Stare problemy nie zostały rozwiązane, a do nich dojdą nowe...
Agencje rywalizują z trendem przenoszenia budżetów in-house; walczą (od lat) o przejrzyste standardy przetargowe, apelują o krótsze terminy płatności i - ogólnie - o cywilizowane warunki współpracy. Jak będzie w 2019 roku? Mimo szlachetnych inicjatyw, takich jak choćby opracowanie tzw. Białej księgi branży komunikacji marketingowej, będzie - z grubsza rzecz biorąc - tak samo albo i gorzej.
A wyzwania związane z kompleksową komunikacją ciągle rosną i - w miarę postępującej fragmentaryzacji cyfrowego świata - coraz trudniej na nie odpowiedzieć. Świętym Graalem są stały się więc dane, a gorącym trendem data driven marketing, a deficytowym zasobem specjaliści, którzy potrafią je analizować. Nie ma ich wielu. Zresztą - nie tylko ich. Jak prześmiewczo zauważa Grzegorz Krzemień, prezes zarządu Golden Submarine, "na rynku nie brakuje tylko prezesów i członków zarządu". Reszta - i dotyczy to nie tylko specjalizacji związanych z IT - na brak ofert nie powinna narzekać; agencje na brak talentów narzekać będą, tym bardziej, że świat IT dyktuje stawki, za którymi trudno nadążyć.
A do tego dochodzą jeszcze wyboiste polskie realia, w których 80-dniowy termin płatności to norma, a jego przestrzeganie - gest dobrej woli. Dla wielu mniejszych biznesów zatory płatnicze już teraz są paraliżujące, a - po zmianach związanych z wprowadzeniem split payment - będzie im jeszcze trudniej.
Porażką rynkową i zarazą zataczającą coraz szersze kręgi będzie w 2019 split payment. Agencje, które nierzadko czekają 80 dni roboczych na płatności, już niedługo dostaną przelewy mniejsze o 23%. Mniejsze podmioty zaczną się za chwilę wykrwawiać z powodu braku płynności.
Magdalena Szmidt, dyrektor zarządzająca, MOSQI.TO
Klienci będą nadal poszukiwać rozwiązań łączących światy offline i online, więc agencje będą musiały umiejętnie łączyć te kompetencje,a potem zadbać o to, by - udowodnić ich skuteczność. Nie będzie to proste, bo standardy pomiarowe dotyczące tylko online'u wciąż budzą wiele wątpliwości, a co dopiero pomiary uwzględniające tradycyjne i elektroniczne kanały... Omnichannel stanie się jednak koniecznością, a nie - jak dotychczas jedynie - nośnym hasłem.
Konsekwencją tego podejścia będzie m.in. zmiana podejścia marketerów z narzędziowego na bardziej strategiczne, tym bardziej że trendów, kanałów dotarcia, platform i urządzeń już dzisiaj jest już tak wiele, że sztuką stanie się wybór tych, które najbardziej pasują w danym przypadku.
Potrzebujemy rozwiązań organizacyjnych, które pozwolą integrować działania wewnątrz firm, często nadal prowadzone przez różne zespoły. Wreszcie potrzebujemy dobrych agencji, z dużym warsztatem, o szerokich kompetencjach, które będą dla klienta partnerem w budowie i realizacji strategii omnichannel.
Michał Ryszkiewicz, managing partner, KAMIKAZE
Ireneusz Laskowski, General Director, Altavia Polska:
Z jakimi największymi wyzwaniami będą się mierzyć agencje reklamowe w 2019 roku?
W związku ze zmianami zachowań i oczekiwań konsumentów, a co za tym idzie dążeniem do innowacyjności, zarówno przez marki jak i retailerów, agencje będą musiały stawić temu czoła. Jednocześnie dynamika tych zmian powoduje, że coś co jest dzisiaj innowacyjne jutro jest już passe, zatem agencje będą musiały w sposób permanentny poszukiwać nowych rozwiązań.
