Raport Interaktywnie.com: Ranking agencji interaktywnych 2017

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Raport "Agencje Interaktywne 2017"
Raport "Agencje Interaktywne 2017"

Interaktywnie.com po raz siódmy przygląda się przychodom, zyskom i stratom rodzimych agencji interaktywnych. Ale nie tylko... W najnowszym raporcie "Agencje interaktywnie 2017" eksperci z branży typują trendy, które mają szansę zdominować rynek w tym roku i wskazują kampanie, które zdominowały go w minionym. Bo oprócz Allegro, które w świetnym stylu zamykało 2016 rok, działo się sporo, nawet jeśli z ogłaszaniem "rewolucji" nikt się już nie wychylał. 

Tych, w poprzednich latach było aż nadto. Snapchat miał "pozamiatać" Facebooka, Facebook dogonić YouTube'a, internet przegonić telewizję, a telewizja... przenieść się do internetu, ale na razie na takie przetasowania przyjdzie nam poczekać. Na niektóre niedługo, ale eksperci z branży są dzisiaj zdecydowanie bardziej ostrożni w wieszczeniu kolejnych przełomów niż byli jeszcze kilka lat temu. 

Dzisiaj nie o przełomy zresztą chodzi tylko o skuteczność, a tę w internecie można mierzyć wzdłuż i wszerz. Minął bowiem czas zakupów, kiedy to wielkie, sieciowe najczęściej, agencje reklamowe, "poszerzały swoje cyfrowe kompetencje" przejmując lokalne, interaktywne firmy. Nadszedł taki, w którym muszą udowodnić, że zrobiły to z głową, bo klienci nie szukają poklasku na branżowych konkursach, tylko efektów, a agencje, które przez lata przekonywały, by nie dzielić świata na offline i online, muszą teraz dowozić je na wszystkich frontach. A to oznacza konieczność przemodelowania struktur tak, by hasło 360º przestało być  fasadowym wabikiem na klientów, a stało - zasadą działania. 

Nie jest to łatwe w świecie, w którym z jednej strony reklama automatyzuje się w szalonym tempie, wymaga coraz większych kompetencji analitycznych i operuje na gigantycznej liczbie danych, a z drugiej - największe zasięgi zdobywają kampanie oparte na bardzo prostych konceptach, które zamiast najnowszych technologii odwołują się do najczystszych emocji. Dzisiaj, by reklama działała, mad meni muszą nauczyć się współpracować z math menami i odwrotnie, bo - wbrew kasandrycznym przepowiedniom - automat nie zastąpi człowieka, a jedynie dostarczy mu odpowiednich narzędzi i informacji. 

- Zarówno w biznesie tradycyjnym jak i internetowym od zawsze sukces odnosiły firmy, które potrafiły nie tylko zdobyć wartościowe informacje, ale wyciągnąć z nich właściwe wnioski, a na koniec podjąć realne działania w obranym kierunku. Podobnie jest w temacie twardych kompetencji IT i kreatywności – ocenia Mateusz Żółkiewicz, CEO agencji Proformat. - Sukces osiągną te firmy, w których programiści będą umieli współpracować z osobami kreatywnymi. Pozwoli to z jednej strony na uzyskanie wartościowych informacji, a z drugiej na niesztampowe ich opracowanie. Wynikiem tego będzie materiał reklamowy trafiający do konkretnego odbiorcy, dopasowany do indywidualnych potrzeb i jednocześnie ciekawy.

O przyszłość mogą być spokojni i kreatywni, i specjaliści od IT, bo powodzenie kampanii, jak jeszcze nigdy wcześniej, zależeć będzie od ich wzajemnej współpracy. Kompetencje agencji będą się jednak zmieniać w odpowiedzi na rosnące znaczenie mediów społecznościowych, programmatiku i wideo marketingu, które pochłaniają coraz to większe budżety przeznaczane na internet i zmieniają sposób, w jaki z sieci korzystają użytkownicy, reklamują się w niej marki i zarabiają na niej wydawcy.

Przykład Facebooka, który nie tylko nie ulega Snapchatowi, ale i wyprzedza go o kilka długości dobitnie to pokazuje. - (...) jest obecny właściwie w większości kluczowych obszarów związanych z najnowszymi trendami: VR, wideo 360, live streaming. W zeszłym roku, idąc w ślad za chińskim gigantem WeChat, zainwestował w Messengera, a dokładnie w rozwój chatbotów – tłumaczy Jakub Polakowski, dyrektor strategii w K2 Media. - Niektórzy mogą traktować to rozwiązanie jako ciekawostkę, ale są obszary, w których chatboty już zmieniają modele biznesowe i sposób komunikacji np. e-commerce, finanse czy obsługa klienta. 

Tak jak programmatic, który dzisiaj przykuwa coraz większą uwagę reklamodawców oczekujących konkretnych rezultatów. - Przed programmatic buying stoi świetlana przyszłość, ale i sporo wyzwań. Najważniejszym jest zarządzanie i wykorzystanie danych. Ich poprawność, integracja (mobile vs. cookies, różne ich źródła) i właściwe ustrukturyzowanie są kluczem do osiągnięcia możliwe największych benefitów. Rynek już odczuwa niedobór specjalistów w tym zakresie.mów - Maciej Konopka, performance manager, zjednoczenie.com. - Wyzwaniem jest też tzw. garbage inventory, czyli udostępnianie powierzchni niskiej jakości do programatiku, choć to powoli się zmienia. Nie można też zapominać o fraudach (url masking) i zmianach, jakie muszą nastąpić w relacji z klientem. Jeśli nie przenosi on działań in-house, większa transparentność, dzielenie się wiedzą i danymi na partnerskich zasadach będą niezbędne.

 

... WIĘCEJ O RYNKU AGENCJI INTERAKTYWNYCH PRZECZYTASZ W RAPORCIE INTERAKTYWNIE.COM

>>>KLIKNIJ I POBIERZ PDF<<<

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: media społecznościowe, mobile, programmatic, wideo online


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (5)
ujgrhhh
1. ujgrhhh, 89.78.221.*, 30.01.2017 / 22:47
Fantastyczne opracowanie. Dzięki. No i więcej takich poproszę.
edrryte
2. edrryte, 78.8.3.*, 31.01.2017 / 15:29
bardzo zmienił się rynke na przestrzeni ostatnich lat. Facebook zmienił swiat takze w biznesie, a niewiele firm potrafilo sie przystosowac. Najgorsze jest to, ze agencje pr wcinaja sie w bizes agencji interaktywnych, i go psuja. Jest masakra. jak wizdze studenciakow, ktore zakladaja biznes pr-owy i nacinaja klientow, to mi sie noz otwiera w kieszeni.
pppo
3. pppo, 83.26.39.*, 31.01.2017 / 16:46
Warto też porównać z raportem z minionego roku: http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/raport-interaktywnie-com-ranking-agencji-interaktywnych-2016-252434
Życzliwy Piotr
4. Życzliwy Piotr, 94.254.147.*, 01.02.2017 / 13:56
Me & My Friends (http://mamfgroup.com) gratulujemy wypracowanego zysku, dynamika straty aż 390%.
Arek Wawrzeńczak
5. Arek Wawrzeńczak 10.02.2017 / 18:31
Dzięki za włożony trud.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.