6.05.2017 / Biznes
 

Nigdy nie ignoruj influencerów. Nie zastraszaj ich też. Historia pokazuje, że to największy błąd

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Barbara Chabior
 
Maksim Pasko - Fotolia.com
Maksim Pasko - Fotolia.com

Szybka i błyskotliwa reakcja to najlepszy sposób na to, aby zażegnać sytuację zanim przerodzi się w kryzysową. Doświadczenie podpowiada, że influencerom powinni odpowiadać specjaliści od marketingu i PR-u, a nie firmowi prawnicy.

Trzeba mieć świadomość, że internetowa osobistość może zainteresować się naszą marką nawet wbrew naszej woli i nie tak, jakbyśmy chcieli. Doświadczenie pokazuje, że szczególnie wtedy warto współpracować zamiast walczyć. Przydaje się też dystans i poczucie humoru.

Pamiętny przypadek, który zaowocował burzliwą debatą nad zakresem wolności słowa w starciu z merkantylizmem PR-owców, wydarzył się przed pięcioma laty. Bloger kulinarny Piotr Ogiński, autor youtubowego kanału „Kocham gotować” zdecydował się poinformować firmę Sokołów, że zamierza bacznie obserwować skład i właściwości smakowe produkowanego przez nich tatara. Towarzyszyła temu jasno wyrażona dezaprobata dla tego produktu spożywczego.

Ciężkie działa nie zawsze niszczą wroga

Po prawie roku, gdy zapowiedź Ogińskiego nie przyniosła żadnej reakcji ze strony producenta, kucharz opublikował filmik stanowiący coś w rodzaju testu tego dania. Tym razem efekt był: wezwanie do usunięcia treści. Jednak gdy do spełnienia życzeń Sokołowa doszło, nastąpił kolejny krok w sprawie: żądanie 150 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. „Internet” stanął jednak po stronie youtubera i zrobił prawdziwy tatarski kotlet z facebookowej strony mięsnej firmy.

Innym kamieniem milowym w branży był spór z udziałem innego produktu spożywczego – niewinnego budyniu czekoladowego. Zaatakował go jeden z najbardziej znanych polskich blogerów. Kominek jest dziś wprawdzie Jasonem Huntem, ale wtedy jeszcze pod swoją poprzednią ksywą skrytykował budyniową ofertę Dr. Oetkera. Historia dyskomfortu spożywczego opisana była żywym, dosadnym językiem. Marka zareagowała prośbą o korektę tekstu, jednocześnie nieco się podkładając, bowiem tekst z poprawkami (sformułowanie „wkurwiające” proponowano na przykład zamienić na „bardzo irytujące”) bloger bezlitośnie opublikował na swojej stronie, podgrzewając w ten sposób sieć.

Trzeba być elastycznym, jak... guma

Późna reakcja, unikanie kontaktu, fatalna strategia oparta na niechęci do stawania oko w oko z problemem, brak koncepcji rozwiązania problemu to największe grzechy w relacjach firm z influenserami. Kończą się katastrofą. Tego bólu doświadczył Sokołów. Lepiej wywinął się z tego Durex zaatakowany przez youtuberowego wymiatacza, AdBustera, w realu Marka Hofmana.

W jednym ze swoich filmików zatytułowanych „Konfrontacja Lateksowa” testował wytrzymałość prezerwatyw. Durex w teście, wbrew oczekiwaniom, nie wypadł rewelacyjnie. Nie było bowiem łatwo: gumowy ekwipunek był poddawany przerażającym eksperymentom – strzelano weń brutalnie wstrząśniętym szampanem, napełniano hektolitrami wody. Producent zaatakowany na fanpage’u zachował się najlepiej, jak można było: podjął grę.

Nie straszył sądem, restrykcjami czy skarbówką, lecz chwycił żart żartem. Kupił konwencję i tłumaczył, że jego produkt może wytrzymać 40-litrowy wytrysk, ale nie konfrontację ze szklaną szyjką butelki szampana. Efekt? Sympatia internautów, dużo śmiechu, dobry rozgłos i wniosek, że nie trzeba wytaczać ciężkiej artylerii, żeby wygrać.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ W RAPORCIE INTERAKTYWNIE.COM
"CONTENT MARKETING 2017". POBIERZ BEZPŁATNIE PDF

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, której pasja i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań mobilnych i internetowych,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o.

  Kompleksowo realizujemy projekty internetowe - od strategii, poprzez wdrożenie witryny, do pozyskiwania...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
6ix
Digital We
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.