19.04.2017 / Adtech
 

Era wyzwań dla agencji interaktywnych dopiero się zaczyna...

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Bartłomiej Dwornik
 
© Victoria - Fotolia
© Victoria - Fotolia

Czy nowe możliwości w branży reklamowej oznaczają, że na naszych oczach trwa rewolucja? Narzędzia, po które sięgnąć może już w zasadzie każdy, coraz większe znaczenie rozwiązań automatycznych i rosnący nacisk na efekty to już codzienność. Agencje muszą się w niej odnaleźć. Zdaniem ekspertów – z tym wyzwaniem sobie poradzą. Ale na horyzoncie już pojawiają się kolejne.

Dzięki takim gigantom jak Google czy Facebook, zorganizowanie nawet bardzo dużej kampanii reklamowej o wielomilionowym zasięgu jest możliwe w zasadzie dla każdego. Obaj internetowi potentaci oferują dziś mechanizmy do samodzielnego generowania kampanii reklamowych. Z pełną gamą narzędzi do monitorowania skuteczności i wprowadzania modyfikacji w czasie rzeczywistym.

Pojawia się zatem pytanie, jaki wpływ ta nowa i rozwijająca się sytuacja ma na agencje interaktywne oraz ich kompetencje? Co muszą oferować, aby wciąż warto było im takie kampanie im zlecać? Eksperci, których poprosiliśmy o opinie w tej sprawie, są zgodni. Za agencjami stoi bardzo poważny argument: skuteczność.

Reklamowe "zrób to sam" to duże ryzyko

- Każdy może samodzielnie poprowadzić kampanie reklamową w obrębie serwisu Facebook czy sieci reklamowej Google. Jednak czy taka kampania będzie poprowadzona dobrze i przyniesie realny zwrot zainwestowanych środków? Nie posiadając specjalistycznej wiedzy, umiejętności, wystarczającej ilości czasu oraz przede wszystkim doświadczenia, będzie to niezwykle trudne zadanie – uważa Paweł Michalski, project manager Agencji Interaktywnej Crafton. - Kampanie reklamowe to bowiem znacznie więcej aniżeli tylko podstawowe ustawienia, jak typ reklamy, zasięg, budżet czy pobieżnie dobrana grupa docelowa. Wiedza i informacje pozyskane z wielu dostępnych w sieci poradników czy artykułów mogą okazać się niewystarczające.

- Agencje muszą być przede wszystkiem skuteczne i oferować wymierne efekty. To stawia je w roli eksperta. Możliwość monitorowania efektów w kampaniach internetowych pozwala na bieżąco zweryfikować kompetencje agencji – dodaje Sebastian Jakubecki, dyrektor zarządzający 4e Agencja Reklamowa. - Każdy, kto kiedykolwiek konfigurował kampanię w AdWords, wie, że z pozoru proste kroki stają się bardziej skomplikowane kiedy zaczyna się walka o lepsze efekty kampanii, wyższe CTR-y i lepszą konwersję. Dlatego agencja lub osoba mająca za sobą dziesiątki udanych kampanii, posiadająca certyfikaty Google'a jest, według mojej oceny, naturalnym wyborem dla kogoś, kto wymaga efektu. Tym, którzy chcą się bawić samodzielnie, nie mając kompetencji, należy życzyć powodzenia!

- Wsparcie agencji jest niezwykle cenne dla klientów rozpoczynających przygodę z kampaniami AdWords – potwierdza Roman Bębenista, e-marketing manager w MakoLab. - Latem ubiegłego roku Google wprowadziło na przykład ograniczenia w wykorzystaniu narzędzia propozycji słów kluczowych. Bez aktywnej kampanii, użytkownik posiada mniej precyzyjne dane, przez co nie jest w stanie szczegółowo ocenić potencjału fraz kampanii, którą ma zamiar rozpocząć.

Wynagrodzenie agencji zawsze jest dodatkowym kosztem przy działaniach reklamowych. Jednak - jak zaznacza Marta Smaga, członek zarządu firmy Tomasz Bonek Marta Smaga, może się okazać, że powierzenie prowadzenia kampanii w tych kanałach specjalistom pozwoli zaoszczędzić budżet, który niedoświadczony reklamodawca straciłby na błędach popełnianych w działaniu na własną rękę.