Jakie kompetencje będą rozwijać? Czego będą poszukiwać klienci?
Klienci coraz częściej poszukują agencji wszechstronnych, takich, którym będą mogli zlecić całość realizacji projektu w obszarze on-line i off-line. Omnichannel staje się koniecznością, a nie tylko hasłem. Oznacza to, że agencje będą musiały uzupełniać swoje kompetencje w obszarach, w których są słabsze - agencje digitalowe o kompetencje off-line, a agencje BTL o on-line.
Jakich specjalistów już teraz najbardziej brakuje na rynku?
Patrząc na oferty pracy i tendencje rynkowe jest szczególnie duże zapotrzebowanie na programistów, web designerów, ale również specjalistów takich jak digital marketing manager czy content manager. Widzę też dużą lukę w obszarze strategii - wciąż na rynku jest ograniczona liczba strategów, którzy w równym stopniu rozumieją on-line i off-line.
Jakie wydarzenia można uznać za najważniejsze dla rozwoju rynku agencji reklamowych?
Na to pytanie nasuwa się tylko jedna odpowiedź – wdrożenie zasad RODO. Drakońskie kary, skomplikowany język i ściany tekstu – to główne skojarzenia jakie przywodzi na myśl nowa ustawa. Mimo narastających mitów założenie jest inne – wszelkie informacje i zgody mają być przystępną i zrozumiałą dla konsumenta informacją. Zasada przejrzystości przewiduje również możliwość wspomagania się wizualizacjami w kwestii tworzenia np. zgód na przetwarzanie danych osobowych na stronach internetowych, co daje duże możliwości grafikom czy działom kreacji w agencjach.
Jakie problemy – mimo podejmowanych prób – pozostały nierozwiązane? Co można uznać za rynkową porażkę?
Dla mnie największym wyzwaniem jest brak spójnych, przejrzystych metod i wskaźników mierzenia skuteczności działań wielokanałowych, szczególnie na styku działań on-linowych i off-linowych. Koniec końców każdemu klientowi zależy na zwiększeniu sprzedaży i chce mieć pewność, że wydatki marketingowe i reklamowe są inwestycją a nie kosztem.
Michał Ryszkiewicz, managing partner, KAMIKAZE
Z jakimi największymi wyzwaniami będą się mierzyć agencje reklamowe w 2019 roku?
Fantastycznym i niezwykle aktualnym wyzwaniem jest relacja klient-marka, w której jest dziś coraz mniej miejsca na proste działania o charakterze 'push'. W 2019 będziemy działać coraz bardziej 'pull', tak by konsument mógł łatwo sięgnąć po nasze produkty, treści, informacje, wreszcie emocje, dokładnie wtedy kiedy chce i w taki sposób, jaki jemu odpowiada. Mix działań, w którym po prostu jesteśmy w zasięgu, we wszystkich relewantnych touchpointach, z wartościowym, świetnie przygotowanym contentem, maksymalnie dostępni i użyteczni to fantastyczny challenge, w którym dobre agencje odnajdą się doskonale.
To będzie wymagać od agencji reklamowych dużej wszechstronności, umiejętności budowania strategii w coraz bardziej zróżnicowanym ekosystemie mediów, kanałów, aplikacji, z wykorzystaniem nowoczesnych techonologii. Moim zdaniem przychodzi czas na agencje, które mają dużo know-how na pokładzie i potrafią osiągać efekty synergii.
Jakie kompetencje będą rozwijać? Czego będą poszukiwać klienci?
Do zestawu kompetencji dobrych agencji dołożyłbym obszar data-science. Jestem zdania, że data-driven marketing nie zastąpi nigdy kreatywnego warsztatu, a nawet najlepsza analityka nie dostarczy nam wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania. Sukces kampanii nadal będzie wymagać od marketerów empatii, kreatywności, autentyczności przekazu, emocji. Ale solidna analiza danych o zachowaniach użytkowników to kopalnia insightów dla strategów i kreatywnych. A sprawne poruszanie się marketerów na coraz bardziej złożonych ścieżkach zakupowych pozwoli optymalizować komunikację jak nigdy dotąd.
