Kiedy mówimy o stronie mobilnej, najważniejsza kwestia to uświadomić sobie, że nie jest to tylko pomniejszona wersja strony www. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że użytkownik mobilnego internetu – wyszukiwarki, stron mobilnych i aplikacji – jest zupełnie inny niż klasyczny internauta siedzący prz komputerze czy laptopie.
Zazwyczaj są to te same osoby, jednak konsumpcja Internetu wygląda inaczej. Siedząc przy komputerze mamy więcej czasu, korzystając z internetu w komórce, zazwyczaj jesteśmy w drodze, poszukujemy informacji łatwo i szybko dostępnych, jak na przykład adres sklepu, lokalizacja najbliższej stacji benzynowej czy godziny otwarcia punktu usługowego. Wszystko to na około 3-4 calach, a wiec około 5 razy mniejszym niż monitor komputera.
Wątpliwe, aby wyszukiwanie mobilne szybko zastąpiło to na komputerze, ale jego udział zdecydowanie i dynamicznie rośnie. Cały czas wygodniej wyszukuje się na dużym monitorze i z pełną klawiaturą. Jednak analizując źródła ruchu na stronach www w ostatnich dwóch latach, dostrzec można znaczny wzrost wizyt z urządzeń mobilnych – smartofnów i tabletów. Nie są to na razie porażające liczby, ale ich udział sięga już kilku procent.
W przypadku niektórych klientów MEC taki wzrost wyniósł ponad 1 400% w ciągu ostatnich dwóch lat! Fakt, że punkt odniesienia jest niski, tym niemniej wizyty mobilne to już nie setki czy nawet tysiące, lecz dziesiątki tysięcy w skali miesiąca. Czy warto zaniedbywać taki potencjał?
Zdecydowanie nie. Dlatego kluczowe staje się posiadanie strony, która będzie działać na telefonach i tabletach. Przede wszystkim powinna ona być:
Prosta
Ekran smartfona to zaledwie 3,5-4 cale. Nie oczekujmy, że informacje ze strony www, czytelne na ekranach o przekątnej kilkunastu a nawet dwudziestu-kilku cali, bedą dobrze wyglądać na tak małym wyświetlaczu. W takiej sytuacji prostota to podstawa.
Struktura strony mobilnej jest zupełnie inna niż www. Pamiętajmy o filtrowaniu informacji i priorytetach. Warto pamiętać czemu ma służyć strona mobilna. Zazwyczaj chodzi o szybko i łatwo dostępną konkretną informacje, taką jak lokalizacja, godziny otwarcia, zwięzła oferta etc. Wszystko to na małym ekranie. Zadbajmy o to aby użytkownik wiedział gdzie ma patrzeć i gdzie klikać. Prostota i przejrzystość. Nie zaśmiecajmy strony zbędnymi informacjami – nikt, kto wchodzi na waszą stronę z telefonu nie bedzie zainteresowany hostorią firmy, jej misją i filozofia.
Dotykowa
99% smartfonów ma ekrany dotykowe. Inne po prostu tracą prawo bytu. Pamietajmy o tym projektując stronę. Kciuk – którym zazwyczaj nawigujemy na smartfonie jest o wiele większy niż kursor myszy. Obszar kliknięcia pierwszego to prostokąt o boku 45-50 pikseli, drugiego to zaledwie 1 piksel. Mając na uwadze celność klikania – a więc łatwość nawigacji – używajmy dużych, czytelnych przycisków zamiast małych linków tekstowych umieszczonych jeden pod drugim.
Jeżeli przygotowujemy strone o rozbudowanej strukturze (np. w technologii HTML5), warto inspirowac się aplikacjami oraz budową telefonu. Zazwyczaj niemożliwe jest sięgnięcie kciukiem na górę ekranu smartfona – to dlatego menu aplikacji i wszystkie przyciski w smartfonach umieszczone sa na dole telefonu. Przyciski na dole strony o wiele bardziej ułatwią nawigacje osobom, które nawigują i trzymają telefon w jednej ręce (większość przypadków). To zupełnie odwrotnie niż na stronach www, gdzie w większości przypadków przyciski nawigacji umieszczone są na górze strony..
