Multiscreening doskonale łączy korzyści e-learningu oraz m-learningu.
Żyjemy coraz bardziej intensywnie i wygodnie. Smartfon, laptop i tablet to nasi nieodłączni towarzysze życia. Z laptopem idziesz do pracy, tablet umila Ci wieczory, a bez smartfona pod poduszką nie zaśniesz spokojnie. Urządzenia mobilne zmieniły nasz sposób pozyskiwania informacji. Najwyższy czas, aby zmienić również sposób zdobywania wiedzy. Multiscreening, czyli efekt synergii trzech ekranów, doskonale łączy korzyści e-learningu oraz m-learningu.
Urządzenia mobilne pozwalają nam swobodnie przemieszczać się pomiędzy światem online i offline. Wystarczy jeden przycisk. Właściwie coraz rzadziej czujemy potrzebę odłączania się od wirtualnego świata, bo w nim zawsze dużo się dzieje i można spotkać dobrych kompanów do rozmowy. Technologie towarzyszą nam również w czasie nauki. Statystyczny posiadacz smartfona wykorzystuje każdą wolną chwilę - w komunikacji miejskiej, na przystanku, w kolejce w sklepie - na zabawę aplikacjami. Tych chwil, które tracimy” na przemieszczanie się z punktu A do B lub w oczekiwaniu na coś jest w ciągu dnia wiele, dlatego warto pomyśleć jak je efektywnie wykorzystać. Z pomocą przychodzi m-learning w postaci edukacyjnych aplikacji mobilnych, spośród których nawet te o wysokiej wartości dydaktycznej można pobrać zupełnie za darmo (np. aplikacja Kursy123).
Zgodnie z raportem Horizon, do 2015 roku 80% ludzi, którzy mają dostęp do Internetu, będzie korzystało z niego na urządzeniach mobilnych, a duży odsetek tych działań będzie podejmowanych właśnie w celach edukacyjnych. Statystyki te jednoznacznie wskazują na rosnące znaczenie m-learningu w miejscu pracy. Dostrzegając potrzebę konwersji treści e-learningowych do formy mobilnej, stworzyliśmy w Funmedia dwie aplikacje mobilne do nauki języków obcych, a obecnie jesteśmy na etapie rozwijania kolejnej, która powstanie pod koniec kwietnia 2014 roku (więcej informacji wkrótce).
Three-Screen Strategy
Technologie mobilne rozwijają się w zawrotnym tempie, a my nie zamierzamy zostawać w tyle. Oczekujemy dostępu do takich samych treści i podobnych funkcjonalności na smartfonie, laptopie i tablecie. Zbiór standardów, które spełniają tę potrzebę nazywamy Strategią Trzech Ekranów. Zjawisko zamiennego lub równoczesnego korzystania z trzech ekranów staje się coraz bardziej popularne, nie tylko wśród młodych użytkowników. Z raportu Multiscreening w Polsce z marca 2013 r. wynika, że wśród polskich internautów pracujących zawodowo przy komputerze, prawie 1/4 w tym samym czasie korzysta z drugiego komputera lub smartfona, a ponad 1/3 osób surfujących po sieci jednocześnie używa smartfona. Co ciekawe, granie w gry okazuje się być czynnością na tyle absorbującą, że jednoczesne korzystanie z drugiego urządzenia w tym samym czasie jest raczej rzadkie. Zjawisko multiscreeningu będzie się powiększać wraz ze wzrostem liczby użytkowników urządzeń mobilnych. Drugie urządzenie (tzw. second screen) będzie nam coraz częściej służyć do celów rozrywkowych w pracy oraz społecznościowych w czasie wolnym.
