Zarówno analitycy jak i dostawcy uważają chmurę jako jeden z najważniejszych obecnie trendów na rynku rozwiązań IT dla firm. Jednak ilość wdrożeń systemów telekomunikacyjnych w modelu usługowym na polskim rynku na razie jest niewielka, a przedsiębiorcy traktują chmurę bardziej jako medialną ciekawostkę niż realną możliwość osiągnięcia zysków.
Przeciwnicy wdrożeń systemów telekomunikacyjnych w chmurze najczęściej mówią o braku bezpieczeństwa, mniejszym zakresie funkcjonalności oraz niskich możliwościach integracyjnych rozwiązań chmurowych. Rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu większość systemów oferowanych przez dostawców w chmurze borykała się z tymi problemami. Systemy telekomunikacyjne oparte na sprzęcie są ogromnie trudne do wirtualizacji, a brak pełnej wirtualizacji rodzi problemy podczas udostępniania rozwiązania w chmurze. Dlatego dostawcy oferowali niepełny zakres funkcjonalności, a model usługowy opierali na architekturze multitenant, w której pojedynczy system jest wykorzystywany dla wielu różnych klientów. Struktura multitenant rodzi problemy integracyjne i administracyjne; nie jest również polecana klientom o restrykcyjnych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa.
Jednak aktualnie istnieją już na rynku dojrzałe, w pełni zwirtualizowane rozwiązania telefonii IP i call center, które umożliwiają tworzenie na serwerze systemowym odrębnej instancji dla każdego odbiorcy usługi chmurowej. Obniża to koszty współpracy oraz zwiększa bezpieczeństwo przechowywania danych. W wypadku pełnej wirtualizacji nie ma również żadnych ograniczeń funkcjonalnych - dostawca udostępnia w chmurze ten sam zakres funkcji, co w wypadku tradycyjnego zakupu licencji.
Moim zdaniem nadchodząca druga fala spowolnienia gospodarczego przyczyni się do rozwoju rynku cloud computingu w Polsce. Kryzys weryfikuje rynek; zmusza przedsiębiorców do ponownego testowania stosowanych strategii i szukania nowych metod zwiększenia zysków. A rozwiązania w chmurze to idealna odpowiedź na trudne czasy. Brak bariery inwestycyjnej, redukcja kosztów CAPEX i kontrola OPEX, bezpośrednie powiązanie wykorzystywanych funkcjonalności z aktualnymi potrzebami biznesowymi – w chwili, gdy firmy zaciskają pasa, takie rzeczy są na wagę złota.
Szeroka adaptacja rozwiązań chmurowych na polskim rynku wymaga kilku pilotażowych wdrożeń, które przyniosą klientom znaczący zwrot z inwestycji. Moim zdaniem pionierami w dziedzinie wdrożeń systemów komunikacyjnych w chmurze będą firmy, które spełniają jeden lub więcej z następujących warunków: ich potrzeby komunikacyjne są bardzo zmienne; muszą wdrożyć system w bardzo krótkim czasie; znaczącym stopniu wykorzystują pracowników zdalnych i mobilnych. W tym wypadku usługowy model korzystania z systemu zapewnia największe zyski, co przyczyni się do obniżenia pozabiznesowych oporów w stosunku do nowej technologii u osób podejmujących decyzje o inwestycji.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»