
Jest nas już miliard
Rok 2009 rozpoczęliśmy mocnym uderzeniem - według comScore liczba osób korzystających z Internetu na całym świecie przekroczyła już miliard. W osiągnięciu tego imponującego wyniku największy udział mieli internauci z regionu Azji i Pacyfiku (41%) oraz Europejczycy (28%). Analitycy comScore zwrócili też szczególną uwagę na region Ameryki Środkowej (na początku roku jedynie 7,4 %), która ich zdaniem ma potencjał, by w ciągu najbliższych kilku lat znaleźć się w czołówce zestawienia. – Oznacza to, że prawie co szósta osoba na świecie jest internautą – zauważa Tomasz Przybyłowicz, pełnomocnik zarządu ds. sprzedaży w Naszej-klasie, który wskazuje ten fakt, jako jedno z najważniejszych wydarzeń 2009 roku.
Początek roku to również zaprzysiężenie pierwszego „internetowego” prezydenta – Baracka Obamy, który – oprócz przeprowadzenia skutecznej kampanii opartej na wykorzystaniu mediów społecznościowych – zdołał zgromadzić największą w historii liczbę internautów śledzącą jedno wydarzenie. W samo południe 20 stycznia 2009 roku (dzień zaprzysiężenia) opublikowano ponad 35 tys. wiadomości na Twitterze oraz 30 tys. zdjęć w serwisie Flickr, a w ciągu całego tygodnia setki tysięcy filmów na YouTube oraz artykułów i wpisów blogowych w najbardziej poczytnych miejscach sieci. W tym samym czasie w jednej z największych firm internetowych świata – Yahoo - doszło do zmiany na najwyższym szczeblu. Na stanowisku CEO Jerry’ego Yanga zastąpiła była prezes Autodesku Carol Bartz. Zadanie, jakie przed nią postawiono to wyprowadzenie spółki na prostą w czasie kryzysu oraz poprawa stosunków z akcjonariuszami, z którymi Yang miewał częste konflikty. Bartz dała się poznać, jako stanowcza i bezkompromisowa, głównie za sprawą fali zwolnień i likwidacji części serwisów należących do Yahoo.
W Polsce w pierwszych dniach stycznia zarejestrowano nowy, 5-osobowy zarząd IAB Polska, na którego czele stanął później wybrany na prezesa Piotr Kowalczyk z Onetu. Odchodzący zarząd, którym kierował Michał Tober, wprowadził polski oddział do struktur IAB Europe oraz przeniósł na rodzimy grunt Forum IAB, konkurs Mixx Awards oraz badanie AdEx.
Luty przyniósł nam informację o milionie sprzedanych w Polsce smartfonów. W skali polskiej roczny wzrost wyniósł 60%, natomiast globalnie 22%. Nad Wisłą na początku 2009 roku królowała Nokia (42%), wyprzedzając kolejnych producentów, tj. RIM (16%), Apple (13%) oraz HTC (4,5%).
W tym samym miesiącu w Sztokholmie ruszył proces twórców The Pirate Bay, popularnej wyszukiwarki torrentów. Czterech mężczyzn - na wniosek największych światowych wytwórni - zostało oskarżonych o współudział w łamaniu praw autorskich. Po kilkumiesięcznych procesach, Szwedzi zostali uznani winnymi zarzucanych im czynów, a w drugiej połowie roku serwis został sprzedany.
