23.10.2014 / Kampanie / Trendy
 

Techniki rodem z PRL-u, czyli narzędzia współczesnego marketera

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
archiwum własne
archiwum własne

Noc wyprzedaży, Tylko dziś 25% rabatu, Obniżka do wyczerpania zapasów - reakcja odbiorców na takie zwroty jest natychmiastowa. Reglamentowanie ofert czasowe lub ilościowe to idealne rozwiązanie dla zwiększenia sprzedaży. Jak to możliwe, że działania przypominające te sprzed trzydziestu lat przynoszą tak dobre efekty współcześnie?

Reglamentacja, która była kiedyś przymusem, dziś jest bardzo oczekiwanym przez klientów zabiegiem marketingowym. I - co bardziej dziwne na pierwszy rzut oka - działaniem chętnie wykorzystywanym przez marketerów. Poddając analizie te techniki okazuje się, że ograniczenia ilościowe i czasowe korzystnie wpływają na wzrost sprzedaży.

Za przykład niech posłuży kampania e-mailingowa dla popularnego sklepu odzieżowego z ubraniami dla dzieci zrealizowana w czerwcu 2014 r. w ramach naszej sieci. Działania zostały podzielone na dwie niezależne akcje, z zachowaniem tych samych warunków oferty - poziom rabatu oraz wolumenu wysyłek. Pierwsza przyjęła postać tradycyjnej kampanii wyprzedażowej z kilkunastoma wysyłkami do kilku różnych baz. Działania te rozłożone były na dwa tygodnie - przez taki czas widniała informacja o wyprzedaży. Druga akcja została reglamentowana czasowo do trzech dni, o czym każdy z odbiorców był poinformowany zarówno na kreacji emailingu jak i stronie docelowej kampanii.

Odpowiednio przygotowane hasła reklamowe wyraźnie wskazywały, że kampania trwa tylko trzy dni i to jest okres, w którym będzie obowiązywała ta nadzwyczajna oferta. Wyniki akcji, czyli suma zamówień w sklepie internetowym w przypadku kampanii ograniczonej czasowo były o 18 proc. wyższe, niż kampanii trwającej dwa tygodnie i bez presji czasowej.

Co zwraca uwagę klientów? Jak powinna wyglądać dobrze przygotowana tego typu kampania? Oto kilka - mam nadzieję - inspirujących przykładów.

Znana marka Tommy Hilfiger zrealizowała jednodniową kampanię z 50-proc. obniżką na wszystkie swoje produkty. Na pierwszy rzut oka kreacja przyciąga uwagę odbiorcy czerwonym tłem i bardzo dobrze ulokowanym claimem. Co najważniejsze, kreacja ta jest tożsama z marką, zarówno w kolorystyce jak i w przekazie. Zastosowana technika wyraźnie kładzie nacisk na informację o kończącej się wyprzedaży w dniu dzisiejszym. Efekt? Zabieg taki pozwoli dodatkowo zmotywować odbiorców do skorzystania z oferty sklepu.

Kolejnym przykładem kampanii ograniczonej czasowo, ale także ilościowo jest kampania Neiman Marcus Two hours online only: Midday Dash z 65-proc obniżką na zakupy online, w której to promocja obejmuje zakupy dokonane w godzinach 11:30 - 13:29 bądź do wyczerpania zapasów. Jak pokazuje omawiana kreacja nie tylko rzucająca się w oczy kolorystyka, ale także lekkie, przejrzyste kreacje mogą sprawdzić się w kampaniach reglamentowanych.

Jedyne trzy godziny na dokonanie zakupów dały swoim klientom sklepy Target i BR Factory Store. W przypadku pierwszego z nich połączenie w kreacji intensywnych kolorów i czcionki przykuwa uwagę odbiorcy i zachęca do kliknięcia. BR Factory Store postawiło na bardziej stonowaną grafikę. Obie kampanie łączy nie tylko liczba godzin, ale także czas promocji, który przypada na porę lunchu.

Kampanie te pokazują, że pomimo iż niektóre sklepy przygotowują promocje trwające tydzień bądź dwa, to czasem wystarczy kilka godzin do osiągnięcia poziomu sprzedaży założonego w strategii kampanii. Wiele badań pokazuje, że wyniki sprzedaży takich kilkugodzinnych promocji są zdecydowanie wyższe niż w przypadku kilkudniowych akcji.

Roman Grygierek, managing director INIS sp. z o.o., Emailingowa Sieć Reklamowa, Grupa Kapitałowa SARE SA. Początkowo jako Brand Manager był odpowiedzialny za wprowadzanie na rynek systemu do e-mail marketingu INIS. Obecnie w Emailingowej Sieci Reklamowej nadzoruje rozwój technologiczny oraz współpracuje bezpośrednio z kluczowymi klientami INIS doradzając im w zakresie kompleksowej obsługi kampanii reklamowych nastawionych na efekt. Autor licznych publikacji biznesowych i branżowych.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Inis, Roman Grygierek


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.