Podstawą relacji między klientami a markami jest współcześnie zaufanie. Zaufanie to kapitał, który firma żmudnie buduje przez długi okres, a potem nieustannie go pielęgnuje. Jedną z dróg pozyskiwania zaufania klientów może być założenie bloga eksperckiego.
Podstawą relacji między klientami a markami jest współcześnie zaufanie. Zaufanie to kapitał, który firma żmudnie buduje przez długi okres, a potem nieustannie go pielęgnuje. Jedną z dróg pozyskiwania zaufania klientów może być założenie bloga eksperckiego.
Czym jest blog ekspercki? Blog ekspercki to strona internetowa skoncentrowana na określonej tematyce, prezentująca specjalistyczne porady w danej dziedzinie. Podstawą działania bloga jest wychodzenie naprzeciw potrzebom konsumentów, którzy w dobie zalewu przeróżnych ofert i produktów szukają prawdziwych pereł – znawców potrafiących doradzić. Z punktu widzenia klienta, blog ekspercki jest więc kopalnią wiedzy na dany temat oraz internetową (czyli łatwo dostępną) formą doradztwa.
Natomiast z punktu widzenia właścicieli firm, prowadzenie bloga eksperckiego może być świetną formą promocji. Szukanie nowych dróg budowania wizerunku oraz docierania do klientów staje się koniecznością, w sytuacji gdy niemalże wszystkie rynki pękają w szwach. Trudno sprecyzować krąg branż, w których można podjąć aktywność w blogosferze. Wśród przedstawicieli zawodów już wykorzystujących blogi eksperckie wymienić można między innymi fryzjerki, kosmetyczki, lekarzy, prawników. Zaznaczyć należy, że blogować mogą zarówno duże firmy, jak i indywidualne osoby hobbystycznie zajmujące się daną branżą. Dla nich blog może być sposobem wypromowania własnej osoby, a także znalezienia pracy.
Jak mogą wyglądać blogi eksperckie? Forma przekazu jest zupełnie dowolna, ale wiadomo, że im bardziej „żywa” strona, tym lepiej. Dlatego warto postawić nie tylko na tekst, ale przede wszystkim na wizualizację. Blog powinien być więc bogaty w zdjęcia oraz filmiki video, które przedstawią daną kwestię od strony praktycznej, a nie tylko teoretycznej. Wizualizacje winny w przejrzysty i prosty sposób pokazywać, jak krok po kroku samodzielnie wykonać konkretne zadanie, takie jak naprawa mebli, wykonanie makijażu, wypełnienie zeznania podatkowego itd.
Natomiast jeśli chodzi o stronę merytoryczną bloga to należy przede wszystkim wykazać się kreatywnością – zamieszczać własne pomysły, wnioski, podsumowania. Można również zbierać informacje z innych źródeł (które z pewnością będą przydatne dla czytelników), jednak każdy z nich warto opatrzyć własnym komentarzem. Ideą spajającą wszystkie działania podejmowane na blogu winna być chęć udzielenia adekwatnej odpowiedzi na problemy poruszane przez czytelników.
Dlaczego blogi eksperckie? Specjaliści w danej branży to od kilku lat „towar” najbardziej poszukiwany. Naturalnym jest, że ludzie wolą powierzyć wykonanie pewnego zadania ekspertom, a nie amatorom. Poza tym, klienci chcą widzieć w firmie, z którą nawiązują współpracę, nie tylko profesjonalistów znających się na swoim fachu, ale także doradców. Można nawet posunąć się do stwierdzenia, że firmy i ich pracownicy winni spełniać rolę przyjaciół, a więc osób, którym klienci ufają i do których w pierwszej kolejności udają się po poradę.
Co daje firmie blog ekspercki? Blog działa bezpośrednio na relacje emocjonalne między klientem a marką, a tym samym pośrednio wpływa na wymierne zyski firmy. Wzmocnienie swojego wizerunku jako specjalisty, fachowego doradcy oraz brandu otwartego na problemy konsumentów niewątpliwie przyciągnie nowych klientów, a obecnych umocni w przekonaniu, że wybrali właściwą firmę. Prowadzenie blogów eksperckich jest, obok działań na forach branżowych oraz portalach społecznościowych, bardzo skutecznym sposobem internetowej promocji produktów i usług, opartym na budowaniu stabilnej grupy fanowskiej skupionej wokół danej marki.
Na koniec należy zwrócić uwagę na trzy kwestie. Po pierwsze, blog jest jednym z narzędzi promowania firmy. Jednak należy pamiętać o tym, by nie przekroczyć cienkiej granicy jaka dzieli subtelne budowanie wizerunku (przede wszystkim za pomocą merytorycznej dyskusji z klientami) od nachalnego atakowania czytelników bloga hasłami reklamowymi. Po drugie, konieczne jest zachowanie pewnych standardów przy pisaniu bloga. Mianowicie, powinno się unikać zamieszczania wpisów na tematy osobiste. Blog ekspercki, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu przekazywanie tylko i wyłącznie specjalistycznej wiedzy z danej dziedziny. Po trzecie, należy stale dbać o to, by blog „żył swoim życiem”, a nie był tylko kolejnym, ładnym z nazwy, ale pasywnym, niewykorzystywanym narzędziem kreowania wizerunku firmy.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»