Facebook się rozwija, MySpace pakuje
Z perspektywy całego roku to właśnie marzec okazał się przełomowym miesiącem w rozwoju Facebooka. Największy serwis społecznościowy przeprowadził szereg zmian, w tym najważniejszą – przekształcił dotychczasowe statyczne strony firm i instytucji w regularne profile, zbliżone do tych, którymi posługują się zwyczajni użytkownicy. Skutkami tej decyzji są nowoczesne kampanie angażujące internautów w niespotykany dotąd sposób, przenoszące interakcję marka-konsument na poziom nieosiągalny dla innych mediów i platform. To właśnie te zmiany zapoczątkowały dynamiczny rozwój social media marketingu, który w 2010 roku ma być najszybciej rozwijającą się gałęzią e-marketingu. Podczas gdy Facebook rozpoczynał swój marsz na szczyt, miejsce na nim zwalniał dotychczasowy lider - MySpace, którego problemy zaczęły wykraczać daleko poza centralę w USA. Z tego też powodu wraz z końcem marca swoją działalność zakończył polski oddział MySpace, który 5 miesięcy wcześniej utworzono w Krakowie. - Jest niezwykłe, że w dobie globalizacji lokalne rynki medialne bronią swojej specyfiki. Pozycja polskich portali ogólnotematycznych czy społecznościwych, to dowód, że zaklęcie w języku miewa swoje dobre strony. A gdy jest się w dodatku niemałym, rosnącym ekonomicznie krajem, to na przyszłość rodzimych przedsiębiorców internetowych można patrzeć z optymizmem – uważa Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu Press.
W kwietniu doszło do niecodziennej sytuacji – po raz pierwszy w historii prestiżową nagrodę Pulitzera otrzymał serwis internetowy. Zaszczytne wyróżnienie środowiska dziennikarzy w kategorii „National Reporting” przypadło redakcji PolitiFact.com. Jury, działające przy Columbia University stwierdziło w uzasadnieniu, że PolitiFact doskonale połączył pracę doświadczonych dziennikarzy z siłą, jaką posiada Internet, oddzielając fakty od retoryki. Swój spory sukces w czwartym miesiącu 2009 roku świętowało też Apple. W 9 miesięcy od uruchomienia sklepu App Store, fani iPhone’ów i iPod’ów Touch pobrali miliard aplikacji, z czego pół miliarda w ciągu zaledwie trzech wcześniejszych miesięcy.
Wolność internetu obroniona, wolność słowa Kataryny - nie
Maj rozpoczął się od burzliwej dyskusji na temat ochrony wolności europejskiego Internetu, której poważnie zagrażał tzw. Pakiet Telekomunikacyjny. 5 maja euro posłowie odrzucili jednak kontrowersyjny projekt, w myśl którego dostawcy usług mogliby decydować, jakie witryny udostępnią swoim klientom. - Po raz pierwszy w oficjalnym orzecznictwie znalazły się zapisy prawne gwarantujące prawo obywateli do Internetu. Parlament Europejski uznał, że "prawo do Internetu" wiąże się bezpośrednio i ma oparcie w Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka – Dominik Kaznowski, twierdzi bloger i pełnomocnik zarządu ds. marketingu i PR w Naszej-klasie.
Gorąco było też na naszym podwórku – pod koniec miesiąca wybuchła bowiem głośna afera związana z zdemaskowaniem przez „Dziennik” znanej blogerki Kataryny. Gazeta zarzucała Katarynie, że skrywając się pod pseudonimem, uniemożliwia poważną polemikę atakowanym przez nią autorom. Według blogerki krok ten był wynikiem nieudanego szantażu. Kataryna, w zamian za polubowne ujawnienie tożsamości, miała zostać publicystką w „Dzienniku”. Tomasz Broda, kierownik Zespołu ds. Komunikacji w Internecie w Polkomtelu uważa, że skandaliczne dochodzenie Dziennika i sprawa wokół Kataryny pokazuje, jak bardzo uprzedzeni są tradycyjni dziennikarze do tego, co może dziać się poza ich kontrolą i kontrolą wielkich redakcji. - Hipokryzja dziennikarstwa związana z wolnością wypowiedzi ukazała się w całej krasie. Polecam zastanowić się dziennikarzom, czy aby na pewno rozumieją naturę nowych mediów i tego, jak zmienia się świat – mówi. Temperaturę podgrzał dodatkowo w ostatnich dniach maja Microsoft - Steve Ballmer ogłosił start nowej wyszukiwarki - Bing. Nowy konkurent Google z miesiąca na miesiąc zdobywał nowych użytkowników, a jego udział w amerykańskim rynku wyszukiwarek na koniec roku wyniósł wg. comScore ponad 10%.
