Użytkownik będzie mógł dokończyć zakupy bez opuszczania aplikacji.
Aplikacja testuje narzędzie, które pozwala użytkownikom udostępniać link do zakupów w publikowanych przez nich materiałach. Nowa funkcja ma dać sprzedawcom detalicznym nowe możliwości na dotarcie ze swoimi produktami do najmłodszych użytkowników. Testy na razie jednak ograniczają się do rynku amerykańskiego.
Jak ma działać nowa, e-commece'owa funkcja Tik Toka? Prosto. Kliknięcie w link przez konsumenta będzie powodował otwarcie przeglądarki w aplikacji, dzięki czemu kupujący, bez opuszczanie platformy, będzie mógł dokończyć zakup.
Fabian Bern, założyciel chińskiej agencji zajmującej się influencer marketingiem - Uplab- był pierwszym, który udostępnił wideo prezentujące tę funkcję
BREAKING: TikTok launches 'link in bio' & 'social commerce URLS' in videos @MattNavarra @TaylorLorenz @sarahintampa @TechCrunch @thenextweb @techinasia #tiktok pic.twitter.com/HczzHOHCNf
— Fabian Bern 法比安 (@iamfabianbern) 14 listopada 2019
Oficjalnie, przedstawiciele Tik Toka ograniczyli swój komentarz do kilku, okrągłych zdań o tym, że stale pracują nad poprawą komfortu użytkowników, zawsze koncentrując się przede wszystkim na szukaniu nowych sposobów inspirowania kreatywności, wnoszenia radości i dodawania wartości dla naszej społeczności. Informacji o tym, czy Tik Tok planuje rozwijać się w kierunku e-commerce, więc nie ma.
Byłoby jednak dziwne, gdyby takich planów nie było. Dywersyfikacji przychodów reklamowych szukają wszystkie platformy społecznościowe, nie wykluczając tych, które też głośno mówią przede wszystkim o społeczności i kreatywności. Na Instagramie przykładowo na początku tego roku wprowadzono funkcję Checkout, a Pinterest eksperymentuje z wieloma elementami związanymi z e-commerce, takimi jak m.in. reklamy Shop the Look.
Jaki potencjał mają reklamy na Tik Toku?
Aleksandra Gorczyńska
Social Media Specialist
Up&More
Potencjał marketingowy TikToka rośnie z każdym miesiącem. Coraz większa liczba użytkowników, która aktywnie spędza czas w tej aplikacji, przyciąga coraz więcej marek. Warto pamiętać o liczbach –TikTok ma 1.2 miliarda instalacji, a aktywnych jest ponad 500 milinów użytkowników miesięcznie, zgodnie z danymi z czerwca 2018 roku (biorąc jednak pod uwagę stale rosnącą popularność aplikacji, teraz może być ich znacznie więcej).
Co za tym idzie – TikTok szuka możliwości, aby te marki mogły zainwestować w marketing na ich platformie. Znamy już, dostępne od jakiegoś czasu, formaty reklamowe:
- brand takeover – reklama pełnoekranowa, która pojawia się po otworzeniu aplikacji
- hashtag challenge – reklama promująca hasztag marki, pozwalająca na stworzenie np. nowego trendu
- brand lenses – filtr marki, z którego mogą korzystać użytkownicy w swoich filmikach
- infeed native content – reklama pełnoekranowa w formie kilkunastosekundowej reklamy.
Teraz TikTok testuje nowe formaty… zakupowe!
Byłoby to zatem wideo z reklamą, która kieruje do wybranej strony www. Test został opublikowany przez Fabiana Berna na Twitterze. Funkcja ta byłaby dostępna dla każdego użytkownika, stwarzając tym samym duży potencjał we współpracy influencerskiej lub prowadzeniu własnego sklepu przez użytkownika (co powinno również zachęcić marki do posiadania własnego profilu na TikToku). TikTok potwierdza, że testuje taką opcję, jednak nie ujawnia czy (lub kiedy) nowa funkcja zostanie wprowadzona. Testy jednak pokazują nam, że TikTok zdaje sobie sprawę z zapotrzebowania na wykorzystanie platformy reklamowo, a także z tego, że użytkownicy coraz chętniej kupują produkty bezpośrednio od swoich idoli.
Funkcja zakupów to jednak nie taka nowość w świecie social media. Jakiś czas temu Instagram wprowadził podobną funkcję, którą nazwał Instagram Checkout. Dzięki temu produkty były oznaczane w postach szybko i bezproblemowo, a zakupu można dokonać nie wychodząc z aplikacji. Dzięki temu użytkowników może wygodniej dokonać zakupu. Według danych Instagrama już ponad 130 milionów użytkowników każdego miesiąca dotyka znaczników, by wyświetlić produkty w Zakupach na Instagramie4. Na TikToku póki co tak nie ma - na razie jednak możemy korzystać z funkcji „sprawdź w bio”, która kieruje na Instagrama, YouTube itp. danego użytkownika oraz kampanii influencerskich nastawionych bardziej na wizerunek.
Warto jednak mieć na uwadze plany TikToka odnośnie rozwijania własnej aplikacji, a także przyglądać się nowościom, gdyż często czas działania ma tam istotne znaczenie. TikTok ma ponad 500 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie, a mimo to marki nadal mają obawę czy warto się tam reklamować. Według mnie niesłusznie – w tej chwili potencjał aplikacji nie jest wykorzystywany i to idealny czas, aby Twoja marka zaczęła się tam pokazywać. W końcu wchodzące nowości przyciągają kolejnych użytkowników, zainteresowanie rośnie, a wraz z nim potencjał reklamowy oraz zakupowy dla Twojej marki.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»