3.08.2017 / Raporty i badania
 

Lidl najbardziej aktywną marką w telewizji, tuż za nim „telekomy”

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
fot. za YouTube, Lidl Polska
fot. za YouTube, Lidl Polska

Wśród najbardziej aktywnych marek w telewizji, które osiągnęły wynik co najmniej 10 000 GRP w grupie 4+, w pierwszym półroczu 2017 roku zdecydowanym liderem jest Lidl (GRP 32 100). Na podium oprócz niego plasują się operatorzy sieci komórkowych – Orange (GRP 25 058) i T-Mobile (22 978). W porównaniu z rankingiem obejmującym pierwsze dwa kwartały 2016 roku w tegorocznym zestawieniu zabrakło pięciu marek, pojawiło się natomiast sześć nowych – pokazuje analiza domu mediowego Codemedia. 

W rankingu najbardziej aktywnych marek w telewizji w pierwszym półroczu 2017 roku znalazło się siedemnaście pozycji. Wygenerowały one sumarycznie 3% więcej GRP niż marki ujęte w zeszłorocznym zestawieniu, co spowodowane jest głównie poszerzeniem się rankingu o jedną pozycję. Warto jednak zauważyć, że ich udział we wszystkich wygenerowanych GRP w porównaniu roku do roku nie wzrósł i pozostał na poziomie 14%. 

Na pierwszym miejscu zestawienia, podobnie jak w poprzednim roku, znalazł się Lidl. Na kolejnych czołowych pozycjach uplasowały się „telekomy” – Orange, T-Mobile, Play i Plus. W 2016 roku przedzielała je Biedronka, która w tym roku zmniejszyła swoją aktywność o 26%. 

Najbardziej spektakularny, ponad dwukrotny, wzrost zanotował Ibuprom. Co ciekawe kolejną nową marką w zestawieniu jest również produkt USP Zdrowie – APAP. Widać, że reklamodawca w tym roku dosyć agresywnie podchodzi do strategii mediowej. Zobaczymy, jak wypadnie w zestawieniu najsilniejszych reklamodawców, w którym na koniec 2016 roku zajmował czwartą pozycję. Największy spadek zanotowała marka Scholl, która zmniejszając swoją aktywność w pierwszym półroczu 2016 roku o ponad połowę plasuje się w tegorocznym rankingu dopiero w piątej dziesiątce – mówi Bartosz Zientek, Group Account Director, Codemedia.

63284_codemedia_najwieksze_marki_w_telewizji_h1_2016_2017.jpg

Rośnie dominacja w rankingu dwóch kategorii – telekom i retail. Marki z tych branż stanowią już ponad 79% zestawienia (vs. 70% w poprzednim roku). Wynika to głównie ze znacznych spadków przedstawicieli branży finansowej i FMCG. Z rankingu, w porównaniu rok do roku, wypadły takie marki jak: Nivea (-34%), Winary (-34%) oraz Vivus (-19%). 

Na wzrost udziału „telekomów” miał oczywiście wpływ launch marki A2 mobile, która za sprawą aktywności zaledwie przez jeden miesiąc (98,5% aktywności w styczniu) od razu znalazła się w rankingu najmocniejszych marek. Wykorzystując najtańszy miesiąc w roku marka zbudowała sobie bardzo silną pozycję. Ciekawe czy wystarczy to, aby utrzymać się w tej trudnej kategorii. Być może marka zaktywizuje się jeszcze w drugiej połowie roku – dodane Bartosz Zientek, Group Account Director, Codemedia.

63285_codemedia_najwieksze_marki_w_telewizji_h1_2017_zmiany.jpg

Wynik kategorii retail poprawiły działania marek Kaufland oraz Neonet. Ta druga już w podsumowaniu 2016 roku pojawiła się w TOP 10 najsilniejszych marek ze znaczącym wzrostem i widać, że strategia silnej obecności jest przez nią kontynuowana. Kaufland nie pojawiał się do tej pory w zestawieniu podsumowującym pierwsze półrocze roku, dlatego że większy nacisk kładł na drugą część roku. W okresie od stycznia do czerwca tego roku wygenerował już wzrost aktywności o 10%, więcej niż w drugiej połowie 2016 roku. Jeżeli również w drugim półroczu 2017 roku Kaufland będzie bardziej aktywny niż w pierwszym, to na koniec roku może znacząco poprawić swój wynik w podsumowaniu rocznym – mówi Bartosz Zientek, Group Account Director, Codemedia.

W rankingu marek, które osiągnęły wynik co najmniej 10 000 GRP w grupie 4+ w pierwszej połowie 2017 r., pozycję utrzymał, oprócz Lidla, tylko Rossmann.

Ranking najbardziej aktywnych marek w telewizji jest przygotowywany przez dom mediowy Codemedia raz na pół roku. 

 

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, której pasja i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań mobilnych i internetowych,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (4)
Mejor
1. Mejor, 78.11.177.*, 05.08.2017 / 15:14
ooo nawet a2mobile załapało się. Ciekawe... :)
Kra
2. Kra, 207.244.89.*, 10.08.2017 / 19:20
No a co, oni już jakiś czas są na rynku i dzielnie walczą. Te pakiety społcznościowe to cos nowego.
cebulski
3. cebulski, 146.185.28.*, 17.08.2017 / 13:14
A2mobile zrobili kampanię tylko żeby pokazać ofertę tak na prawdę
aa
4. aa, 94.254.225.*, 18.08.2017 / 11:18
i to że nie podpisujesz umowy na rok tylko po miesiącu jesteś wolny jak ptak.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
6ix
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.