Klienci będą szukać agencji, które połączą te umiejętności - opierając się na danych, nadal będą zachwycać świeżością, kreatywnością, designem.
Jakich specjalistów już teraz najbardziej brakuje na rynku?
Szczerze, nie odczuwamy dużych braków. W kilku zespołach agencji, w których otoczenie zmienia się najszybciej, mamy mocno hybrydowe role, które zakładają podejmowania nowych wyzwań na co dzień. Nie zaglądamy przy tym w zakresy obowiązków, a dobieramy teamy projektowe wg. kompetencji, predyspozycji i zainteresowań. I tak np. copywriter zaczyna pisać scenariusz dla chatbota, a socjalista robi zdjęcia.
Agencje reklamowe to 'crème de la crème' rynku - inteligentni, błyskotliwi, chłonni, otwarci ludzie. Wystarczy pozwolić im się uczyć i rozwijać.
Jakie wydarzenia można uznać za najważniejsze dla rozwoju rynku agencji reklamowych?
Omnichannel. Jest w strategiach marketingowych od kilku lat, i to na pierwszych pozycjach w priorytetach. Ma absolutnie niepodważalnie głęboki sens. Prawdziwy omnichannel jest po prostu trudny w implementacji. Na ten moment mamy dużo udanych prób prowadzenia zintegrowanych działań, z uwzględnieniem synergii kilku kanałów komunikacji. Jednak przy tempie zmian zachowań konsumenckich, głównie za sprawą wszechobecnego smartfona, na coraz bardziej złożonej customer journey, do modelu omnichannel bardzo nam daleko. Potrzebujemy narzędzi, które pozwolą w prosty sposób integrować posiadane dane z różnych źródeł i efektywnie wykorzystać je do prowadzenia komunikacji.
Potrzebujemy rozwiązań organizacyjnych, które pozwolą integrować działania wewnątrz firm, często nadal prowadzone przez różne zespoły. Wreszcie potrzebujemy dobrych agencji, z dużym warsztatem, o szerokich kompetencjach, które będą dla klienta partnerem w budowie i realizacji strategii omnichannel.
Bartek Cymer, Dyrektor zarządzający, Peppermint powered by Quad
Z jakimi największymi wyzwaniami będą się mierzyć agencje reklamowe w 2019 roku?
Dużym wyzwaniem, o ile agencje podejmą rękawicę, będzie odwiedzenie klientów od szeroko komunikowanych trendów w marketingu. Owszem, influencer marketing się sprawdza. Ale tam, gdzie zaangażowanie influencerów rzeczywiście ma sens. Nie dla wszystkich marek jest to najlepszy środek komunikacji.
Najprawdopodobniej trend ten, jak i każdy inny, kiedyś przeminie i wpisze się w regularne działania marketingowe. Dlatego ważne jest, zarówno po stronie agencji, jak i klienta, odrobienie strategicznej „pracy domowej” i korzystanie z najskuteczniejszych, najbardziej dopasowanych do potrzeb danej marki kanałów komunikacji. Niekoniecznie do tych na topie.
Jakie kompetencje będą rozwijać? (Czego będą poszukiwać klienci?)
Influencer marketing, bardziej jako potrzeba marketingu autentycznego, natywnego - to będzie bardzo pożądana kompetencja u agencji reklamowych. Wspominam o autentyczności w marketingu, bo nie wszystkie marki potrzebują influencerów, a do większości z ich odbiorców bardziej od reklamy przemawia recenzja czy rekomendacja. Klienci już poszukują i będą dalej poszukiwali natywnych form reklamy, odbiegającej od standardowych formatów.