- Dostęp do narzędzi reklamowych, a umiejętność ich skutecznego wykorzystywania, to dwie różne rzeczy. Ustawienie prostej kampanii w Google lub na Facebooku faktycznie nie jest skomplikowane. Sztuka polega na tym, by zrobić to efektywnie – osiągnąć cele biznesowe i nie przepłacać za kliki. A to już wymaga doświadczenia oraz czasu poświęcanego każdego dnia na testowanie różnych przekazów i kreacji reklamowych, monitorowanie statystyk, optymalizowanie budżetu – wylicza Marta Smaga. -  Wraz z rozwojem performance marketingu, w agencjach rośnie rola specjalistów, którzy tym właśnie się zajmują.

Podobne argumenty przeważają również w opiniach pozostałych ekspertów. Ich zdaniem chałupnicze metody prowadzenia internetowych kampanii nigdy nie dadzą efektów porównywalnych z tymi, które zagwarantuje doświadczona agencja.

- Niekwestionowaną wartością współpracy z agencją jest wiedza i doświadczenie zdobyte dzięki realizowanym przez nią różnorodnym projektom. Zgromadzone know-how, w połączeniu ze śledzeniem na bieżąco dynamicznie rozwijających się możliwości kampanii AdWords czy FacebookAds, pozwalają na szybką reakcję i zaoferowanie klientowi nowych możliwości, zanim wykorzysta je konkurencja klienta – zapewnia Roman Bębenista. - Śledzenie trendów, testowanie nowych możliwości i permanentne rozwijanie kompetencji, to obowiązek każdej agencji, która chce świadczyć swoim klientom usługi najwyższej jakości.

- Profesjonalnie kampania reklamowa to przede wszystkich testy, analizy i wyciąganie konkretnych wniosków, które pozwalają konsekwentnie optymalizować kampanię oraz w pełni wykorzystywać drzemiący w niej potencjał - wylicza Paweł Michalski. - Zatem dopóki agencje będą oferować usługi najwyższej jakości, świadczone przez wykwalifikowanych ekspertów, którzy na bieżąco monitorują nowe trendy oraz funkcjonalności, dopóty będą im takie kampanie zlecane. Ponadto kluczowe staje się określenie celów i wskaźników efektywności kampanii, których osiągnięcie powinno determinować wynagrodzenie agencji.

Kluczową rolą agencji w usłudze, którą każdy może skonfigurować sam, również dla Mateusza Żółkiewicza, CEO Agencji Interaktywnej Proformat, są wyniki nieporównywalnie lepsze od przeciętnych.

- Dodatkowo użytkownik, który sam zaczął przygodę z reklamą w Google lub na portalu Facebook, często widząc realne efekty kampanii świadomie oddaje jej zarządzanie specjalistom. Klient z dużą wiedzą, jest dobrym partnerem do współpracy, a jego znajomość branży w połączeniu z doświadczeniem agencji daje najlepsze efekty - wyjaśnia Żółkiewicz. - Największym wyzwaniem dla agencji interaktywnej jest ciągłe uczenie się i reagowanie na aktualne wydarzenia występujące w otoczeniu. Ważna jest również bieżąca analiza i ocena wyników. Doświadczony specjalista skorzysta tutaj z wielu narzędzi jednocześnie, a prawidłowa interpretacja danych pozwoli na stworzeni jeszcze lepszej kampanii w przyszłości.

Automat nie zastąpi człowieka. Dostarczy mu danych

Narzędzia, które początkujący marketerzy bez doświadczenia mogą wypróbować na własnej skórze to nie jedyne wyzwanie, jakie realia rynkowe rzucają dotychczasowemu status quo w branży interaktywnej. Błyskawiczną karierę robi również pojęcie programmatic buying, czyli automatyczny system wyświetlania reklam. W dużym uproszczeniu, reklam którym zlecający określa precyzyjnie grupę docelową odbiorców, a automaty i algorytmy spośród internautów wybierają tych, którzy kryteria te spełniają. I im reklama jest wyświetlana... Pełny tekst przeczytasz w raporcie Interaktywnie.com "Agencje Interaktywnie 2017" POBIERZ RAPORT [PDF]

 

 

 

 

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o.

  Kompleksowo realizujemy projekty internetowe - od strategii, poprzez wdrożenie witryny, do pozyskiwania...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.