Druga część relacji z międzynarodowej konferencji UPA 2010: Embracing Cultural Diversity – User Experience Design for the World, w której zamieszczono opis najciekawszych zdaniem autorów wykładów.
Technology is a Cultural Practice
Po dwóch dniach warsztatów konferencję oficjalnie otworzył wykład Rachel Himman z Nokia Research Lab. Rachel jest znana przede wszystkim ze swojego bloga 90 Mobiles in 90 Days Project, w którym wypowiada się na tematy związane z tworzeniem mobilnych interfejsów. W swoim wystąpieniu skupiła się głównie na szansach jakie stwarza nowoczesna technologia dla społeczności w krajach rozwijających się. Przesłanie prezentacji było dość ogólne, niemniej w trakcie jej trwania zostało przytoczonych kilka ciekawych case studies.
Express Usability: How to Conduct a Usabilty Analysis in One Week or Less!
Sarah Weise (Booz | Allen | Hamilton) w ciągu 30 minut pokazała jak w tydzień uporać się z analizą użyteczności strony WWW czy aplikacji. Szybkie badania użyteczności można stosować w projektach prowadzonych zgodnie z metodykami zwinnymi, w projektach o niskich budżetach, lub gdy sprawy użyteczności zostały w projekcie pozostawione na ostatnią chwilę. Ponadto, zostało pokazane, że oferta szybkiej użyteczności, na którą często decydują się klienci nieposiadający sporej wiedzy o badaniach pozytywnie wpływa na budowanie lepszego zrozumienia czym jest użyteczność i na ile jest ona istotna w projekcie. Przedstawiona metodologia badań opiera się na stworzeniu oferty usług, którą zespół jest w stanie przeprowadzić w przeciągu 40 godzin. Składają się na nią metody pozyskiwania danych, analizy i prezentacji wyników, które są dobierane do potrzeb klienta. Drugą ważną częścią jest posiadanie z góry utworzonych szablonów dla raportów, które automatyzują część pracy. Wykład został zakończony stwierdzeniem, że spora część klientów, która skorzystała z usługi ekspresowej użyteczności jest bardziej skłonna skorzystać z niej ponownie przy okazji kolejnych projektów.
Games user research – A journey through the methods for testing “fun”
Podczas panelu dyskusyjnyego na podstawie kilku case studies przybliżona została metodologia prowadzenia badań dla gier interaktywnych. Na sali wywiązała się bardzo ciekawa rozmowa dotycząca metod uzyskiwania informacji od użytkowników (ilościowe vs jakościowe). W dyskusji tej szczególnie aktywny okazał się Randy Pagulayan (Microsoft Games Studios), zwolennik metod ilościowych. Opowiedział on o testach użyteczności prowadzonych dla gry Halo 3, w których podczas pojedynczej iteracji jego zespół był w stanie przebadać nawet 400 osób. Randy przekonywał, że przy tak dużej ilości zbieranych informacji nikt w jego firmie nie ma czasu na przeglądanie kilkuset godzin nagrań z sesji. Im prostsze metryki (ilościowe) tym lepiej.
Combining Methods: Web Analytics and User Testing
W tej prezentacji Martijn Klompenhouwer\" (User Intelligence) oraz Adam Cox (User Intelligence) na podstawie kilku ciekawych case studies opowiedzieli o możliwościach łączenia testów użyteczności w oparciu o analizę statystyk serwisu WWW. Okazuje się, że statystyki mogą być bardzo przydatnym narzędziem, które pozwala na sprawdzenie istotności wykrytych podczas badań z użytkownikami błędów (\"Co zrobić kiedy podczas badań użyteczności 2 na 10 badanych raportuje jakiś problem? Zajrzeć do statystyk!\"). W 30 minut autorzy szczegółowo omówili stosowane przez nich techniki, których największą zaletą jest stosunkowo niski koszt oraz wysoka wiarygodność uzyskiwanych w ten sposób informacji.
The future of the UX field and how leading UX organizations interact
Kolejny panel dyskusyjny. Tym razem poświęcony tematyce zacieśnienia współpracy pomiędzy organizacjami związanymi z interaktywną branżą. Uczestnikami panelu byli przewodniczący największych organizacji zrzeszających specjalistów: Silvia C. Zimmermann (UPA President ,Inst fur Software-Ergonomie und Usability), Elizabeth Churchill (SIGCHI Vice President, Yahoo!), Janna DeVylder (IxDA President, SCAD), Will Evans (Information Architecture Institute), Steve Baty (UX Book Club, Meld Consulting), Victoria Koster (STC).
Najciekawszą częścią panelu była dyskusja poświęcona potrzebie wprowadzenia jednolitej certyfikacji potwierdzającej kompetencję osób zajmujących użytecznością, user experience oraz interaction design. Certyfikacja owa miałaby chronić społeczność specjalistów przed \"psuciem rynku\" przez samozwańczych ekspertów. Jak można się domyślić, dyskusja wzbudziła sporo kontrowersji wśród publiczności.
