Pierwotnie serwisy internetowe tworzone były jako dokumenty. Z upływem czasu i zmian zachodzących w Internecie, strony WWW stały się jednak dużo bardziej złożone. Dziś użytkownicy oczekują, że w jednym miejscu znajdą wszystkie potrzebne informacje i funkcje. W odpowiedzi na te zmiany powstało nowe podejście do przeglądania stron internetowych. Dzięki niemu użytkownicy są w stanie spersonalizować stronę tak, aby była dostosowana do ich potrzeb.
Pierwotnie serwisy internetowe tworzone były jako dokumenty. Z upływem czasu i zmian zachodzących w Internecie, strony WWW stały się jednak dużo bardziej złożone. Dziś użytkownicy oczekują, że w jednym miejscu znajdą wszystkie potrzebne informacje i funkcje. W odpowiedzi na te zmiany powstało nowe podejście do przeglądania stron internetowych. Dzięki niemu użytkownicy są w stanie spersonalizować stronę tak, aby była dostosowana do ich potrzeb.
Użytkownicy często nie ograniczają się do jednego źródła informacji. Wyobraź sobie, że nigdy wcześniej nie posiadałeś żadnego samochodu i teraz chciałbyś jakiś kupić. Aby podjąć tę decyzję będziesz potrzebował szeregu informacji, jak również będziesz musiał podjąć szereg działań, jak na przykład wybrać model, znaleźć wiarygodnego sprzedawcę, wziąć pożyczkę. Co więcej, będziesz oczekiwał, że twój samochód będzie ładny i będzie miał świetny system audio. To skomplikowane zadanie i najprawdopodobniej nie będziesz w stanie znaleźć jednej strony zawierającej wszystkie potrzebne Ci informacje. Podczas swoich poszukiwań na różnych serwisach napotkasz też z pewnością na wiele funkcji i treści zbędnych z Twojego punktu widzenia. Dzieje się tak ponieważ strony internetowe stają się coraz obszerniejsze i bardziej złożone.
Specjaliści zajmujący się użytecznością poszukują sposobu na zaspokojenie wszystkich potrzeb użytkowników. W tym celu stosują rozwiązania takie jak:
- zezwalanie zarejestrowanym użytkownikom na modyfikowanie elementów na stronie (na przykład na stronie iGoogle),
- dostarczanie ogromu zróżnicowanych treści (duże serwisy jak MSN.com),
- angażowanie użytkowników w tworzenie zawartości (YouTube.com i tym podobne).
Użytkownicy widząc to zaangażowanie stają się coraz bardziej wymagający, a ich oczekiwania wciąż rosną. Problem ten dotyka również kwestii użyteczności, gdyż jak wiemy, że nie wiąże się ona tylko z kwestiami takimi jak odpowiednie oznaczanie linków, lecz polega na dostarczaniu użytkownikowi informacji i funkcji, które są mu w danej chwili potrzebne.
Nowe podejście
Jedyną osobą, która jest w stanie przewidzieć potrzeby użytkowników jest sam użytkownik. Co więcej jego oczekiwania nie są stałe i za każdym razem, gdy zmieniają się okoliczności powinna się również zmienić zawartość strony. Wprowadzanie zmian w zawartości witryny . jest teraz możliwe dzięki nowemu podejściu do przeglądania stron, nazywanego przeglądaniem rozszerzonym(ang. augmented browsing). Pozwala ono końcowemu odbiorcy na dopasowywanie stron internetowych tak, aby spełniały dokładnie jego oczekiwania.
Przeglądanie rozszerzone zostało pierwotnie stworzone w celu szybkiego udostępniania definicji zaawansowanych terminów biologicznych. Oryginalne narzędzie nosiło nazwę Reflect. Jego działanie polega na wyszukiwaniu i podświetlanie terminologii naukowej występującej w tekście wskazanej strony. Użytkownik, który nie zna jakiegoś terminu może z łatwością sprawdzić jego znaczenie za pomocą kliknięcia na podświetlone, wyodrębnione słowo. Następnie definicja jest zaciągana z innej strony i prezentowana w formie okienka na nowej warstwie strony, dzięki czemu użytkownik w łatwy sposób może zapoznać się z definicją niezrozumiałego słowa i kontynuować czytanie bez konieczności przenoszenia się między stronami.