Sprawdź czy Twoja strona www dobrze wyświetla się na urządzeniach mobilnych dzięki darmowemu narzędziu Google How To GoMo : http://bit.ly/TnVdSs
Dopasowana kontekstowo
Analiza wyszukań mobillnych dostarcza ciekawych wniosków. W przypadku jednej z sieci detalicznych w Polsce, co czwarte wyszukanie brandowe i co trzecie kliknięcie w link sponsorownany pochodzi z urządzeń mobilnych.
Użytkownicy mobilni poszukują konkretnej i szybkiej informacji. Będąc w drodze (bez dostepu do komputera) zazwyczaj poszukują adresu czy lokalizacji sklepu lub punktu usługowego, godzin otwarcia lub numeru telefonu. Pamiętajmy aby to właśnie te informacje były wyeksponowane w pierwszej kolejnosci. Nie chowajmy ich gdzieś głęboko w zakładce kontakt. Na stronie www zazwyczaj jest umieszczona gdzieć głeboko na podstronach, na stronie mobilnej jest najważniejsza!
Lekka
Prędkość ładowania strony jest ważna w przypadku stron www, jednak – ze względu na pozostawiający wiele do życzenia transfer danych w Polsce – jest kluczowa w przypadku stron mobilnych. Google rekomenduje czas ładowania strony mobilnej poniżej 5 sekund, jednak według danych Compuware nawet 40% użytkowników jest gotowych zrezygnować z wizyty na stronie jeżeli ładuje się dłużej niż 3 sekundy. 71% oczekuje, że strona będzie się łądować tak samo szybko, jeżeli nie szybciej, niż strona www. Kissmetrics obliczyło natomiast, że każda sekunda opóźnienia w ładowaniu strony mobilnej oznacza utratę 7% użytkowników.
Na prędkośc ładowania strony wpływa wiele czynników – m.in wspomniany transder danych, czy przepustowość WiFi – więc warto zadbać o te elementy, na które mamy wpływ. Pamiętajmy aby np. używane zdjęcia i klipy wideo były odpowiednio skompresowane – smartfony mają małe ekrany, więc i rozdzielczość może być niższa. Warto pamiętać o prostocie oraz szybkości dostępu do danych. Dajmy użytkownikom dokładnie to czego w danym momencie szukaja. Po więcej wrocą na nasza stronę www.
Pierwszym kontaktem
Według danych Mobile Marketer, 70% zapytań w mobilnej wyszukiwarce prowadzi do akcji w ciągu godziny. W przypadku wyszukiwarki na komuperze okres ten wydłuża się do 1 miesiąca! Użytkownicy mobilni są więc tym bardziej wartościowi. Nie pozwólmy im się zgubić gdzieś po drodze na nasza stronę mobilną lub gorzej – po drodze do sklepu czy punktu usługowego. Upewnijmy się, że użytkownik, który nas poszukuje, trafi do nas bez problemu. Strona mobilna powinna mu to ułatwić. Pamiętajmy, aby w łatwy sposób pozwalała na kontakt – poprzez umieszczenie adresu i lokalizacji – z łatwą opcją przejścia do mapy Google lub iOS i wyszukania trasy. Cenna może się także okazać możliwość łatwego i szybkiego połączenia telefonicznego z konsultantem / biurem / punktem obsługi za jednym kliknięciem (click-to-call). W uzasadnionych przypadkach, warto pomyśleć o możliwości rezerwacji produktu lub usługi, czy nawet zakupić od razu z poziomu strony mobilnej.
Uruchomienie strony mobilnej to jednak dopiero początek. Mimo że bardzo ważna – a w najbliższej przyszłości, dla niektórych branży – kluczowa, sama z siebie nie odmieni biznesu, nie sprawi, że sprzedaż wzrośnie jak za dotknięciem magicznej różdżki. Trzeba pamiętać, że strona nie może działać w próżni, musi być zintegorawna z pozostałymi działaniami komunikacyjnymi. Warto zacząć myśleć o jej uruchomieniu już teraz, kiedy większość konkurencji, jeszcze nie zdaje sobie sprawy z potencjału drzemiącego w tym niepozornym narzędziu.
Chcesz wiedzieć jak Twoja strona www wyświetla sie na urządzeniach mobilnych? Sprawdź przy użyciu darmowych narzędzi, na przykład:
Google How To GoMo: http://bit.ly/TnVdSs
Mobi Ready: http://bit.ly/QoejJD
W3C Mobile OK Checker: http://bit.ly/Xf8W2e
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»