23.07.2010 / Komorkomania.pl
 

Samsung Galaxy S I9000 czy Wave S8500? – porównanie

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
mateusz
 


Ostatnio wielu użytkowników zastanawiających się nad wyborem nowego telefonu, waha się między Samsungiem Galaxy S I9000 a Wave’em S8500. Na prośbę naszych czytelników, postanowiłem przygotować krótkie porównanie tych modeli.

Wygląd i obudowa

Wygląd to kwestia indywidualnych upodobań. Niemniej, dużo bardziej podoba mi się Wave, który jest bardzo charakterystycznym modelem. W Galaxy S w szczególności boli mnie imitująca wygląd iPhone’a obudowa. Samsung pokazał już, że potrafi robić ładne i oryginalnie wyglądające telefony, ale firma nie popisała się za bardzo przy I9000.

Wave lepiej od Galaxy S prezentuje się także pod względem wykonania. Jego obudowa została wykonana z anodowanego aluminium, podczas gdy model I9000 został zamknięty w błyszczącej plastikowej obudowie, na której widać wszystkie odciski palców. Co prawda jest ona wytrzymała i odporna na porysowania, ale daleko jej do metalu, okrywającego pierwszego smartfona z bada OS. Dodatkowym plusem Wave’a jest obecność fizycznych przycisków Zadzwoń/Zakończ oraz dedykowanego spustu migawki aparatu. Tego niestety bardzo brakuje mi we wszystkich nowych Androidach.

Samsung Galaxy S – pierwsze wrażenia

Ekran i Wprowadzanie tekstu

Zarówno Wave jak i Galaxy S zostały wyposażone w ekrany wykonane w technologii Super AMOLED. Oferują one niemal idealne kąty, rewelacyjny kontrast, nasycenie kolorów i głębię czerni. Drobną różnicą między nimi jest fakt, że wyświetlacz Wave’a jest trochę jaśniejszy niż Galaxy S.

Do tego, pod względem dotyku nowe ekrany Samsunga pozostawiają w tyle nawet te, spotykane w iPhone’ach. Zasadnicza różnica między oboma modelami to wielkość ekranu – Wave został wyposażony w 3,3-calowy wyświetlacz, a Galaxy S w 4-calowy. Ciężko powiedzieć, który z nich jest lepszy, gdyż zależy to od indywidualnych preferencji użytkowników.

Pewne jest natomiast jedno. Na Galaxy S wygodniej i szybciej wprowadza się tekst. Nie chodzi tu o to, że na Wave’ie piszę się źle, ale sporo większy ekran (a zatem i wirtualne przyciski oraz odstępy między nimi) oraz genialna klawiatura Swype sprawiają, że na Samsungu I9000 piszę dużo wygodniej niż na wielu urządzeniach z fizyczną klawiaturą QWERTY.

Jakość rozmów

Jakość rozmów prowadzonych przy użyciu Wave’a lub Galaxy S jest niemal idealna. Małą przewagą S8500 jest funkcja programowej redukcji szumów. Do tego, niektórzy posiadacze Galaxy S narzekali na problemy z anteną i mikrofonem, czego nie mogę jednak powiedzieć o egzemplarzu, który otrzymałem do testów.

Samsung Galaxy S I9000 – czy rzeczywiście występuje problem z anteną? [wideo]

Aparat

Oba nowe Samsungi zostały wyposażone w ten sam aparat fotograficzny o matrycy 5Mpix. W dobrych warunkach oświetlenia praktycznie nie ma między mini różnic. Plus w tym punkcie idzie jednak na korzyść Wave’a, który został wyposażony w lampę błyskową oraz dedykowany przycisk aparatu. Aby w Galaxy S włączyć aparatu należy skorzystać z ikonki aparatu w Menu (lub przenieść ją na jeden z pulpitów), a funkcję spustu migawki pełni wirtualny przycisk (jego przytrzymanie uruchamia wyostrzanie obrazu).

