31.03.2017 / E-commerce
 

Jak przygotować skuteczny program lojalnościowy?

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
© destina - Fotolia
© destina - Fotolia

Jak przygotować się do uruchomienia programu lojalnościowego? Przede wszystkim określ cele, jakie chcesz osiągnąć. Sprecyzuj potrzeby firmy, specyfikę jej działania, branży oraz otoczenia biznesowego. Jeśli firma, która dla ciebie będzie wdrażać program otrzyma odpowiednie wytyczne, będzie mogła przygotować skrojone na miarę rozwiązanie – począwszy od wyboru właściwego mechanizmu programu, poprzez umiejętnie dopasowane zadań i stylu komunikacji do grupy docelowej, po odpowiadający potrzebom uczestników katalog nagród.

Co zatem warto zawrzeć w briefie dla zewnętrznego dostawcy? Radzi Sodexo Benefits and Rewards Services.

1. Precyzyjnie określ swój problem

Pierwszy krok to zdefiniowanie problemu. Program lojalnościowy może poprawić mało satysfakcjonujące wyniki sprzedaży, zwiększyć przyrost nowych klientów, usprawnić regulację płatności czy też poprawić wizerunek firmy.

Przykład: grupa naszych stałych klientów jest niewystarczająca, spada sprzedaż i obroty. Dodatkowo, jako dystrybutor mamy kłopot z egzekwowaniem płatności od naszych parterów biznesowych.

2. Ustal cel akcji

Ustalenie istoty problemu pozwala odpowiedzieć na pytanie co powinno być celem naszej akcji. Każdy projekt wymaga trochę innego mechanizmu działania i planu jego realizacji.

Przykład: naszym celem jest przyciągnięcie nowych klientów i zachęcenie dotychczasowych do zwiększonych zakupów. Chcemy zmotywować naszych partnerów do płacenia faktur w terminie.

3. Opisz otoczenie biznesowe firmy i strukturę grupy docelowej

Ważne jest również precyzyjne określenie grupy docelowej m.in. poprzez zawód, wiek, płeć czy jej liczebność. Pomocna może okazać się także znajomość otoczenia w jakim działa firm, konkurencji, specyfiki branży i jej aktualnej sytuacji oraz prognozy na najbliższy okres.

Przykład: nasza firma kieruje swoją ofertę do firm zaopatrujących się w materiały biurowe i szkolne. Potencjalnymi uczestnikami programu lojalnościowego są więc kierownicy i właściciele sklepów z materiałami biurowymi (sklepy papiernicze) jak również firmy kupujące produkty bezpośrednio u nas (na potrzeby własnej działalności).

4. Termin rozpoczęcia i przewidywany czas trwania akcji

Firma wprowadzająca program powinna wyznaczyć czas, w jakim chciałaby zrealizować swój cel. Ważny jest termin rozpoczęcia programu oraz długość jego trwania. Program może być również podzielony na edycje, np. popularnym rozwiązaniem są serie roczne. Te informacje są kluczowe w budowaniu strategii działania, wprowadzaniu jej w życie oraz do ustalenia kosztorysu projektu.

Przykład: na start programu rekomendujemy koniec drugiego kwartału (w naszej branży sezonowość ma znaczenie ze względu na sierpniowe zakupy materiałów szkolnych dla uczniów); chcielibyśmy prowadzić program co najmniej przez rok.

5. Sposób i powody przyznawania punktów uczestnikom

W gestii organizatora programu leży również decyzja o sposobie przyznawania punktów uczestnikom. Trzeba sprecyzować system ich naliczania oraz określić za co dokładnie i w jaki sposób będą przyznawane nagrody.

Przykład: chcemy nagradzać za wszystkie zakupy produktów z naszej oferty. Za każde 1 zł obrotu uczestnicy dostaną 1 pkt. Jednak aby zmotywować ich do terminowego opłacania faktur, za zrealizowane zamówienie otrzymają punkty tymczasowe, które będą mogły być wymienione na nagrody, pod warunkiem opłacenia faktury, np. w ciągu tygodnia.

 

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.