7.01.2019 / Adtech
 

Reklama online. Co nas czeka w 2019 roku?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© Victoria - Fotolia
© Victoria - Fotolia

Wartość polskiego rynku reklamy internetowej stale rośnie i - według analityków PwC - w 2018 roku przekroczy 4 mld zł, po raz pierwszy przewyższając wartość reklamy telewizyjnej. Co to oznacza dla nas? Więcej reklam oczywiście, co jednak przy obecnej liczbie aktywnych adblocków będzie wymagało od agencji reklamowych, domów mediowych i wydawców podejmowania trudnych decyzji. 

Według danych Page Fair oraz Adobe (Ad Blocking Report) polscy internauci należą do czołówki światowej stawki, jeśli chodzi o blokowanie reklam. Choć tempo wzrostu penetracji adblocków w roku 2017 wyhamowało w porównaniu do poprzedniego roku, liczba użytkowników tego oprogramowania wciąż rośnie w tempie dwucyfrowym. Według IAB pod koniec 2017 roku wynosiła ona 42 proc. 

66778_66583_iab_adblock_liczba.png

Użytkownicy adblocków częściej niż rok wcześniej lekceważą komunikaty z prośbą o wyłączenie oprogramowania blokującego, cęściej rezygnują z oglądania strony, na której pojawia się taka informacja i zdecydowanie rzadziej oglądają stronę z zablokowanymi reklamami, co sugeruje, że prośbą niewiele można zdziałać. Oliwy do ognia dolało także Google - najnowsze wersja przeglądarki Chrome będzie bowiem blokowała strony zawierające choć jeden forma reklamowy uznany za intruzywny.

Problem w tym, że całkowite odcięcie użytkowników adblocków od treści również nie jest rozwiązaniem optymalnym dla wydawców, bo ich oferta nie jest oparta wyłącznie na displayu, a coraz częściej także np. na e-commerce, co najlepiej pokazuje przykład Wirtualnej Polski, która z e-commerce czerpie ok. 50 proc. przychodów.  

Rosnąca konsumpcja adblocków wymaga zmiany myślenia o reklamie po stronie wydawców – muszą zwyczajnie przemodelować ofertę. Z drugiej strony, reklamodawcy i agencje muszą się liczyć z tym, że presja na cenę oznacza obniżenie jakości produktu. Na razie zmiany wydają się iść w dobrym kierunku – pojawia się coraz bardziej jakościowa powierzchnia reklamowa. Jedynie nieliczni wydawcy próbują walczyć z adblockami przy pomocy technologii. Póki co to działa, ale nie zmienia faktu, że przed zmianami na rynku nie da się uciec.

- Piotr Adamczyk, Digital Strategy Lead, Zenith

Wydawcy i agencje reklamowe nadal będą więc eksplorować formaty, które nie uginają się pod presją adblocków.

Doskonałym przykładem jest coraz popularniejsza i uwzględniana we wszelkich działaniach współpraca z influencerami - z rzeszą fanów dopasowaną do grupy docelowej, która nas interesuje. Innym formatem pozwalającym na mnij nachalną promocję jest wykorzystanie nowych technologii czy jakościowy content marketing , który pomimo osadzenia w nim konkretnej marki sprawuje funkcję merytoryczną, a tej internauta sam będzie poszukiwał. Branża znalazła się w miejscu, gdzie skutkować będzie metoda małych kroczków i ponowne oswajanie z komunikatem reklamowym lepszej jakości, ale w mniejszej ilości i mniej inwazyjnej formie. Coraz bardziej będzie liczyła się więc jakość, a nie ilość.

- Anna Maria Kobiela, Senior media planner&buyer, PRO Media House. 

Ale i na na tym polu rysują się pierwsze problemy... 

Trudnością jest pomiar. Jak wydatki w tym kanale przekładają się na osiągane efekty. Dodatkowo ilość „influencerów” na rynku niekoniecznie idzie w parze z ich jakością. Mamy do czynienia z częstym, intensywnym wykorzystywaniem wizerunku tych samych osób, odchodząc jednocześnie od „influencerów” którzy może i mają wpływ na zwiększanie zasięgu komunikacji, ale nie wiadomo, jaki jest ich wpływ na efekty np. w postaci wzrostu sprzedaży czy brandingu.

- Krzysztof Dumbal, Integrated Digital Operations Director & Head of Programmatic, Havas Media Group.

Rozwój branży będzie niezmiennie napędzała reklama programatyczna, która nie ogranicza się już wyłącznie do reklamy banerowej czy wideo. Jak zauważa Piotr Adamczyk z agencji mediowej Zenith - na rynku już teraz pojawiają się rozwiązania, które pozwalaja na zautomatyzowany zakup publikacji na stronach czy nawet działań branded content na YouTube, co zaktywizuje setki mikroinfluencerów, pomijanych dotychczas ze względu na zbyt małą skalę.

