5.02.2017 / Social media / Mobile / Biznes
 

Młodzi bardzo lubią pisać. Korzystają z aplikacji, ale SMS-y wciąż popularne

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Fot. Giorgio Magini/Fotolia
Fot. Giorgio Magini/Fotolia

Generacja Z to pokolenie nastawione na komunikację tekstową, treści wideo i życie w wirtualnych społecznościach. Różnice pomiędzy pokoleniami istniały od zawsze. Nigdy jednak przepaść pomiędzy kolejnymi generacjami nie wydawała się tak duża – głównie za sprawą dostępu do nowych technologii i ich wykorzystania w codziennym życiu.

Spicy Mobile, agencja marketingu mobilnego, która w ramach platformy Mobigate dostarcza danych na temat popularności aplikacji mobilnych oraz korzystania ze smartfonów i tabletów, postanowiła sprawdzić, jak z urządzeń mobilnych korzystają dzisiejsi nastolatkowie i dwudziestolatkowie (pokolenie Z), a jak osoby starsze. Pod uwagę wzięto m.in. liczbę wysyłanych wiadomości SMS/MMS, a także popularność poszczególnych aplikacji.

Jak wynika z badania Spicy Mobile, najpopularniejszą aplikacją w każdej grupie wiekowej jest YouTube. Korzysta z niej aż 81 proc. użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android w wieku 15-24 lata. Wśród starszych osób (45 lat i więcej) zasięg tej aplikacji jest blisko o połowę niższy i wynosi 44 proc.

Młodzi bardzo aktywnie korzystają także z aplikacji społecznościowych i komunikacyjnych. Aż 75 proc. użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android w wieku 15-24 lata używa aplikacji Messenger. Dla porównania, wśród osób starszych (45 lat i więcej) zasięg Messenger’a wynosi 28 proc. Warto także podkreślić, że pokolenie Z dużo częściej korzysta z aplikacji służącej do komunikowania się niż z samego Facebooka – różnica w zasięgu jest dość znaczna i wynosi 11 punktów procentowych.

Jeszcze większy dystans pokoleniowy jest widoczny w przypadku aplikacji Instagram oraz Snapchat. Wśród generacji Z obie należą do dość popularnych. Korzysta z nich blisko co trzecia osoba w wieku 15-24 lata (odpowiednio 32 proc. i 29 proc.). Z kolei wśród starszych użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android obie aplikacje cieszą się marginalnym zainteresowaniem. Zasięg Snapchat’a w grupie wiekowej 45 lat i więcej wynosi jedynie 5 proc.

Co ciekawe, powszechne korzystanie z aplikacji społecznościowych i komunikacyjnych wśród młodych osób nie wpływa na mniejszą liczbę wysyłanych przez tę grupę SMS-ów. Jest wręcz odwrotnie! Generacja Z to pokolenie nastawione na komunikację tekstową. Badania Spicy Mobile pokazują wyraźnie, że młodzi użytkownicy wysyłają o wiele więcej wiadomości SMS i MMS niż osoby starsze. Dla porównania, w listopadzie 2016 r. osoby w wieku 15-24 lata wysłały średnio 238 wiadomości SMS/MMS, starsi użytkownicy (45 lat i więcej) – jedynie 16. W przypadku połączeń telefonicznych nie odnotowano aż tak głębokich różnic.

O BADANIU
Badanie Mobience jest badaniem  korzystania z aplikacji mobilnych oraz oglądalności stron poprzez urządzenia mobilne – telefony i tablety. Jest to badanie pasywne, co oznacza, że pomiar aktywności użytkowników na telefonach komórkowych z systemem Android jest dokonywany automatycznie przez zainstalowany na urządzeniach program monitorujący, bez konieczności wykonywania aktywnych działań ze strony osoby badanej. Wszystkie wskaźniki dotyczą populacji osób korzystających z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Dane o populacji mobinautów, czyli internautów korzystających z internetu przez urządzenia mobilne, są dostarczane przez instytut Millward Brown.
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.