Warto zaznaczyć, iż podczas części poświęconej rozwojowi całkiem świeżej inicjatywy jaką jest UX Book Club (od 2008 roku), przewodniczący organizacji Steve Baty wymienił Polskę jako jeden z krajów, w której organizacja bardzo prężnie się rozwija :)
Design for Happiness
Pieter Desmet w swojej prezentacji poruszył temat projektowania produktów mających pozytywny wpływ na emocje. Zwrócił uwagę, że nie jest to tylko kwestia unikania wzbudzania negatywnych emocji. Przedstawił swoją koncepcję, w której centrum zainteresowania jest sposób wyzwalania u ludzi pozytywnych emocji. Na prezentacji wspomniał także o tzw. ciemnej stronie przyjemności (ang. „the dark side of enjoyment”), czyli wykorzystania negatywnych emocji dla wzbogacenia doświadczenia użytkownika. Podczas sesji zaprezentowano również PrEmo, czyli autorskie narzędzie do zbierania informacji o emocjach użytkownika. Tematyka Emotional Design żywo zainteresowała członków konferencji - po prezentacji padło wiele pytań o możliwości badań emocji użytkowników.
Jako podsumowanie konferencji potraktować można panel dyskusyjny pt \"Five users Will Find 85% of the Usabilty Problems\" - And other Myths About Usability Testing. Panel został poprowadzony przez Rolfa Molicha (DialogDesign), a udział w nim wzieli: Dana Chisnell (Usabilityworks), Ron Perkins (Design Perspectives), Jakob Biesterfeldt (User Interface Design (UID)), Whitney Quesenbery (Whitney Interactive Design) oraz spora grupa członków konferencji zasiadających na widowni. Spotkanie rozpoczęto głosowaniem. Każdy z zaprezentowanych przez prowadzących „mitów” został osądzony przez publiczność jako: prawdziwy, fałszywy lub „to zależy”. Z zaprezentowanych dziewięciu kwestii dotyczących użyteczności głosem publiczności do bardziej szczegółowego omówienia zostały wybrane trzy z nich:
- Analiza eksperska dostarcza wyników równie niezawodnych jak testy użyteczności
Wyniki analizy eksperckiej według Rolga Molicha są jakościowo nieodróżnialne od wyników badań użyteczności, co potwierdzają prowadzone przez niego Comparative Usability Evaluation Studies. Dodatkowo pokazują one, że analizy eksperckie były bardziej wydajne niż prowadzenie badań. Rolf Molich podkreślał jednak fakt, że sytuacja taka zachodzi wyłącznie gdy analiza przeprowadzana jest przez eksperta. Z wypowiedzi tej nie należy jednak wnioskować, że można zarzucić prowadzenie badań. Podczas dyskusji zostało zauważone, że jedynie badania są w stanie dostarczyć ukontekstowionych informacji.
- Wybór osób badanych powinien odzwierciedlać segmenty rynku, a dane demograficzne są istotnym kryterium przy wyborze uczestników badania
Mit ten został obalony. Opisano, jak szczegółowe dobieranie osób odzwierciedlające segmetację rynku i dane demograficzne daje jedynie iluzję uzyskiwania „lepszej” wiedzy. Rolf Mollich podsumował to stwierdzenie mówiąc, że porównania różnic pomiędzy wiekiem a płcią jest raportowaniem o tym, co chce zobaczyć klient, a nie wnosi wartościowych informacji o użyteczności. Z sali odezwały się jednak głosy sprzeciwu, że dla niektórych produktów tego typu dane mogą być znaczące.
- Eye tracker pokazuje nam, co widzą użytkownicy, tak więc dostarcza informacji, które w tradycyjnym badaniu użyteczności nie zostałyby odkryte
Cztery osoby z panelu dyskusyjnego zdecydowanie stwierdziły, że jest to nieprawdą (warto zaznaczyć, że podczas żadnego z wcześniej omawianych mitów wśród prowadzących nie panowała aż taka zgodność opinii). Po pierwsze, eye tracker nie zapewnia nam informacji o tym, co użytkownicy widzą, a jedynie na co patrzą. Whitney Quesenbery odpowiedziała, że w przeciągu całej kariery zawodowej badania eye trackingowe nigdy nie wniosły nowych wniosków do jej pracy. Z drugiej strony wszyscy zgodzili się z tym, że eye tracker posiada potężną siłę uzasadniania odkrytych wniosków i przekonywania do nich innych osób.
Kończąc relację z konferencji warto dodać, że organizatorzy oprócz zapewnienia uczestnikom dostępu do ciekawych treści podczas warsztatów oraz wykładów zadbali również o dodatkowe formy wymiany opinii. W przerwach między wykładami uczestnicy mogli wziąć udział w Idea Markets (luźnej formie prowadzenia dyskusji na z góry ustalony temat), sesjach posterowych, czy też dołączyć do jednej z grup dyskusyjnych tworzonych przy okazji wspólnych wyjść obiadowych.
Międzynarodowa UPA 2010 była z pewnością wartościowym wydarzeniem, godnym polecenia osobom zainteresowanym praktycznymi aspektami związanymi z tworzeniem rozwiązań interaktywnych. W następnym roku konferencja powraca na drugą stronę Atlantyku.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Dzięki za relację. W tym roku wybrałem UXLX, ale nieobecności w Monachium trochę żałuję, mimo że konferencja była dość droga...
no właśnie, ja też dziękuję :P bardzo się ucieszyłam że znalazłam to streszczenie!
Super, dzięki wielkie za streszczenie. Fajnie też ze ktos z zagranicy dostrzega nasze dzialania na polu ux book clubu. :)