UX design. Rok 2019 może być przełomowy dla interfejsów głosowych

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Fot. Amazon
Fot. Amazon


W zeszłym roku nie brakowało prognoz, które wielką karierę wróżyły chatbotom i blockchainowi, tymczasem okazało się, że na upowszechnienie tych technologii musimy jeszcze poczekać. W roku 2018 mieliśmy do czynienia głównie kontynuacją trendów wcześniejszych, był więc material design, wideo, interaktywność i personalizacja. Czego możemy spodziewać się w tym?

Blockchain, mimo medialnego zainteresowania, które wywołuje, wciąż jest technologią, której rzeczywiste zastosowanie wydaje się niewielkie. Co prawda, nie brakuje inicjatyw, które mocno eksplorują ten obiecujący obszar, ale ostatnie zamieszanie wokół kryptowalut - a to z nimi wciąż jest kojarzony - nie przysparza mu sympatii. Jeśli chodzi o chatboty, jest podobnie.

Z jednej strony nie sposób uznać ich z kolejną, nieznaczącą branżową ciekawostkę, z drugiej - ich upowszechnienie (i odkrycie pełni potencjału) w biznesowych realiach zajmie więcej czasu niż można było zakładać.

Niedostatecznie sprawdziły się także chatboty - ze względu na ich dużą powszechność i to że wiele z nich jest niewystarczająco dopasowanych do potrzeb jednostek, w pewnym stopniu straciły na wartości w postrzeganiu przez użytkowników.

- Kinga Fornal, project manager, Biuro Podróży Reklamy.

Nie zmienia to jednak faktu, że od interfejsów obsługiwanych głosem nie ma ucieczki. Rok 2019 zapowiada się bowiem przełomowo dla kategorii urządzeń głosowych, a u nas będzie szczególnie, bo szykuje się debiut polskojęzycznej wersji Asystenta Google. 

Za granicą asystenci głosowi nie są już niczym nowym, prawie każdy z większych graczy w branży technologicznej sprzedaje już swoje urządzenie. Język polski nadal stanowi jednak spore wyzwanie, ze względu na dźwięki mowy oraz dużą wagę w akcentowaniu wypowiedzi. Stąd na naszym rynku nadal brakuje tych urządzeń. Bez wątpienia jest to kierunek rozwoju w branży technologicznej (dowodem jest chociażby niedawna aktualizacja na Adobe XD wspierająca projektowanie dla sterowania głosowego).

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku doczekamy się oficjalnej wersji Asystenta Google w języku polskim (obecnie oprogramowanie jest dostępne tylko dla wybranych użytkowników w Polsce). Dane wskazują, że w następnych latach czeka nas dalszy rozwój i wzrost na rynku asystentów głosowych oraz sterowania głosowego. Będzie to oznaczać konieczność częstszego mierzenia się z projektowaniem również pod interfejsy głosowe, ale z pewnością dostarczy nowych możliwości.

- Sebastian Roch, User Experience Specialist, Agencja Interaktywna Crafton

66784_statistic_id789633_global-intelligent-assistant-market-share-2017-and-2020.png

 

Największe zmiany zachodzą (nie zaczęły się wczoraj) jednak w samej branży, która wraz z rozwojem usług i produktów cyfrowych coraz bardziej się specjalizuje. Wszystko wskazuje na to, że niebawem termin "UX designer" stanie się zbyt ogólny - tak jak stało się to nie tak dawno z terminem "webdesigner". Już dzisiaj na porządku dziennym jest rozróżnienie na UX designerów i UX researcherów, a - jako że podejścia "user-centric" nie opłaca zawężać tylko do jednego punkty styku z marką - coraz częściej mówi się nie o projektowaniu UX tylko o projektowaniu kompleksowej usługi (service design).

Być może to, co napiszę, wyda się kontrowersyjne, jednak w mojej opinii największym buzzwordem w branży UX w 2018 roku okazało się słowo... "UX". Tak jak napisał Alan Cooper (ojciec User Experience) w maju 2018 roku na Twitterze:  “Nie ma już czegoś takiego, jak UX design”. Z biegiem czasu branża konsekwentnie się profesjonalizuje. UX też. Każdy komponent i składnik danej dziedziny przepoczwarza się w samodzielną specjalizację czy zawód. Analizując dalej tę ścieżkę, możemy wysnuć wniosek, że obecnie słowo UX opisuje tak szeroki obszar, że w zasadzie nie odpowiada już żadnej konkretnej specjalizacji. 

- Igor Pietrzak, UX/UI Director w IMAGINE

Czego jeszcze możemy spodziewać się w 2019 roku i jak podsumować miniony? O tym przeczytasz na kolejnych stronach. 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
66785_sebastian_roch.jpeg

Sebastian Roch, User Experience Specialist, Agencja Interaktywna Crafton:

już w zeszłorocznych zestawieniach Blockchain mianowany był murowanym trendem roku 2018, to nie zapisał się on złotymi zgłoskami. Nadal potrzebujemy jeszcze czasu na ujarzmienie tej technologii. Powodem dla którego wspominam o Blockchainie w tym miejscu jest wzrost świadomości o nim w środowisku UX.

66786_kinga_fornal_biuro_podrozy_reklamy.jpg

Kinga Fornal, project manager, Biuro Podróży Reklamy:

W związku z dominującą pozycją ruchu mobilnego, coraz częściej stosowane będą rozwiązania oparte na technologii voice-command, która znacząco ułatwia korzystanie z urządzeń mobilnych.

66787_imagine-20180730-0576.jpg

Igor Pietrzak, UX/UI Director w IMAGINE:

Z uwagi na ciągły rozwój i profesjonalizację narzędzi UX/UI przyszły rok zdominuje jakość mikro animacji i mikro interakcji w aplikacjach mobilnych i webowych. Dbałość o detale funkcjonalne świadczyć będzie o wysokiej jakości produktów interaktywnych. 

 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.