Branded content, content marketing już od pewnego czasu rozpalają zmysły całej interaktywnej branży.
U podstaw skutecznej strategii content marketingowej leży dokładna analiza potrzeb i oczekiwań Klientów. W procesie ich identyfikacji konieczne wydaje się sięgnięcie do podstawowych narzędzi, jak wysyłane przez Klientów formularze kontaktowe, raporty naszych call center i oczywiście dokładne prześledzenie dyskusji toczonych na temat naszych produktów i usług w Internecie. Ale najważniejsze jest jednak uświadomienie, że content marketing to dwustronna komunikacja, której celem jest nawiązanie długotrwałej relacji.
Tworzenie treści oraz ich aktywna promocja z wykorzystaniem social media jako osoba prywatna, niezależny ekspert lub mała, lokalna manufaktura bez korporacyjnych uwarunkowań, wydaje się łatwe, interesujące i nader kuszące. Każdy z nas jest w stanie przytoczyć przykłady ulubionych wpisów na kulinarnym blogu, relacji z dalekiej podróży czy scenariusza na udaną wyprawę rowerową. W przytoczonych przykładach redaktorów cechuje swoboda i elastyczność, a granice wyznacza wyłącznie kreatywność autora.
Co w sytuacji, gdy redaktorem staje się potężna, globalna marka? Z pewnością, w przeważającej opinii, taki projekt musi być skomplikowany, złożony i znacznie trudniejszy do wdrożenia. Ale czy rzeczywiście tak jest? Praktyka pokazuje, że niezależnie od branży i rynku, na jakim działa marka, za każdą dużą organizacją stoi olbrzymi potencjał tkwiący w jej współpracownikach. Wewnątrz organizacji z łatwością można znaleźć redaktorów gotowych podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Redaktorów wprowadzających nas w tajniki produktów i rozwiązań, nad którymi pracują, wykorzystujących do tego celu firmowego bloga. Doskonałym przykładem jest oficjalny blog prowadzony przez pracowników Adobe. W ramach publikowanych na nim treści, obok wyczerpującego wsparcia produktowego, użytkownicy mogą znaleźć szereg wpisów dotyczących rozwoju oferowanych produktów, ciekawych inicjatyw i aktywności podejmowanych przez markę, a także materiałów szkoleniowych. Na uwagę zasługuje również fakt, że redaktorzy nie są w żadnym stopniu zobligowani do nawiązywania w tworzonych treściach wyłącznie do produktów Adobe. Odbiorcy otrzymują zatem obiektywne i wiarygodne treści.
Źródło: http://blogs.adobe.com/
Ale są również przykłady marek, które z tworzonych treści potrafiły uczynić naprawdę spektakularne widowisko. Na szczególne uznanie zasługuje tu Red Bull, i to z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, śmiało można go uznać za jednego z prekursorów w tworzeniu branded content, jakim były charakterystyczne, zabawne, rysunkowe spoty. Po drugie, Red Bull w poszukiwaniu pretekstu do tworzenia interesujących treści przebył długą drogę, od napoju energetycznego aż do sportów ekstremalnych. Organizując i relacjonując niesamowite wydarzenia sportowe zaskarbił sobie serca wiernych czytelników magazynu Red Bulletin. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki platformie Red Bull TV marce udaje się angażować odbiorców tworzonych treści w czasie rzeczywistym.
Niezwykle ciekawym przykładem wdrożonej strategii, będącej jednocześnie podsumowaniem najlepszych praktyk realizacji działań content marketingowych, jest projekt zrealizowany w zeszłym roku przez McDonald's w Kanadzie. Marka skutecznie wsłuchała się w rzeczywiste potrzeby i oczekiwania swoich Klientów. Chcąc dodatkowo zachęcić odbiorców do interakcji, podjęła wyzwanie nawiązania dialogu wykorzystując do tego celu transparentne social media. Uruchomiona platforma Our food. Your questions. umożliwiała użytkownikom zadawanie pytań dotyczących wszelkich kwestii związanych z produktami i sposobem działania restauracji. W ramach projektu powstała niezwykle obszerna baza pytań i odpowiedzi (ponad 20 tys.), która została następnie wykorzystana w szeroko zakrojonych działaniach content marketingowych i PR-owych, nie tylko w Internecie. O sukcesie wspomnianej strategii może również świadczyć fakt, że jest ona z powodzeniem wprowadzana na kolejnych rynkach.
Wydaje się, że tak duże zainteresowanie rynku content marketingiem oraz oczekiwania samych Klientów sprawią, że najbliższy rok będzie bardzo interesujący dla tej gałęzi. Wiele marek decyduje się na rozwinięcie prowadzonej już strategii contentowej i integrację prowadzonych w jej ramach działań. To z pewnością zaprocentuje wieloma ciekawymi i skutecznymi projektami, również na naszym rodzimym rynku.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Coraz częściej firmy sięgają po tą metodę marketingu, bo jest skuteczna :) Najlepszy conent to tak,i który trafia do klienta, taki content to tylko kojarzy mi się z LeadBullet !