Jak to działa?
Dzięki przeglądaniu rozszerzonemu każdy użytkownik ma możliwość usunięcia bądź dodania jakiejś informacji lub funkcji do strony. Może również zbierać informacje z różnych źródeł, połączyć je na jednej stronie i stworzyć określone funkcje w celu spełnienia swoich potrzeb. Dzięki temu personalizowanie stron jest możliwe. Dokonane na stronie zmiany są widoczne natychmiast, mają charakter tymczasowy i są widoczne wyłącznie na ekranie komputera użytkownika. Aby móc skorzystać z dobrodziejstw rozszerzonego przeglądania użytkownik musi pobrać i zainstalować na swoim komputerze specjalny program.
Najbardziej popularnym oprogramowaniem do przeglądania rozszerzonego jest Greasemonkey- darmowy dodatek do przeglądarki Mozilla Firefox. Należy go pobrać ze strony głównej Mozilli i zainstalować. Gdy program jest aktywny w prawym dolnym rogu okna wyszukiwarki jest widoczna głowa małpki.
Gdy wtyczka jest włączona, użytkownik ma możliwość modyfikacji dowolnej odwiedzanej strony odpalając skrypty napisane w języku Java Script. Wspomniane skrypty modyfikują jedynie kopię strony wyświetlaną aktualnie na ekranie użytkownika, wprowadzane za ich pomocą zmiany są więc chwilowe i nie wpływają na faktyczną wersję strony opublikowaną w Internecie. Jednakże wprowadzanymi modyfikacjami użytkownicy mogą się dzielić. Wystarczy że pomysłodawca opublikuje skrypt na specjalnej stronie takiej jak np. greasespot.net lub userscripts.org z której będą mogli go pobrać inni internauci..
Poszerzone przeglądanie jako sposób na poprawę użyteczności
Jak już wspominałam użyteczność strony polega na dostarczaniu użytkownikom potrzebnych im w danej chwili informacji i funkcji. Korzystając z narzędzi rozszerzonego przeglądania takich jak Greasemonkey, użytkownicy mają możliwość pisania własnych skryptów, dzięki którym mogą dostosowywać strony internetowe do swoich potrzeb, a także instalować skrypty jakimi dzielą się inni użytkownicy. Poznanie funkcjonowania skryptów, to jedyna rzecz jaką musisz zrobić aby zrozumieć jak ludzie wykorzystują rozszerzone przeglądanie w celu radzenia sobie z niską użytecznością serwisów. Użytkownicy zwykle dodają do strony nowe funkcje lub też poszerzają już istniejące.
Biorąc pod uwagę wszystkie te prawidłowości, nie mam wątpliwości, że w przyszłości większość użytkowników będzie wykorzystywała Greasemonkey jako sposobu na radzenie sobie z niedoskonałą użytecznością.
Analiza przypadku – skrypty Greasemonkey dla serwisu YouTube
Przejdźmy teraz do praktycznego zastosowania ulepszeń stworzonych w celu zwiększenia poziomu satysfakcji oraz ułatwienia korzystania z danej strony.
W celu zaprezentowania siły Greasemonkey wybrałam stronę, którą większość Internautów doskonale zna. Serwis YouTube, który osiąga ponad miliard odsłon dziennie, plasuje się wśród najbardziej popularnych serwisów na świecie. Mimo kilku drobnych szczegółów, które są dość denerwujące, niezliczona liczba użytkowników odwiedza ten serwis, aby oglądać jak i zamieszczać różne filmiki.
