6.08.2014 / Oceny serwisów / E-commerce
 

Koniec zakupów grupowych? Groupon musiał się zmienić

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Ascetyczny minimalizm, białe tło i profesjonalne zdjęcia - serwis Groupon robi wiele, by zerwać z "bazarowym" wizerunkiem i utrzymać się na rynku e-commerce, który o zakupach grupowych najchętniej by już zapomniał.

I - jeśli chodzi o stronę wizualną - całkiem dobrze sobie radzi. Specjaliści, którzy dla Interaktywnie.com oceniają zmiany, jakie przeszedł serwis, zgodnie twierdzą, że ich kierunek jest właściwy. Prosty, kafelkowy układ i "czyste" białe tło pozwala w pełni skoncentrować się na ofertach, tym bardziej, że - jak obiecują szefowie serwisu - będą one dopasowywane do preferencji użytkowników.

Zmiany nie ograniczają się bowiem jedynie do layoutu. Groupon, niedawny potentat w branży zakupów grupowych, nie chce być już utożsamiany z rynkiem, który - wedle wszystkich statystyk - kończy się. Robi więc wszystko, by zamienić się "wirtualną galerię handlową", w której już nie wysoki rabat, ale jakość oferty i bezpieczeństwo użytkownika są kluczowe.

Zakupy grupowe tracą rynek

Spadek popularności serwisów z zakupami grupowymi jest najbardziej widoczny w Rosji (niemal pięciokrotny spadek liczby internautów) i w Polsce (ponad dwukrotny) - wynika z badań firmy Gemius.

- Groupon zmienił się na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich jest sfera online, którą można zobaczyć od razu, kiedy wejdzie się na stronę - wyjaśnia Aniela Hejnowska, dyrektor zarządzająca Groupon Polska. - Druga zmiana zaszła w sferze offline, o którą dbamy dzięki ciągle udoskonalanym narzędziom, pozwalającym na weryfikację potencjalnych klientów biznesowych oraz ich ocenę przez użytkowników. Wprowadziliśmy także zasadę bezwarunkowego zwrotu środków w przypadku nierzetelnych firm.

Serwis walczy o klientów, którzy nie są już łowcami okazji, kupującymi wszystko, byle w promocji. Teraz oferty mają być personalizowane. Od liczby informacji, którymi podzieli się użytkownik, będzie zależała trafność rekomendacji. Z jednej strony na pewno ustrzeże to przez natłokiem propozycji, z których nie sposób skorzystać, z drugiej jednak rodzi wątpliwości, czy wszyscy tak chętnie będą zdradzać dane na swój temat?

Jeśli chcą skorzystać z serwisu, nie mają wyjścia. Od razu na wejściu musimy podać adres e-mail, na który będą trafiać grouponowe newslettery. Ale dokąd trafiają nasze dane i jak można wycofać zgodę. Tego nie dowiadujemy się od razu.

To nie jedyny mankament, na który zwracają uwagę specjaliści. Wiele do życzenia pozostawia wyszukiwanie po frazach, lakoniczne opisy specjalistycznych usług, a przede wszystkim brak wersji responsywnej, która w większych serwisach powoli staje już standardem.


Źródło: Interaktywnie.com
(eksperci oceniali serwis w dniach 30 lipca-4 sierpnia 2014 roku)

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ OCENA (1-5)

Michał Siejak, 6ix WoMM & Social Media i E_misja Interactive 360:

Serwis jest zbudowany prosto, wręcz banalnie i to jest jego ogromną zaletą. Żaden użytkownik nie będzie się zastanawiał, jakiej reakcji oczekuje się od niego na danej podstronie.

 

5

Robert Czekański, Ideacto:

Pierwsze wrażenie - przemilczę zmorę w postaci wyskakującego okienka - jest bardzo dobre. Przejrzysty układ pozwala skoncentrować się na ofertach.

4.5

Grzegorz Bonder, UNIQUE ONE:

Od razu na starcie serwis próbuje wymusić maila poprzez obowiązek zapisania się do newslettera, a nie ma informacji, kto jest administratorem danych.

4

Michał Dobrowolski, e-point:

Nie jestem w stanie zdzierżyć warstwy, która wyświetla się przy załadowaniu strony. Rozumiem, jaki jest jej cel. Jednak fakt, że muszę wykonać wysiłek, by znaleźć opcję jej zamykania, sprawa, że lekko się krzywię

4


Bartosz Dobrowolski, UseLab:

Zasadniczo serwis spełnia swoją funkcję. Prezentuje oferty i pozwala kupować je płacąc wygodnie przez internet. Czy jednak rzeczywiście chodzi wyłącznie o prosty katalog ofert i system płatności i czy ktoś kto je tworzył zamienił choćby kilka słów z użytkownikami?

 

4

Bartosz Sułkowski, Tribal DDB:

Zastanawia mnie, czemu zmianom nie uległa strona mobilna, która zachowała poprzedni wizerunek - co prawda spójny z aplikacją mobilną, która też nie została odświeżona. Czyżby jednak większość transakcji dalej realizowana była przez desktop?

4

Paweł Świerszcz, dyrektor zarządzający, Comfitura:

Sama idea tego typu portalu to generowanie oszczędności dla konsumenta i w pewnych elementach serwis Groupona został przygotowany również dosyć oszczędnie.

4

Piotr Kozłowski, GoldenSubmarine:

Design Grouponu jest w wielu miejscach niedopracowany. Ascetyczny wygląd elementów z jednej strony jest plusem, bo poprawia czytelność , a z drugiej - nie wyróżnia kluczowych dla użytkownika informacji.

3

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.