Poniżej mała galeria zdjęć porównawczych wykonanych Wave’em i Galaxy S:

Samsung Galaxy S


Samsung Wave


Samsung Galaxy S


Samsung Wave


Samsung Galaxy S


Samsung Wave


Samsung Galaxy S


Samsung Wave


Samsung Galaxy S


Samsung Wave

Nagrywanie wideo

Jak zapewne wiecie, Wave i Galaxy S umożliwiają nagrywanie materiału wideo w rozdzielczości 720p. Jakość nagrań jest porównywalna i ciężko jednoznacznie określić, który z nich wypada lepiej. Plusem Wave’a jest zapisywanie nagrań w formacie mp4, podczas gdy Galaxy S obsługuje “tylko” 3gp. Za to, high-endowy Android Samsunga dużo lepiej nagrywa dźwięk.

Poniżej znajdziecie nagrania wideo, uchwycone I9000 i S8500:
Samsung Galaxy S I9000:

Samsung Wave S8500:

Multimedia

Oba modele również pod względem obsługi multimediów prezentują zbliżony poziom. Oba smartfony zostały wyposażone w ten sam wideo player, który korzysta ze wsparcia sprzętowego. Modele bez problemu radzą sobie z odtwarzaniem plików w jakości HD (720p) i obsługują pliki DivX czy MKV. Dodatkowo Wave radzi sobie z plikami WMV (a także WMA), które nie są wspierane przez Androida.

Samsung Wave i Galaxy S – wyjście TV [wideo]

Podobnie wygląda sytuacja z odtwarzaczem mp3. W Galaxy S i Wave’ie znajdziemy ten sam odtwarzacz, który oferuje łatwe zarządzanie biblioteką utworów oraz tryb Cover Flow. Na tych samych słuchawkach (firmowy zestaw Samsunga i Sennheiser PX100) Galaxy S gra nieco lepiej niż Wave – dźwięk jest głębszy. Kolejną przewagą, Androida Samsunga jest obsługa formatu FLAC, z którym smartfon radzi sobie zaskakująco dobrze.

Samsung Wave S8500 – odtwarzanie filmów w DivX i jakości HD [wideo]

Spore różnice możemy znaleźć dopiero, gdy przyjrzymy się wbudowanym przeglądarkom grafiki. W Galaxy S znajdziemy efektowny program stworzony przez firmę Cooliris, który wyświetla zdjęcia w postaci ściany miniaturek. W Wave’ie sama galeria jest uboga w efekty 3D, ale za to oferuje kilka niedostępnych w Galaxy S funkcji. Wśród nich można znaleźć: świetny wbudowany edytor zdjęć, edytor wideo czy możliwość drukowania zdjęć bezpośrednio z poziomu telefonu.

Ponadto, w obu modelach znajdziemy obsługę DLNA, radio FM z RDS oraz radia internetowe (jak TuneWiki), które dostępne są zarówno w Samsung Apps, jak i Android Market.

eBooki

W Wave’ie i Galaxy S nieco inaczej wygląda obsługa coraz popularniejszych ebooków. W smartfonie z bada OS e-Booki pobierane są z Samsung Apps i pojawiają się jako kolejne ikonki w Menu główny, a po kliknięciu na nie elektroniczna książka jest otwierana w dedykowanej aplikacji. W Galaxy S do obsługi eBooków służy firmowo instalowana (i mocno wzorowana na iBooks Apple’a) aplikacja Aldiko eBook, która pozwala także na szybkie pobieranie dodatkowych książek.

Android vs bada OS


Mimo iż Android i bada OS zostały oparte na jądrze Linuxa, systemy te diametralnie różnią się od siebie. Główne zalety Androida to: więcej możliwości personalizacji i ingerencji w system operacyjny, większa ilość dostępnych aplikacji oraz niemal nieograniczony multitasking. Dodatkowo, wady systemu Google w wersji 2.1 niweluje interfejs TouchWiz 3.0 – dodanie Routera WiFi, 2GB pamięci na aplikacje, obsługa DivX czy equalizer w odtwarzaczu mp3.

Samsung Wave – test

Z kolei bada OS zaskakuje stabilnością i dopracowaniem, jak na tak młody system operacyjny. Do tego, na Wave’ie jest on zauważalnie szybszym środowiskiem niż Android z TouchWiz 3.0 na Galaxy S (oba modele mają ten sam ukłąd SoC i taką samą ilość pamięci RAM) – te same aplikacje uruchamiają się szybciej na Samsungu S8500, a gry działają jeszcze płynniej (zasługa natywnej obsługi OpenGL ES 2.0, która zostanie dodana do Androida dopiero w wersji 2.2).