Jakich specjalistów już teraz najbardziej brakuje na rynku?
Z doświadczenia wiem, że bardzo trudno znaleźć stratega komunikacji z dobrym warsztatem i doświadczeniem. Jest ich na rynku niewielu.
Jakie wydarzenie można uznać za najważniejsze dla rozwoju rynku agencji reklamowych?
Trudno wskazać jedno. Było kilka upadków, niektóre z nich zakończone konsolidacją. Były też konsolidacje niezależne od tego. Chodzi głównie o agencje sieciowe. To daje przestrzeń dla mniejszych graczy, którzy często realizują ciekawsze projekty.
Jakie problemy - mimo podejmowanych prób - pozostały nierozwiązane? Co można uznać za rynkową porażkę?
Cały proces new businessowy. Mało czasu na odpowiedź na brief. Bardzo długi proces oczekiwania na odpowiedź klienta. Często to proporcja tydzień vs miesiące. Standardy komunikacji po stronie wielu klientów nie są wysokie. Problemem jest częsty brak feedbacku, trzeba o niego bardzo zabiegać, a przecież jego otrzymanie powinno być standardem, bo dzięki niemu cała branża o wiele szybciej by się rozwijała, a agencje sprawniej odpowiadałyby na potrzeby klientów. Mam wrażenie, że nasza praca często nie jest szanowana przez klientów, a przecież przygotowanie do przetargu pochłania znaczne zasoby, a na naszym rynku smutnym standardem jest brak wynagrodzenia dla agencji, które biorą udział w przetargu, ale go nie wygrywają.
Magdalena Szmidt, dyrektor zarządzająca, MOSQI.TO
Z jakimi największymi wyzwaniami będą się mierzyć agencje reklamowe w 2019 roku?
Jeśli teoria cyklu koniunkturalnego znajdzie potwierdzenie w praktyce, to wiele wskazuje, że spowolnienie gospodarcze czeka za rogiem. Dla branży oznacza to mrożące krew w żyłach mrożenie budżetów. Ale kto wie, w roku wyborczym może i kryzys uda się przełożyć na później :)
Większym wyzwaniem może jednak okazać się przejmowanie kompetencji agencyjnych przez działy marketingu koncernów. Tych, którzy marzą o kremie na torcie, czeka jeszcze ostrzejsza walka i kolejne konsolidacje. Oby alianse strategiczne oraz koalicje, okazały się trwalsze niż te znane z polskiej polityki.
Wyzwaniem dla nas wszystkich powinno być skuteczniejsze promowanie kultury i edukacji – z badania adex wynika, że w pierwszym półroczu 2018 wydaliśmy na promocję on-line ponad 2 mld zł i tylko 1% tej kwoty został przeznaczony na wsparcie kultury. Zmieńmy .TO!
Jakie kompetencje będą rozwijać? (Czego będą poszukiwać klienci?)
Klienci będą poszukiwać partnerów wystarczająco inteligentnych, by na ich potrzeby zarządzać sztuczną inteligencją :) Liczymy jednak, że prócz narzędziowego podejścia, chatbotów itp. znajdzie się jeszcze miejsce na ludzki interface.
Jakich specjalistów już teraz najbardziej brakuje na rynku?
Największą bolączką, niezależnie od branży jest ogólnonarodowy kryzys kadrowy. Z roku na rok kwestia kompetencji przestaje grać nadrzędną rolę, istotniejsze są postawa i zaangażowanie. Pozyskanie do pracy ludzi otwartych, z pasją, którzy chcą się uczyć nastręcza coraz większych kłopotów. Kwestia umiejętności jest rzeczą nabytą, branża cierpi najbardziej na brak tych wymienionych powyżej.
Jakie problemy - mimo podejmowanych prób - pozostały nierozwiązane? Co można uznać za rynkową porażkę?