Jeden dzień, trzy ekrany
Analiza StudyBlue, amerykańskiej edukacyjnej e-platformy skupiającej ponad 2 mln licealistów i studentów, wykazała, że 59% osób w wieku 15-22 lat korzysta z telefonu do nauki, a 93% używa edukacyjnych aplikacji mobilnych (tzw. study apps). A jak wygląda korzystanie z trzech ekranów w Polsce? Badanie przeprowadzone przez Millward Brown pokazało, że 81% posiadaczy smartfonów i 73% użytkowników tabletów w Polsce wykorzystuje je do zdobywania informacji z kraju i ze świata, z czego 72% (w przypadku smartfona) i prawie 54% (tablet) korzysta z nich codziennie lub prawie codziennie. Ekrany naszych smartfonów są zapełnione ikonkami różnorodnych aplikacji, które ułatwiają codzienne czynności, takie jak sprawdzenie rozkładu jazdy lub skrzynki mailowej. Tablety częściej służą nam do przeglądania treści multimedialnych, oglądania telewizji online lub grania w gry. Z laptopa korzystamy najczęściej między 9 a 17, czyli w godzinach pracy.
Strategia Trzech Ekranów kryje w sobie duży potencjał dla mobile learningu. Ze względu na bogate funkcjonalności urządzeń mobilnych, znajdują one zastosowanie w edukacji. Laptop dzięki klawiaturze pozwala nam na tworzenie kontentu, dlatego dobrze sprawdza się przy rozwiązywaniu wszelkich ćwiczeń pisemnych, np. dyktand i wypracowań. Tablet ze względu na dotykowy interfejs i przenośność idealnie nadaje się do przeglądania e-treści w postaci fotolekcji, filmów, krótkich ćwiczeń gramatycznych czy interaktywnych gier edukacyjnych. Smartfon, który zawsze mamy pod ręką, pełni rolę przyjaznego narzędzia do rozwiązywania krótkich testów, zabawy językowymi e-fiszkami czy odsłuchiwania nagrań audio. W naszym flagowym produkcie Kursy123, połączyliśmy gamifikację (odznaki, punkty, rankingi) z multimediami edukacyjnymi (filmy, gry, obrazy i dźwięki) i stworzyliśmy standard, który nazwaliśmy multigamifikacją.
Tablet pomaga zrozumieć świat
Najnowsze badania Matthew Schnepsa, jednego z założycieli Wydziału Metodyki Nauczania Przedmiotów Ścisłych na Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics in Massachusetts, potwierdzają skuteczność uczenia się za pomocą urządzeń mobilnych. Tablety wspomagają naukę trudnych koncepcji naukowych, dotyczących na przykład pojęcia czasu i wszechświata oraz wzmacniają umiejętności neurokognitywne (pamięć, koncentracja uwagi, tworzenie pojęć abstrakcyjnych). Według Schnepsâa, w szkole dzieci powinny korzystać z tych samych narzędzi, które będą wykorzystywać w swojej przyszłej pracy. Naukowcy zaobserwowali lepsze wyniki nauki już po 20 minutach codziennej pracy z iPadem, a obecność nauczyciela, udzielającego wskazówek odnośnie trudniejszych zagadnień, dodatkowo wzmacniała te efekty. Co jeszcze? M-learning uczy szybkiego podejmowania decyzji i zapamiętywania najważniejszych informacji, zapewniając łatwy dostęp do małych porcji wiedzy.
Czy trzy ekrany dają większą możliwość eksploracji Internetu i zdobywania nowej e-wiedzy? Z całą pewnością urozmaicają proces nauki, wzmacniając jej przekaz za pomocą interaktywnych multimediów i możliwości korzystania z różnych funkcjonalności. Od pierwszego kliknięcia, nauka zmienia się z obowiązku w przyjemną, pożyteczną rozrywkę. Moment, w którym e-nauka pochłonie nas tak samo jak bestseller wśród gier komputerowych, będzie dla nas największym sukcesem. Wyzwaniem pozostaje włączenie m-learningu do systemów oświatowych w poszczególnych krajach i zadbanie o wysoki poziom merytoryczny aplikacji edukacyjnych, które często przedkładają rozrywkę nad wartością edukacyjną. A do tego już potrzebne są profesjonalne cyfrowe wydawnictwa edukacyjne, takie jak Funmedia.
Nieograniczone możliwości m-learningu są dostępne na wyciągnięcie ręki - wystarczy wyjąć smartfona z kieszeni!
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»