Jak naprawdę wygląda multitasking w bada OS?

Dialer, książka adresowa i obsługa wiadomości

Mimo iż oba modele zostały wyposażone w nakładkę TouchWiz 3.0, drobne różnice między Galaxy S i Wave’em można znaleźć także w dialerze, książce adresowej i obsłudze wiadomości tekstowych. Tyczy się to głównie rozmieszczenia funkcji i przycisków w tych aplikacjach, a jedyne zasadnicze różnice to obecność wyszukiwania po T9 w dialerze w Galaxy S oraz możliwość zmiany sposobu wyświetlania wiadomości w Wave’ie.

Funkcje społecznościowe

TouchWiz 3.0 oferuje rozbudowaną integrację z portalami społecznościowymi, jak Twitter, Facebook czy MySpace. Obsługa portali w zasadzie nie różni się w obu smartfonach – w książce kontaktowej można znaleźć wpisy znajomych oraz dodane przez nich multimedia, a szybkie zarządzanie różnymi skrzynkami ułatwia aplikacja Social Hub. Jedyną różnicą jest fakt, że w Wave w standardzie ma aplikacje do obsługi Facebooka i Twittera. W przypadku Galaxy S takowe należy pobrać z Android Marketu, a niektóre sa lepsze od tych, które znajdziemy w bada OS (np. Facebook for Android czy Seesmic).

Inne drobne różnice w TouchWiz 3.0

Pozostałe różnice w interfejsie TouchWiz 3.0 w Galaxy S i Wave’ie to:

 • brak możliwości robienia zrzutów ekranu w Galaxy S (Menu + blokada ekranu w S8500)
 • ze względu na większy ekran w Galaxy S wyświetlane są cztery a nie trzy kolumny z aplikacjami w menu
 • na ekranie głównym w Galaxy S możemy umieszczać foldery, skróty i widżety Google
 • obsługa kont pocztowych/społecznościowych w Galaxy S odbywa się poprzez Ustawienia a nie aplikację Moje Konta
 • brak aplikacji Zadania w Galaxy S
 • obecność ThinkFree Office w Galaxy S – w Wave’ie do przeglądania dokumentów biurowych służy Piksel Viewer
 • aplikacja Napisz i wyślij w Galaxy S, która pozwala na szybkie tworzenie wiadomosci tekstowych i wpisów na Facebooku

Aplikacje

Pod względem ilości dostępnych programów Galaxy S póki co pozostawia daleko w tyle Wave’a. W Android Markecie znajdziemy obecnie ponad 70000 aplikacji (w Polsce około 60000). Co prawda połowa z nich jest w ogóle nieużyteczna, ale ciężko porównywać około 500 programów na bada OS nawet do 10 tys. użytecznych aplikacji na Androida (w tym nawigacje, przeglądarki internetowe itp.). Dodatkowo, użytkownicy Galaxy S mają dostęp do sklepu Samsung Apps, gdzie pojawiają się aplikacje pisane pod Androida, jak Asphalt 5 czy Viingo.

Jak na Galaxy S działa Asphalt 5?

Zaleta Wave’a jest dostępność w Samsung Apps płatnych aplikacji oraz rodzynki, których próżno szukać na Androida, jak choćby darmowy odtwarzacz filmów, który obsługuje napisy i wideo w jakości HD.

Przeglądanie Sieci


Ogromną zaletą Galaxy S jest wygoda przeglądania stron internetowych na wielkim, 4-calowym ekranie. Co więcej, firmowa przeglądarka (Chrome Lite) z I9000 jest zdecydowanie lepsza niż Dolfin Browser 2.0 z Wave’a (m.in. jest szybsza i oferuje automatyczne dopasowanie stron www do wielkości ekranu urządzenia), a na bada OS nie pojawiła się jeszcze żadna dobra alternatywna przeglądarka (jak choćby Dolphin Browser HD dla Androida).