PROGNOZY NA 2019 ROK

 • Bitwa o dostarczenie przyciągających treści video rozkręci się na dobre. Czekają nas soczyste produkcje i współprace platform z influencerami i innymi twórcami treści. Przed nami też jeszcze więcej reklam video niż do tej pory. Przyzwyczajcie się na dobre do podwójnych spotów na YouTube.
 • Polacy będą coraz częściej próbować ograniczać czas konsumpcji mediów…zwłaszcza na smartphone’ach. Przykro mi, tylko niewielu się to uda.
 • Kilka poprzednich lat było dla wielu reklamodawców okresem poszukiwań transparentności. Ci marketerzy, którym jej nie udało się jej uzyskać w relacjach z dostawcami będą na poważnie rozważać przejęcie zwłaszcza działań programmatic do zakupu in-house. A co za tym idzie kolejne agencje idąc w ślad m.in. za Digital Resolution będą oferować kompleksowe szkolenia i wsparcie dla osób zatrudnionych przez klientów.
 • Blokowanie reklam zostanie wzięte na poważnie nie tylko jak do tej pory głównie przez wydawców, którzy tracą sporą część potencjalnych przychodów przez to zjawisko, ale również przez reklamodawców. Planowanie mediów w kanałach digital wejdzie na kolejny poziom swojego rozwoju.

Anna Elwart, Digital Resolution (Grupa OMD)


Co jeszcze czeka na w branży reklamy online? Pełne komentarze ekspertów przeczytasz poniżej. 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
66775_piotr-adamczyk_zenith.jpg

Piotr Adamczyk, Digital Strategy Lead,Zenith

Programmatic cały czas jest siłą napędową polskiego rynku reklamy internetowej. Co ważne, zakup programatyczny nie ogranicza się już wyłącznie do standardowej powierzchni display i wideo. Na rynku pojawiają się rozwiązania umożliwiające zautomatyzowany zakup publikacji na stronach czy nawet działań branded content na YouTube. To kompletnie zmieni zasady zakupu tego typu kampanii i zaktywizuje setki mniejszych wydawców i influencerów, z którymi marki dotychczas nie współpracowały ze względu na małą skalę.

66776_radek-malyska_blue-449.jpg

Radek Małyska, Digital Communications Manager, Blue 449:

Jedyne co może zagrozić tandemowi Google & Facebook to oni sami ;) Wszystkie afery z wyciekami danych, brakiem kontroli nad kontekstem wyświetlanej reklamy itp. sprawiają, że marketerzy tracą do nich zaufanie. Ale bądźmy szczerzy. Czy afera Cambridge Analytica tak bardzo bulwersuje marketerów?

66777_anna-maria-kobiela_pro-media-house.jpg

Anna Maria Kobiela, Senior media planner&buyer, PRO Media House:

W pewnej perspektywie czasowej jest dość prawdopodobne, że między Google i Facebooka wkroczy Amazon, natomiast zanim zyska w Polsce odpowiednią rangę i skalę, musi zadbać o asortyment dostosowany do tutejszych potrzeb i realiów. 

Krzysztof Dumbal (fot. Havas Media Group)

Krzysztof Dumbal, Integrated Digital Operations Director & Head of Programmatic, Havas Media Group:

Google będąc już potęgą online ewidentnie poszukuje nowych obszarów do zagospodarowania (offline), np. rozwijając Google Pay. Posiadając dane o transakcjach, poprzez analizę danych nt. płatności, będzie można wdrożyć pomiar konwersji na wizytę w sklepie offline. 

 66779_tomasz-czerwinski.jpg

Tomek Czerwiński, Deputy Digital Director, Dentsu Aegis Network:

Jest kilka trendów dotyczących reklamy online, które będą kontynuowane również w przyszłym roku. Należą do nich między innymi: stale rosnący udział video i zakupu powierzchni w modelu programmatic, dynamiczny rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji i machine learning, której namacalnym dowodem mogą być coraz bardziej popularne w naszym otoczeniu chatboty.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Autor
1. Autor, 188.146.13.*, 08.01.2019 / 10:43
zobaczy na Remadaysach 13 lutego co nowego w reklamowej branży piszczy. Tam w dwóch halach targi się odbywają i wszytko co związane z reklamą i poligrafią jest. Także ulotki, plakaty, gadzety wszytko można dostać. Ciekawe jakie teraz najmodniejsze gadżety są
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.