Wspomniane błędy są dla użytkowników na tyle drobne, że nie są w stanie zniechęcić mnie do odwiedzania YouTube, ale jednocześnie na tyle duże, aby mnie irytować i zmniejszyć poziom mojej satysfakcji podczas korzystania z serwisu.
Wyłączanie opcji autoodtwarzania
Większość przeglądarek umożliwia użytkownikom otwieranie różnych treści we wspólnym oknie poprzez stosowanie zakładek. W przypadku YouTube odtwarzanie filmu rozpoczyna się automatycznie po jego włączeniu, dlatego otwierając filmy w nowych zakładkach natychmiast zostajemy zalani mieszanką dźwięków ze wszystkich otwartych filmików. Pierwszym z udoskonaleń jakie napotkałam podczas szukania skryptów Greasemonkey, było dezaktywowanie opcji auto odtwarzania. Zmiana ta w znaczący sposób ułatwiła mi korzystanie z serwisu YouTube.
Automatyczne zatrzymywanie treści w nieaktywnych zakładkach
Dezaktywowanie autoodtwarzania to nie jedyny sposób aby uniknąć nakładania się dźwięków. Poza wspomnianą wcześniej opcją, istnieje również inny skrypt umożliwiający wykonywanie tego zadania. W momencie kiedy użytkownicy klikają pomiędzy zakładkami, automatycznie odtwarzany jest jedynie filmik w aktywnej karcie, pozostałe natomiast są automatycznie zatrzymywane.
Zapętlanie ulubionych treści
Wiele osób korzysta z YouTube jak z radia, odtwarzając klipy i filmy aby ich posłuchać, a nie oglądać. Często zdarza się również, że użytkownicy serwisu słuchają jednej piosenki przez cały dzień. Dla wszystkich tych osób przycisk ‘odtwarzaj w pętli’ byłby spełnieniem marzeń. Mimo faktu, że YouTube nie zapewnia takiej funkcjonalności, w wyniku działań użytkowników, możesz zapętlać cokolwiek i od któregokolwiek momentu w piosence czy na play liście tylko chcesz.
Wyszukiwanie wśród swoich ulubionych
Jaki jest cel oznaczania filmów jako „ulubione”, jeśli nie ma możliwości łatwego ich znalezienia? Pomysł dodawania ‘ulubionych’ treści był bardzo dobry, niestety, jego potencjał został zmarnowany. Twórcy YouTube nie pomyśleli bowiem o dostarczeniu narzędzia do wyszukiwania wśród wybranych filmików, co znacznie utrudnia poruszanie się w tym obszarze. Na szczęście dzięki Greasemoneky możesz przeszukiwać swoje ulubione filmy/klipy.
Ściąganie filmów video
Ludzie zwykle udostępniają zabawne, interesujące czy zaskakujące filmiki, które inni użytkownicy chcieliby zachować na dysku by móc do nich powrócić. YouTube nie pozwala jednak na ściąganie wybranych piosenek czy filmów. Funkcji tej dedykowane jest jednak wiele skryptów, które umożliwiają pobieranie treści w różnych rozmiarach i formatach. Ich mnogość pokazuje, jak bardzo wspomniana funkcjonalność była pożądana przez użytkowników.
Podsumowanie
Narzędzia rozszerzonego przeglądania takie jak Greasemoneky umożliwiają użytkownikom osiąganie ich celów poprzez modyfikowanie serwisów internetowych. Tym samym sprawiają, że strony stają się o wiele bardziej przydatne i komfortowe.
W mojej opinii śledzenie skryptów tworzonych przez użytkowników może być dobrym sposobem na zapoznanie się z potrzebami użytkowników i odkryciem kierunków doskonalenia serwisu. Tak długo jak będziemy śledzić na stronach zmiany wprowadzane przez użytkowników, tak długo będziemy wiedzieć czego jeszcze potrzebują nasi odbiorcy. W konsekwencji będziemy w stanie stworzyć serwisów przyjazny im serwis.
—–
Artykuł został opublikowany na blogu UX Alliance.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»