User expierience, użyteczność oraz projektowanie zorientowane na użytkownika bez tajemnic.
Podczas konferencji Polish IA Summit - Pierwszy Polski Zjazd Architektów Informacji, organizowanej przez UseLab Consulting Group, pod patronatem medialnym Interaktywnie.com można było wysłuchać specjalistów z kraju i z zagranicy, zajmujących się na co dzień zagadnieniami user experience (UX), użyteczności (Usability) oraz projektowania zorientowanego na użytkownika (UCD). Można było również wziąć udział w panelu eksperckim. Było ciekawie i - przede wszystkim - sprawnie pod względem organizacji.
Już samo miejsce konferencji - Warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego - było ciekawe i klimatyczne. Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiadała się możliwość przetestowania interakcji multitouch’owego stołu Microsoft Surface (interakcja za pomocą gestów była bardzo przyjemna chociaż należy wspomnieć, że duży, dotykowy stół dość często się zawieszał i po restarcie uruchamiał przez około 10 minut – co szczyptę odejmowało owej przyjemności. Każdy z uczestników mógł się też uzewnętrznić malując lub pisząc swoje przesłanie na specjalnie przygotowanej do tego celu ścianie
Wykłady i wystąpienia były równie atrakcyjne. Andrea Resmini (FatDUX) mówił o wielości bodźców informacyjnych otaczających ludzi z każdej strony oraz, że architektura informacji nie jest czymś nowym, dostepnym wyłącznie w sieci internetowej. Zwracał również uwagę na potrzebę projektowania, które umożliwiłoby uzytkownikowi swobodne poruszanie się pomiędzy różnymi kanałami informacyjnymi. (Polecamy również wywiad z Andreą: Architektura informacji wyjdzie poza sieć. To naturalna kolej rzeczy).
Prof. Eric Reiss (FatDUX) w sposób bardzo dynamiczny przedstawił 10 zasad poprawiających doświadczenie użytkownika, Carlsten Schmitt (Bunnyfoot Ltd.) opowiadał o wzorcach projektowych, które są jednym z narzędzi codziennej pracy architekta informacji, a Wojtek Kuśmierek (UseLab) przedstawił studium przypadku poprawy użyteczności interface’u Banku Milleniu. Opowiadał również o zapachu informacji, którym kierują się użytkownicy oceniając drogę dotarcia do danej informacji na podstawie przesłanek takich jak tytuły/ zajawki artykułów czy słowa kluczowe.
Tomasz Kopacz (Microsoft) w sposób niezwykle charyzmatyczny i ciekawy opowiadał o zmianach kontrolek, pasków narzędziowych – ogólnie interfejsu użytkownika na przykładzie aplikacji Office. Z kolei Albert Salamon prowadził wykład na temat skutków przeniesienia materii realnej do digitalnej, a Stanisła Skórka wygłosił referat o architekturze informacji jako profesji akademickiej i wyzwaniach z tą perspektywą związanych.
James Kalbach (LexisNexis) opowiadał o istocie warstwy nawigacyjnej strony/aplikacji internetowej – jako elemncie systematyzującym chaos informacyjny. Znajdowalność informacji jest zależna od poprawnie nadanego jej sensu, co bezpośrednio wiąże się z odpowiednim zagnieżdźeniem w strukturze nawigacyjnej. Marcin Strzałkowski (InteliWISE) zaprezentował w bardzo ciekawy sposób rolę wirtualnych doradców (wyposażonych w sztuczną inteligencję) w procesie sprawnej obsługi użytkowników, a Marek Koźlak (i3D) opowiadał jak za pomocą środowiska 3D można wzbogacać user expierience. Interaktywna prezentacja pozwalała doświadczyć nowej formy interakcji z wymodelowanymi w trójwymiarowym środowisku przedmiotami. Co ciekawe interakcja z przykładowym przedmiotem (w przypadku prezentacji łóżko chirurgiczne) mogła odbywać się za pomocą pilota od rzeczywistego modelu wspomnianego przedmiotu.
Podsumowując, konferencja bardzo udana, zabrakło mi jednak odrobinę większej ilości case studies, a w szczególności tych związanych z projektowaniem dla urządzeń mobilnych, interfejsów dotykowych oraz z obszaru Rich Internet Aplications , które mnie osobiście bardzo interesują. Taka sytuacja wynika być może z (jeszcze) niezbyt wielkiego doświadczenia w wyżej wymienionych obszarach, gdyż jak przyznali uczestnicy panelu dyskusyjnego – prawie wszyscy z nich w większej mierze nadal skupiają się na projektowaniu webowym. Wszystkie prezentacje z konferencji dostępne są na www.polishiasummit.com.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja pierwszy dzień opisałem tutaj:<br /> <a href=\"http://www.netarch.com.pl/blog/ia-summit-lepiej-byc-moze-dzien-1/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">Relacja z IA SUMMIT - 1 dzień</a><br /> <br /> Na drugi dzień mam nadzieje niebawem. Generalnie było trochę ciekawych prezentacji, jak i kilka niewypałów.