Iran pokazał siłę social media
Na odbywającej się w pierwszych dniach czerwca Worldwide Developer's Conference Apple zaprezentowano – oprócz nowych MacBooków, systemu Snow Leopard i iPhone OS 3.0 – następcę iPhone’a 3G, któremu dodano literę „S”. iPhone 3GS cechuje się przede wszystkim większą szybkością działania (Speed), a także m.in. wbudowanym kompasem. W nowej wersji podwojono także pamięć z 8 i 16GB do 16 i 32BG.
Kilka dni później powody do dumy mogli mieć wszyscy przedstawiciele polskiej branży interaktywnej. Nowym członkiem zarządu IAB Europe został dotychczasowy dyrektor generalny polskiego oddziału IAB - Jarosław Sobolewski. Dołączył on do zarządu jako pierwszy Polak i drugi przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej.
W czerwcu, na oczach, a raczej kokpitach Twittera całego świata toczyły się dramatyczne wydarzenia w Iranie, których źródlem były wybory prezydenckie w tym kraju. Setki tysięcy wiadomości przesyłanych za pośrednictwem Twittera w ciągu najgorętszych godzin sprawiły, że z tego powodu przesunięto nawet zaplanowane wcześniej prace konserwacyjne serwisu. - To wydarzenie pokazało jaką siłę mają social media w życiu realnym i to w kraju, w którym cenzura ogranicza swobodę wypowiedzi – uważa Tomasz Przybyłowicz.
Niekończący się serial pod tytułem „Microsoft kupuje Yahoo!” znalazł swój finisz pod koniec lipca, gdy dwaj giganci ogłosili podpisanie umowy w sprawie współpracy na rynku wyszukiwarek i reklamy online. Najważniejsze zapisy 10-letniego porozumienia zagwarantowały Microsoftowi pełne prawa do silnika wyszukiwarki Yahoo, a zaprezentowana miesiąc wcześniej wyszukiwarka Bing stała się jedyną wyszukiwarką, z której korzysta serwis Yahoo. W kwietniu pobrano miliardową aplikację z App Store, w lipcu ten sam los spotkał przeglądarkę Firefox, która miesiąc wcześniej zaprezentowała się w wersji 3.5. Polski rynek też udowodnił nam, że w wakacje wcale nie musi być nudno. Przez kilka tygodni branża dyskutowała na temat kontrowersji, jakie wywołała nowa witryna prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie było powtórki z Obamy, nie było otwarcia się na interakcję z e-wyborcami, było za to sporo wątpliwości dotyczących samego przetargu i ceny odświeżonej witryny.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy kampanie performance marketingowe nastawione na realizację celów internetowych m.in. w Google, na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Fajne zestawienie. Dobra robota.
studnia keywordsów :)
Czas na prognozę na 2010!
Moje typy (być może oczywistości i banały:)):
- nasilenie handlu przez Internet - 20%?
- integracja usług (taki Wave)- połączenie maila, komunikatora, youtube, portalu aucyjnego, wyszukiwarki, konta płatniczego, organizera, konta na społecznościach, forach, gdzie jesteś uczestnikiem, etc., etc.
- coraz więcej video w sieci
- reklama w sieci coraz bardziej precyzyjna i interaktywna
- darmowy Internet o niskim transferze dla wszystkich
- konsolidacja kont portali społecznościowych - jeden klik i jesteś wszędzie
- społeczności + programy lojalnościowe = kampanie reklamowe
- reklama wciąż dźwignią biznesu :)
Najważniejsze pytanie - czy ktoś podskoczy Googlowi (skutecznie)