Świat, w tym i my, nie potrafimy sobie poradzić z fake newsami, co gorsza najtęższe mózgi nie wiedzą, jak to zmienić. Jednak branża w Polsce ma problemy bardziej przyziemne: RODO i split payment. RODO – słowo postrach - wszyscy się boją, ale jeszcze dokładnie nie wiadomo czego. Porażką rynkową i zarazą zataczającą coraz szersze kręgi będzie w 2019 split payment. Agencje, które nierzadko czekają 80 dni roboczych na płatności, już niedługo dostaną przelewy mniejsze o 23%. Mniejsze podmioty zaczną się za chwilę wykrwawiać z powodu braku płynności.
Grzegorz Krzemień, prezes zarządu GoldenSubmarine
Z jakimi największymi wyzwaniami będą się mierzyć agencje reklamowe w 2019 roku?
Z perspektywy naszej agencji – największym wyzwaniem będzie utrzymanie dotychczasowej dynamiki wzrostów. Stale notujemy wzrosty o dużej dynamice, co zresztą doceniane jest np. w raporcie Agencja Interaktywna Roku „Media & Marketing Polska”, w którym to trzykrotnie – w tym dwa razy z rzędu, w 2017 i 2018 – zdobyliśmy tytuł najlepszej agencji. Mijający rok zamykamy pozyskaniem kilku nowych, ważnych klientów, a nasze ambicje są jeszcze większe.
Jakie kompetencje będą rozwijać? (Czego będą poszukiwać klienci?)
Po pierwsze, kluczowa będzie integracja usług w zakresie komunikacji digitalowej. Od lat poszerzamy kompetencje i rozwijamy kolejnej obszary zdobywając na tych polach nowych klientów. Tego zresztą klienci dziś oczekują od agencji: komplementarności usług, doradztwa i dostosowana komunikacji „skrojonej na miarę”, z wykorzystaniem pełni dostępnych rozwiązań i narzędzi. Mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem rynku, na których co i rusz pojawiają się kolejne trendy. Trzeba w związku z tym umieć sprostać nowym wymaganiom reklamodawców.
Po drugie, już teraz na znaczeniu zyskuje automatyzacja marketingu. W nadchodzących latach może zdominować usługi cyfrowego marketingu, a w każdym razie – stać się jednym z filarów większości planowanych działań komunikacyjnych. Chodzi bowiem nie tylko o efektywność i oszczędności, lecz usprawnienie i zintensyfikowanie relacji między marką a konsumentem.
Jakich specjalistów już teraz najbardziej brakuje na rynku?
Mówiąc pół żartem, pół serio – na rynku nie brakuje tylko prezesów i członków zarządów. Podchodząc do tematu całkiem serio, trzeba zwrócić uwagę, że w obliczu dynamicznego rozwoju e-marketingu, o naprawdę dobrych – a więc kompetentnych, uzdolnionych i chcących się rozwijać – pracowników, łatwo nie jest. Oczywiście, przy pewnej skali biznesu czy renomie agencji, łatwiej pozyskiwać talenty. Znacznie trudniej mają mniejsze, kilkuosobowe podmioty.
Jakie wydarzenie można uznać za najważniejsze dla rozwoju rynku agencji reklamowych?
Najważniejsze z perspektywy zarządczej i problemów wyżej opisanych, związanych z pozyskiwaniem utalentowanych pracowników, było wprowadzenie wiarygodnego i spójnego standardu certyfikacji ekspertów e-marketingu. Mam na myśli DIMAQ, program prowadzony przez IAB Polska. Jako przewodniczący branżowej rady ds. kompetencji DIMAQ z jednej strony, a prezes agencji z drugiej – mogę na co dzień przekonywać, jak ważne było pojawienie się DIMAQ-a. Jego renomę i skuteczność potwierdza zainteresowanie branży na innych rynkach w Europie. Już teraz działa on pod auspicjami IAB Europe w wielu krajach, a planują to kolejne.
