenci, oceniając zakupy w sieci, znalazły się: długie oczekiwanie na dostawę (38 proc.), wysokie koszty dostawy (37 proc.) oraz natrętne reklamy produktów, już wcześniej obejrzanych przez kupujących (36 proc.).

- Nadchodzące miesiące będą stały pod znakiem zapytania w przypadku dostawy tego samego dnia, czyli same-day delivery. Tej formy oczekuje coraz więcej konsumentów, a może się ona odbywać nie tylko za pomocą dotychczas znanych sposobów dostarczania. Największe serwisy e-commerce testują dostawy dronem, choć raczej jest to pieśń przyszłości
- podsumowuje Binert.

Celem badania, którego wyniki zostały zaprezentowane w raporcie „E-commerce w Polsce 2017. Gemius dla e-Commerce Polska”, było poznanie postaw, zwyczajów i motywacji związanych z kupowaniem online. Opracowanie dostarcza wiedzy o postawach wobec zakupów internetowych wśród kupujących i niekupujących w sieci, znajomości marek obecnych w e-handlu, motywacji w zakresie wyboru sklepów internetowych, o kupowanych produktach oraz wydatkach na poszczególne kategorie, planach w zakresie zakupów w sieci, źródłach informacji na temat produktów, efekcie ROPO, preferencjach dotyczących sposobu realizacji transakcji internetowych oraz wykorzystaniu urządzeń mobilnych. Raport został przygotowany przez firmę Gemius we współpracy z Izbą Gospodarki Elektronicznej. Prezentowane w raporcie badanie zostało zrealizowane w formie ankiety elektronicznej z wykorzystaniem techniki CAWI (ang. computer-assisted web interview) na reprezentatywnej próbie 1500 internautów mających co najmniej 15 lat. Dane zbierano od 7 do 14 kwietnia 2017 roku.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
6ix
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.