14.02.2014 / Okiem eksperta
 

Quo Vadis content marketing?

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Włas Chorowiec
 

Z marketingowego punktu widzenia, 2013 rok należał do Red Bulla. Na żadnej branżowej konferencji nie mogło zabraknąć pochwał w kierunku geniuszy content marketingu z Santa Monica i z Austrii. To oni inspirowali w ostatnim czasie przedsiębiorców wyznaczając nowy trend, w którym marki wyrastają na wydawców wysokiej jakości contentu.

W 2014 roku zaangażowanie marek w działania oparte na content marketingu wzrośnie. Prognozy na najbliższe miesiące zakładają zwiększenie liczby debat i dyskusji na temat marketingu treści, czego skutkiem będzie nowe podejście przedsiębiorców do tej formy komunikacji. Co dokładnie przyniesie branży 2014 rok?

Content odnajdzie swoje miejsce w strukturach korporacyjnych

Naturalną konsekwencją rosnącego znaczenie contentu dla marek jest zapotrzebowanie na nowej generacji specjalistów od tworzenia, zarządzania i dystrybucji treści. Kurczący się rynek mediów, przy rosnącym znaczeniu umiejętności tworzenia i zarządzania treści sprawił, że nierzadko dziennikarze przechodzą do korporacji i agencji, by swoje umiejętności wykorzystać w zawodzie content managera. W tym roku możemy spodziewać się wysypu ofert na stanowiska takie jak Content Marketing Manager, Dyrektor ds. Treści czy Chief Content Officer.

Współpraca z wydawcami zewnętrznymi

Prognozujemy, że marki szukając lepszych efektów dotarcia do użytkowników nawiążą ścisłą współpracę z tematycznymi wydawcami serwisów w zakresie publikacji treści eksperckich oraz poradnikowych. Umieszczając treści w obiektywnych serwisach – zwiększamy zaufanie do nich. Opracowując plan dystrybucji contentu warto wziąć pod uwagę serwis LinkedIN.

Dzięki bazie ponad 259 mln zarejestrowanych użytkowników i 142 mln UU miesięcznie, LinkedIn wyrósł na serwis informacyjny. Można spodziewać się, że pod kierownictwem Dana Rotha, szefa działań związanych z contentem, LinkedIn utrzyma swoją dominującą pozycję w 2014 roku. Marketerzy nadal będą uwzględniać w budżetach wydatki na dystrybucję treści oraz zakup postów sponsorowanych w serwisie LinkedIn.

Mobile przede wszystkim

Skala użytkowania telefonów i smartfonów wyraźnie rośnie. Marketerzy będą musieli dopilnować, by ta ogromna widownia mobilna, którą stworzyli, pozostała przy ich marce również na małym ekranie.
Brandy, które nie zrozumiały w porę, że mobile jest kluczowy dla ich rozwoju, odczują ten błąd na własnej skórze, tracąc ogromną liczbę odbiorców. Według firmy badawczej Latitude, 61% osób ma lepszą opinię o markach, które komunikują się z nimi poprzez mobilny kanał kontaktu.

Europa będzie podążać szlakiem wyznaczonym przez USA

W odpowiedzi na hasło content marketing in Europe, Google generuje relatywnie niewielką liczbę - 178 mln rekordów. Z kolei, wpisując w Google content marketing in USA otrzymamy aż 748 mln rekordów, w dodatku bogatych w wysokiej jakości content.

W 2014 r. będziemy świadkami lawinowego przyrostu firm oraz agencji korzystających z technologii i rozwiązań dedykowanych działaniom content marketingowym w Europie. Te liczby będą więc się zmieniać.
Warto dodać, że USA to jeden z pionierskich rynków content marketingu, który z powodzeniem rozwija się tam od kilku lat. W Polsce, wkraczamy obecnie w fazę dynamicznego rozwoju tej branży.

Nastąpi konsolidacja budżetów na media do dystrybucji contentu

Opanowanie procesu dystrybucji contentu to nie połowa sukcesu - a 100%. Nawet najbardziej unikatowy content nie wygeneruje dodatniego ROI bez realnych inwestycji w proces dystrybucji.

W przeszłości budżety na zakup mediów były oddzielne od budżetów na produkcję contentu i do tego podlegały pod agencje. W 2014 r. ten problem związany z przepływem pracy zostanie rozwiązany, a agencje i brandy zaczną podchodzić strategicznie do kwestii łączenia budżetów na kreację contentu z tymi przeznaczonymi na dystrybucję (zakup mediów), usprawniając pracę każdemu, kto funkcjonuje w tym ekosystemie.

Włas Chorowiec, - prezes i założyciel firmy LeadBullet S.A., która jako pierwsza spółka specjalizująca się w content marketingu i reklamie natywnej w Polsce zadebiutuje w tym roku na warszawskiej giełdzie.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: content marketing


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB

  Pracujemy na sukces naszych Klientów. Projektujemy zachwycające kreacje graficzne, użyteczne serwisy internetowe i...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.