W ciągu zaledwie trzech lat wydano w Polsce ok. 15 milionów kart zbliżeniowych.
Tempo wzrostu zarówno wartości i ilości transakcji zbliżeniowych w Polsce wzrosła o 250 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim - wynika z raportu First Data Polska.
W ciągu zaledwie trzech lat wydano w Polsce ok. 15 milionów kart zbliżeniowych. Na wzrost popularności tej technologii ma wpływ także rosnąca liczba terminali. Aktualnie około 40 proc. wszystkich terminali jest wyposażonych w czytnik bezstykowy. Liczba terminali zbliżeniowych w przeliczeniu na mieszkańca plasuje nas w europejskiej czołówce.
Wspieramy tę rewolucję na wielu frontach: zapewniamy odpowiednie terminale dla handlu, wydajemy karty bankom i współpracujemy z transportem miejskim, tak by proces zakupowy zawsze odbywał się w ciągu ułamka sekundy - mówi Janusz Diemko, Prezes Zarządu First Data Polska.
Tempo wzrostu ilości transakcji jest również duże. W marcu 2011 roku, zarejestrowano niewiele ponad 80 tys. takich transakcji. Rok później było ich już 900 tysięcy, a w marcu 2013 niemal 3 miliony. W pierwszych miesiącach nowego roku zanotowano 3,5 razy więcej transakcji niż w kwartale poprzednim.
Wśród nowości wprowadzanych przez polskie banki możliwość korzystania z karty zbliżeniowej to dziś najbardziej pożądana usługa przez klientów - stwierdziła First Data Polska w komunikacie.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w lutym tego roku przez firmę ARC Rynek i Opinia, karty zbliżeniowe wygrywają w tej rywalizacji z aplikacjami na smartfony i tablety, na bieżąco informującymi o stanie konta czy usługą polegającą na wypłacie środków z bankomatu poprzez skanowanie odcisku palca. Aż 55 proc. respondentów uważa je za przydatne.
Co ciekawe, wzrost liczby transakcji zbliżeniowych praktycznie nie odbył się kosztem klasycznych płatności kartowych. Jako zamiennik dla drobnej gotówki, stanowił dodatkowe źródło wzrostów dla plastikowego pieniądza.
W ślad za zwiększającą się liczbą transakcji zbliżeniowych podąża ich całkowita wartość. Tylko w marcu bieżącego roku First Data przeprocesowała w tym segmencie prawie 60 milionów złotych, czyli o 46 milionów złotych więcej niż w analogicznym miesiącu roku 2011.
Jeśli chodzi o wartość transakcji przeważają sumy najmniejsze, od 10 do 30 zł. Wartość ta nie zmienia się od trzech lat. Najczęściej są to drobne zakupy w sklepach spożywczych, super i hipermarketach, stacjach benzynowych oraz posiłki w restauracjach szybkiej obsługi.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»