21.05.2015 / E-commerce
 

Oglądamy off-line, kupujemy on-line. Lub odwrotnie

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
© gpointstudio - Fotolia.com
© gpointstudio - Fotolia.com
Dla internautów najważniejszym źródłem wiedzy o markach i produktach jest sieć, a w niej fora i blogi. Jednak aż 43 proc. e-konsumentów wciąż widzi potrzebę odwiedzania sklepów stacjonarnych – wynika z badania GFK Polonia, zrealizowanego na zlecenie i-systems.

Z badania wynika, że 57 proc. badanych sprawdza ofertę w Internecie i od razu decyduje się na e-zakupy. Pozostali doceniają zalety sklepów stacjonarnych. Co ciekawe, efekt ROPO (z ang. research online, purchase offline – oglądam w internecie, kupuję tradycyjnie) działa w dwie strony: dla 23 proc. respondentów wizyta w sklepie stacjonarnym jest ważnym czynnikiem przed podjęciem decyzji o zakupie przez internet, a z drugiej strony 17 proc. decyduje się na zakup w sklepie stacjonarnym po wcześniejszym zapoznaniu się z ofertą w sieci. Tylko 3 proc. badanych zdecydowanie preferuje zakupy i ofertę sklepu stacjonarnego.

Wyniki przeprowadzonego badania pokazują też, że internet jest miejscem, w którym najczęściej i najchętniej Polacy zasięgają opinii na temat marki lub produktu. Na drugim miejscu jest reklama telewizyjna, na trzecim informacje od rodziny i znajomych. Najbardziej opiniotwórczym źródłem informacji są fora internetowe i blogi. To właśnie w tych miejscach, a także na stronie producenta oraz w sklepach internetowych ankietowani najczęściej szukali informacji na temat nowego produktu.


Nadal głównym czynnikiem decydującym o zakupach w danym sklepie jest cena – zwraca na nią uwagę 79 proc. badanych. Ale nie tylko ona się liczy. Dla 66 proc. badanych ważne są opinie innych klientów o sklepie oraz sposób płatności i dostawy.

Badanie na zlecenie i-systems zrealizowała firma badawcza GFK Polonia w trzecim kwartale 2014 r. na grupie 500 osób.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.