Zbadano skuteczność reklamy w TV online

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
MEC Interaction zbadał telewizję internetową.
MEC Interaction zbadał telewizję internetową.

Telewizja internetowa a tradycyjna

Z badania przeprowadzonego przez Gemius na zlecenie MEC Interaction wynika, że choć popularność telewizji internetowej rośnie, to jej oglądalność wciąż nie jest wysoka. Około 1/5 zapytanych internautów zadeklarowała, że w ciągu ostatniego miesiąca przynajmniej kilka razy w tygodniu oglądała TV w Internecie. Zwykle spędzają oni na tym zajęciu około 30 min. dziennie, na oglądaniu telewizji tradycyjnej - 120 min.

Najczęściej w Sieci oglądany jest sport, w telewizji tradycyjnej zaś królują seriale i informacje. W obu przypadkach na trzecim miejscu znajduje się rozrywka. 

Co do zalet telewizji online, respondenci wskazują przede wszystkim na możliwość oglądania powtórek programów, których np. nie zdążyli obejrzeć w telewizji tradycyjnej (52 proc.), możliwość wyboru programu (44 proc.) oraz brak potrzeby posiadania dodatkowego sprzętu (25 proc.). Zwykła telewizja wygrywa dzięki lepszej jakości odbioru oraz większemu ekranowi.  

Reklama

Nacisk badania (o czym nie informowano na respondentów) położony był głównie na zbadaniu skuteczności  najbardziej popularnych formatów reklamowych wykorzystywanych w telewizji internetowej. Autorzy raportu podkreślają, że mimo, iż prawie połowa przebadanych respondentów jest pewna lub deklaruje, że nie pamięta, czy kiedykolwiek natknęła się w TV online na treści reklamowe, to może być ona naprawdę efektywnym kanałem reklamowym. 

Skąd takie wnioski? Na potrzeby badania stworzono specjalną stronę z kontentem wideo, na której emitowano wybrane formaty. Miało to dać obraz tego, jak działa reklama w telewizji online. Okazało się, że większość spotów w telewizji online jest klikalna (mogą przenosić dodatkowo na stronę WWW produktu/usługi). 

Zdecydowanie najbardziej skuteczną formą reklamy jest pre-roll, czyli 30-sekundowy spot wyświetlany przed właściwym materiałem wideo. Reklamowaną markę zapamiętało aż 70 proc. respondentów. Poprawnie reklamowaną markę potrafiło podać też 66 proc. internautów, na które próbowano oddziaływać poprzez branding player. W przypadku 5 sekundowej planszy sponsorskiej emitowanej w oknie playera wskaźnik zapamiętania wyniósł 51 proc.

Badanie zostało zrealizowane przez firmę Gemius w listopadzie 2009 roku na zlecenie MEC Interaction – interaktywnego działu Mediaedge:cia. Wzięło w nim udział 1 533 respondentów w wieku 15-49 lat dysponujących dostępem do stałego łącza.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Mariusz Labudda
1. Mariusz Labudda 08.12.2009 / 11:22
przepadać :)?
Grzegorz Berezowski
2. Grzegorz Berezowski 08.12.2009 / 17:43
A co to jest "TV w Internecie"? Czy YouTube też jest telewizją internetową? Czy jak oglądam materiał video wklejony w treść artykułu na http://Gazeta.pl to jest to telewizja internetowa, czy nie?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.