Jakie problemy - mimo podejmowanych prób - pozostały nierozwiązane? Co można uznać za rynkową porażkę?
Myślę, że fakt, iż wciąż – mimo wielu starań – nie doczekaliśmy się ujednoliconych standardów w procedurach przetargowych. Nadal dochodzi do sytuacji absurdalnych. Starania ze strony SAR, zaangażowanie do prac panelowych działy zakupów reklamodawców, i opublikowanie „Białej księgi branży komunikacji marketingowej”, to dobry krok w kierunku zmian. W myśl powiedzenia, że kropla drąży skałę...
Agnieszka Sosnowska, CEO, Biuro Podróży Reklamy:
Wrogiem agencji jest inhouse, który przyrasta po stronie klientów korporacyjnych i który może odbić się im w przyszłości czkawką, bo redukcja własnych zespołów, a jeszcze wcześniej trafna diagnoza w tym zakresie, wcale nie jest taka łatwa w korporacjach, które z natury mają sporą inercję. Kolejna sprawa - w Polsce nie bada się tego obszaru, ale na zachodnich rynkach tak - otóż okazuje się, że zaufanie rynku do agencji jest mniej więcej takie jak do polityków. Myślę, że Polsce też ten problem może występować. Oczywiście problemem dla agencji jest dynamiczny przyrost nowych podmiotów i nadmierna konkurencja, bo próg wejścia do tej branży wydaje się mały, choć wcale taki nie jest. No i coraz większym problemem w tej sytuacji staje się presja cenowa na usługi oraz rozdrobnienie budżetów.
Jakie kompetencje będą rozwijać? (Czego będą poszukiwać klienci?)
Klienci będą szukać u agencji kompetencji, których u siebie nie mają i których im się mieć nie opłaca. Mamy trend inhouse w marketingu po stronie klientów korporacyjnych. W dużym stopniu jest to sprawa indywidualna jakich kompetencji klienci z podejściem inhouse’owym nie mają i nie chcą mieć u siebie. Marki na pewno będą potrzebować błyskotliwych, złożonych kampanii, które „hack’ują” rynek strategią i konceptem kreatywnym, a jednocześnie takich, które udaje się impelementować bez nadmiernych kosztów i które przynoszą dobre ROI. Więc w cenie będą agencje ze złożonymi kompetencjami, ale jednocześnie takie, które potrafią być efektywne (czytaj: raczej polskie i nie sieciowe). Ważna jak nigdy dotąd będzie elastyczność agencji i umiejętność współpracy z wieloma punktami styku po stronie klienta.
Jakich specjalistów już teraz najbardziej brakuje na rynku?
Najwięcej na rynku zarabiają programiści AI. Ale w ogóle programiści mają się dobrze i mogą przebierać w ofertach. W cenie są specjaliści od marketing automation, dobrzy stratedzy.
Jakie wydarzenie można uznać za najważniejsze dla rozwoju rynku agencji reklamowych?
Takim symbolicznym wydarzeniem dla rodzimego rynku będzie przekroczenie przez niego bariery, która lata temu wydawała się nieosiągalna. Wydatki reklamowe na reklamę w internecie przebiją pod względem wielkości wydatki na reklamę telewizyjną na przełomie 2018 i 2019 roku. Jest to duża szansa dla rynku, bo fakt ten odbije się szerokim echem w mediach branżowych i dalej będzie napędzał biznes agencji digitalowych (czy szerzej - reklamowych).
Jakie problemy - mimo podejmowanych prób - pozostały nierozwiązane? Comożna uznać za rynkową porażkę?
Postępujący spadek wartości akcji WPP, który trwa od roku jest w moim odczuciu projekcją zagrożeń dla całego rynku reklamy. Największy koncern reklamowy świata, składający się z ponad 400 agencji, z których większość to znane marki, który idzie systematycznie w dół, to coś, co nie powinno pozostawiać obserwatorów obojętnym.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»