Dodatkowo, po aktualizacji oprogramowania I9000 do Androida 2.2 Froyo, smartfon dostanie Adobe Flash Player 10.1, który nie jest na razie przewidziany na bada OS. Użytkownicy Wave’a muszą zadowolić się wtyczką Flash Lite w przeglądarce.

Obsługa poczty email

Galaxy S (według mnie) lepiej spisuje się także w obsłudze emaili. Nie jest to jednak zasługa samego telefonu, tylko systemu Android i genialnej aplikacji do obsługi GMaila. Poza tym, obsługa poczty nie różni się zasadniczo w Wave’ie i Galaxy S. Można korzystać m.in. z Microsoft Exchange Active Sync czy wielu kont pocztowych.

HTC Desire, Samsung Galaxy S I9000 i Sony Ericsson Xperia X10 – porównanie wydajności [wideo]

Odbiornik GPS i nawigacja

Jeżeli chodzi o nawigację to na dzień dzisiejszy bezkonkurencyjny okazuje się androidowy model I9000. Oba urządzenia mają ten sam moduł GPS, który bardzo szybko łapie fixa i jest wspierany przez A-GPS, ale na Wave’ie nie możemy jeszcze skorzystać z “prawdziwego” programu do nawigacji (jest tylko Samsung LBS, oparty na silniku Route 66). Programy jak NDrive, Navigon MobileNavigatior czy Sygic Mobile Maps na bada OS pojawią się dopiero w ciągu najbliższych miesięcy.

Czas pracy na baterii

W tym punkcie, niekwestionowanym zwycięzcą jest Samsung Wave, który pracuje o około 50% dłużej niż Galaxy S, przy wykonywaniu tych samych czynności. Jest to oczywiście zasługa mniejszego ekranu i nieco lepszego zarządzania energią w bada OS.

Porównanie specyfikacji

Galaxy S I9000 Galaxy S I9000 Wave S8500 Wave S8500
Waga119 g118 g
SiećGSM/EDGE 850/900/1800/1900, WCDMA 900/2100GSM/EDGE 850/900/1800/1900, WCDMA 900/2100
Wymiary64,2 x 122,4 x 9,9 mm 118 x 56 x 10,9 mm
Rodzaj ekranuSuper AMOLEDSuper AMOLED
Rozdzielczość480 x 800 (WVGA)480 x 800 (WVGA)
Przekątna4-cale3,3-cala
Ekran dotykowytak, pojemnościowy z multitouchtak, pojemnościowy z multitouch
Ekran zewnętrznybraknie
Pamięć wewnętrzna8GB/16GB (2GB ROM)2GB
Pamięć RAM512MB512MB
Łączność 2G/3GGPRS, EDGE, HSDPA 7.2 Mbps, HSUPA 5.76 MbpsGPRS, EDGE, HSDPA 7.0Mbps, HSUPA 2.0Mbps
WiFiIEEE802.11 b/g/n, Router Wi-FiIEEE802.11 b/g/n, Router Wi-Fi
BluetoothBluetooth 3.0, EDR, A2DPBluetooth 3.0, EDR, A2DP
Lokalizacja/czujniki orientacjiGPS, A-GPS, kompas, akcelerometrGPS, A-GPS, kompas, akcelerometr
PortyUSB 2.0USB 2.0
Odtwarzacz audiotak, korektortak, korektor, technologia DNSe
Odtwarzacz wideotak, HD 720ptak, HD 720p
Obsługiwane formaty wideoDivX, Xvid, H.263, MPEG4, ASF, WMV DivX, Xvid, H.263, MPEG4, ASF, WMV
Obsługiwane formaty audioMP3, WAV, eAAC+, AC3, FLACMP3, AMR (Nagrywanie głosowe), AAC+, WMA
Radio FMtak, RDS, automatyczne strojenietak, RDS, automatyczne strojenie
Gniazdo słuchawkowetak, jack 3,5 mmtak, jack 3,5 mm
Funkcje dodatkowewyjście TV, DLNA, edytor grafiki, wyjście TV, DLNA, edytor wideo, edytor grafiki,
System operacyjnyAndroid OSbada OS
ProcesorARM Cortex A8 1GHz (Samsung S5PC110)ARM Cortex A8 1GHz (Samsung S5PC110)
Aparat fotograficzny5Mpix5Mpix
Kamerka do wideorozmówtak, VGAtak, VGA
Funkcje dodatkowe aparatuautofokus, detekcja twarzy, touch to focus, detekcja uśmiechu, 4-krotny zoom cyfrowy, geotagging, ekstra jasność wyświetlacza,autofokus, detekcja twarzy, detekcja uśmiechu, detekcja czerwonych oczu, 4-krotny zoom cyfrowy, geotagging, ekstra jasność wyświetlacza, stabilizacja obrazu, touch to focus
Nagrywanie wideoHD 720p, 30fps, ciągły autofokusHD 720p, 30fps, ciągły autofokus
Lampa błyskowabraktak, diodowa powerLED
BateriaLi-Po 1500mAhLi-Ion 1500 mAh
Czas czuwania 2G/3G750 h / 576 hdo 635 h / 550 h
Czas Rozmowy 2G/3Gdo 810 min / 390 mindo 900 min / 420 min

