Do końca tego roku firmowych stron WWW z pewnością przybędzie i możliwe, że na tym polu Polska zbliży się do europejskiej średniej.
Cztery lata temu tylko nieco ponad polowa polskich firm miała własną stronę internetową - tak wynikało z badań GUS. W ubiegłym roku odsetek ten się zwiększył i według różnych źródeł oscyluje na poziomie 63-66 proc. Do końca tego roku firmowych stron WWW z pewnością przybędzie i możliwe, że na tym polu Polska zbliży się do europejskiej średniej.
KLIKNIJ I POBIERZ RAPORT "PROJEKTOWANIE STRON WWW"
Wyjątkowo zgodni, co do tego jak duży będzie wzrost przedsiębiorstw posiadających własną witrynę w sieci, są eksperci ankietowani przez Interaktywnie.com. Ponad połowa z nich uważa, że na koniec 2014 roku takie firmy będą stanowiły 70 procent ogółu, albo nieznacznie więcej. W sumie średnia z prognoz jest tylko nieco poniżej tej wartości i wynosi 69,2 procent.
- Zgodnie z danymi z 2013 roku odsetek ten wyniósł 66 procent. Śmiało można więc przyjąć, że tendencja jest wzrostowa. Myślę, że do końca 2014 roku odsetek ten może wynieść w okolicach 70 procent - mówi Michał Pogorzelski, dyrektor działu IA/UX w The Digitals.
- Średnia w Unii Europejskiej jest na poziomie 73 procent, będziemy więc w naturalny sposób dochodzić do tej wartości - dodaje Piotr Kozłowski, UX designer w GoldenSubmarine.
Coraz więcej polskich firm przekonuje się o tym, że własna strona internetowa jest koniecznością. - Determinuje to kilka czynników: z sieci korzystają ich obecni i potencjalni klienci, działa tam także konkurencja, a koszt stworzenia strony internetowej jest relatywnie tani w stosunku do korzyści jakie można osiągnąć - tłumaczy Jakub Formela, managing director w Jamel Interactive.
Czy możliwy będzie jednak dalszy wzrost i Polska przekroczy pułap unijnej średniej? Powątpiewa w to Marta Smaga, dyrektor działu rozwoju i technologii w Money.pl. - Jeśli chodzi o odsetek firm posiadających stronę WWW, jesteśmy już blisko sufitu. W statystykach GUS są uwzględniane wszystkie jednoosobowe działalności gospodarcze, które przeważnie nie są firmami świadczącymi usługi kilku klientom, ale samozatrudnieniem u jednego pracodawcy. Większość z nich nigdy nie będzie miała swojej strony - argumentuje.
Przedstawiciele branży interaktywnej mówią jednak o stałym wzroście zainteresowania narzędziami e-marketingowymi. - To jest dla nas właściwy wskaźnik postępującego tłoku w sieci. Właściciele starych domen i tych zupełnie świeżych szukają sposobu pokonania konkurencji, w związku z czym witryn regularnie przybywa - twierdzi Rafał Cyrański, właściciel agencji Funky Media.
Odsetek firm w Polsce, które będą miały własną stronę WWW na koniec 2014 roku |
|
Piotr Kozłowski, UX designer, GoldenSubmarine |
70-75 proc. |
Olgierd Cygan, CEO/managing partner, Digital One |
70 proc. |
Jakub Formela, managing director, Jamel Interactive |
70 proc. |
Michał Pogorzelski, dyrektor działu IA/UX, The Digitals |
70 proc. |
Marta Smaga, dyrektor działu rozwoju i technologii, Money.pl |
70 proc. |
Michał Siejak, dyrektor zarządzający 6ix WoMM & Social Media i E_misja Interactive 360 |
70 proc. |
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy |
68 proc. |
Rafał Cyrański, właściciel Funky Media |
65-70 proc. |
Bartek Cymer, CEO, Peppermint |
65 proc. |
średnia: 69,2 proc. |
Mobile jeszcze w powijakach
Na tle całego internetu strony mobilne to dopiero ułamek i to dosyć skromny, choć użytkowników zaopatrzonych w smartfony i tablety przybywa w lawinowym tempie.
- Wersje mobilne mają na ogół jedynie portale i większe serwisy internetowe, największe sklepy internetowe, a także korporacje takie jak banki. Cała internetowa drobnica tkwi jeszcze epoce internetu desktopowego - stwierdza Marta Smaga, typując udział mobilnych stron w polskiej sieci na poziomie 15 procent w 2014 roku.
Podobnie ocenia sytuację Michał Siejak, dyrektor zarządzający 6ix WoMM &Social Media i agencji interaktywnej E_misja Interactive 360, należących do grupy Nu Order: - Brak danych na temat firm z sektora MŚP, a udział dużych przedsiębiorstw powinien oscylować w granicach 20-30 proc. na koniec tego roku - szacuje.
Z największą rezerwą ocenia sytuację Rafał Cyrański z Funky Media. Jego zdaniem w przypadku serwisów w wersji mobilnej powinniśmy spodziewać się wyniku na poziomie 4-7 proc. - Dużego wzrostu zainteresowania raczej bym się nie spodziewał. Aplikacje mobilne z pewnością ustąpią miejsca wersjom responsywnym - wyjaśnia. >>>
PEŁNY TEKST PRZECZYTASZ W RAPORCIE
"PROJEKTOWANIE STRON WWW"
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Biorąc pod uwagę popuarlność Facebook\'a spodziewałbym się raczej spadku. Chyba, że profile w sieciach społecznościowych też się liczą?