17.02.2014 / Oceny serwisów / Portale
 

Nowa "Polityka" w internecie to "dobra i rzemieślnicza robota"

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Mocna czwórka - większość ekspertów docenia wysiłki projektantów nowego serwisu "Polityki". Strona jest czytelna, dostosowana do wielu urządzeń i łatwo się na niej odnaleźć. Dlaczego więc nikt nie przybił jej piątki?

Powodów jest kilka, a jednym z najważniejszych jest natłok reklam. Promocja Polityki Cyfrowej, gdy zyski z wydań cyfrowych spadają, jest wprawdzie zrozumiała, ale umiar byłby bardziej wskazany. Tymczasem w nowym serwisie te same reklamy - choć dobrze wpisują się layout i nie przeszkadzają - powtórzone są aż cztery razy na stronie głównej.

- Największy zgrzyt następuje na dole strony głównej, gdzie sąsiadują dwa boksy reklamowe o tej samej tematyce - zauważa Anna Roth, project manager w agencji Crafton.

Nowa Polityka.pl zachęca jednak do czytania w sieci. Zgodnie z duchem czasu - także mobilnej. Technologia responsive web design sprawia bowiem, że strona automatycznie dopasowuje się do rozmiarów urządzenia, którego używamy. - Serwis został zrealizowany wersji responsywnej i bardzo dobrze "układa się” na ekranach tabletów - ocenia Artur Belka z Trendmaker.

W pogoni za mobilnym internautą, projektanci zapomnieli jednak o tych, którzy pozostali wierni większym urządzeniom. Biorąc pod uwagę nacisk na promocję wydań cyfrowych czytanych na urządzeniach przenośnych nie jest to dziwne. Niemniej serwis w wersji desktopowej nie zachwyca, a odpowiednie wykorzystanie technologi RWD łatwo pozwoliłoby tego uniknąć. - Brakuje dedykowanej rozdzielczości dla rozdzielczości ekranów powyżej 1 280 pikseli, a siatka modułów mogłaby być lepiej rozplanowana - podkreśla Robert Sosnowski z Biura Podróży Reklamy.

Nawigacja oceniana jest mimo wszystko pozytywnie. Kompozycja treści jest przemyślana i zgodna z obecnymi trendami. Nowinki nie przysłaniają jednak tego, co w serwisie tygodnika powinno być najważniejsze, czyli treści. - W nowej wersji postawiono na klasyczne menu. Możliwość szybkiego dotarcia do konkretnych sekcji serwisu zawsze działa na plus - chwali Maciej Jastrzębski z ProofClick.

Jedynym mankamentem utrudniającym czytanie jest mnogość czcionek. - W samym boksie artykułu są aż trzy typy i dwa rozmiary - wskazuje Małgorzata Pujszo z Digital One. - Wywołuje to wrażenie nieporządku.

Mimo usterek, kierunek wdrożonych zmian oceniany jest pozytywnie. Eksperci nie mają wątpliwości, że były one konieczne, choć trudno mówić o rewolucji. - Gdybym jednym słowem miała określić nową odsłonę "Polityki" użyłabym przymiotnika: poprawna - podsumowuje Justyna Blicharz z The Digitals. - Nic nie zaskakuje, ale też nic nie razi.

Źródło: Interaktywnie.com
(eksperci oceniali serwis w dniach 11-14.02.2014 r.)

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OCENĘ SERWISU POLITYKA.PL

EKSPERT
KOMENTARZ OCENA (1-5)

Anna Roth, project manager, Crafton:

Elementy modułowe w prawej kolumnie uatrakcyjniają przekaz strony głównej - np. rankingi artykułów zachęcające do lektury. Dobre wrażenie zostaje jednak zaburzone poprzez zbyt mocną promocję wersji cyfrowej wydania - 4 elementy reklamowe w bocznej kolumnie.

4,5

Piotr Augustyński, user experience manager, Insignia

Negatywnie oceniam użycie zbyt wielu rodzajów fontów, szczególnie jednoczesne osadzanie różnych czcionek szeryfowych i bezszeryfowych. W nowym serwisie „zajawka” każdego z artykułów korzysta z trzech (!) różnych fontów.

4

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy:

Nikt już nie obawia się długich stron, bo suwak przeglądarki to najbardziej intuicyjna nawigacja. Ten trend wywodzi się z blogów, a "Polityka” sekcję blogową ma bardzo mocną. Dobrze, że koncepcja strony poszła w tym kierunku.

4

Maciej Jastrzębski, dyrektor SEM w ProofClick / Codemedia:

Za każdym przewijaniem serwisu miałem wrażenie, że elementy po prawej stronie są przerywnikami w stałej ofercie kupna Polityki Cyfrowej za jedyne 15,99 zł za miesiąc. Dziękuję - cenę zapamiętałem doskonale.

4

Małgorzata Pujszo, user experience specialist, Digital One:

Niewygodne jest komentowanie artykułów. Zamiast przy artykule, odbywa się ono automatycznie na forum ogólnym, przez co nie ma możliwości podglądu opiniowanych treści.

4

Justyna Blicharz, senior UX specialist, The Digitals:

Czytanie utrudniają zbyt mocno eksponowane elementy reklamowe. Zapewne zabieg ten jest ukłonem w stronę założeń biznesowych firmy, kosztem realnych potrzeb użytkownika.

4

Artur Belka, strategy advisor, Trendmaker:

Wersja MOBI, przeznaczona dla czytników
Kindle, jest dostępna w specjalnym, gazetowym layoucie czytnika. To rzadkość wśród polskich wydawców elektronicznych i zasługuje na pochwałę.

 

4

Milena Rokiczan, UX specialist, Symetria"

Wystarczającym rozwiązaniem byłoby ograniczenie się do jednej komunikacji marketingowej na stronie. Możliwość przeczytania tylko części artykułu i tak pozostanie najsilniejszym bodźcem do zakupienia dostępu.

4

Piotr Kozłowski, architekt informacji, GoldenSubmarine:

Niezrozumiałe jest zastosowanie Responsive Web Design, gdzie szerokość maksymalna to 980 pikseli. Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rozdzielczości ekranu o połowę szerszą i więcej.

3

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.