Podsumowanie

Galaxy S oraz Wave to obecnie dwa najlepsze modele Samsunga i ciężko określić jednoznacznie który z nich jest lepszy. Nieco bardziej zaawansowanym smartfonem jest Galaxy S. Działa on pod kontrolą Androida 2.1, którego większość wad eliminuje nakładka TouchWiz 3.0. Jego wykonanie jednak mogłoby być nieco lepsze. Z kolei Wave, działa pod kontrolą młodego systemu bada OS, a większość jego małych wad to niedociągnięcia software’owe (brak nawigacji, brak alternatywnej przeglądarki i ogólnie mała ilość aplikacji), które mogą zostać nadrobione w ciągu najbliższych miesięcy.

Który z nich wybrać? Tego niestety nie wiem i sami musicie zdecydować. Mam jednak nadzieję, że moje małe porównanie pomoże Wam w podjęciu decyzji.

Źródło: komorkomania.pl

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (23)
dad
1. dad, 83.65.116.*, 30.08.2010 / 11:25
Swietne! Tego potrzebowalem... brakuje mi jednak tu komentarzy uzytkownikow. Podoba mi sie Wave!
mateo
2. mateo, 82.177.36.*, 01.09.2010 / 14:29
Posiadam wave'a, super się spisuje, polecam!!!
qwerty
3. qwerty, 87.105.35.*, 13.09.2010 / 15:37
patrzac na postep technologiczny skupienie tych samych funkcji a nawet wiecej w mniejsze urzadzenie jest wiekszym postepem wiec moim zdaniem wygrywa wave wykonanie rowniez solidniejsze lampa nowy system to jest plus szybsze odczytywanie plikow office-szukaj youtube tanszy o wiele przy nagrywaniu filmu w 720p wazny jest wbudowany prog do edycji ktory posiadam,technologia dnse, jednym slowem wave>galaxy s mialem tel z androidem i co mi z tych 70000 marnych aplikacji z czego 50 jest naprawde dobrych nie liczac gier ZDECYDOWANIE WYGRYWA WAVE jakosc do ceny najwazniejsze porownanie ktore wygrywa
Olo
4. Olo, 213.25.9.*, 17.09.2010 / 07:08
Oczywiście powyższy jest użytkownikiem Wava, tak wiec jego opinia jest dosyć subiektywna. Bardzo duża personalizacja systemu - wygrywa Galaxy, działający system bez zbędnej zabawy- lepszy jest Wave. To moje subiektywne odczucie. Pozdrawiam
posiadacz s wave
5. posiadacz s wave, 79.191.199.*, 28.09.2010 / 16:01
1)można używać leda jako latarki lecz aplikacja do tych celów póki co kosztuje 4 złote
2) do obracania mapą wykorzystywany jest gps. mapa obraca się tylko wtedy gdy złapie fixa i telefon się porusza.

co do porównania to uważam że bardzo fajne i na temat.
mam wave, ale trochę żałuję że nie kupiłem galaxy s ze względu na flasha i lepszą (czyt. szybszą) przeglądarkę no i oczywiście większy wyświetlacz.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.