10.01.2019 / Agencje interaktywne
 

Jak będzie 2019 rok dla agencji reklamowych?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Fot. Rawpixel - Fotolia.com
Fot. Rawpixel - Fotolia.com

Agencje rywalizują z trendem przenoszenia budżetów in-house; walczą (od lat) o przejrzyste standardy przetargowe, apelują o krótsze terminy płatności i - ogólnie - o cywilizowane warunki współpracy. Jak będzie w 2019 roku? Mimo szlachetnych inicjatyw, takich jak choćby opracowanie tzw. Białej księgi branży komunikacji marketingowej, będzie - z grubsza rzecz biorąc - tak samo albo i gorzej. 

A wyzwania związane z kompleksową komunikacją ciągle rosną i - w miarę postępującej fragmentaryzacji cyfrowego świata - coraz trudniej na nie odpowiedzieć. Świętym Graalem są stały się więc dane, a gorącym trendem data driven marketing, a deficytowym zasobem specjaliści, którzy potrafią je analizować. Nie ma ich wielu. Zresztą - nie tylko ich. Jak prześmiewczo zauważa Grzegorz Krzemień, prezes zarządu Golden Submarine, "na rynku nie brakuje tylko prezesów i członków zarządu". Reszta - i dotyczy to nie tylko specjalizacji związanych z IT - na brak ofert nie powinna narzekać; agencje na brak talentów narzekać będą, tym bardziej, że świat IT dyktuje stawki, za którymi trudno nadążyć. 

A do tego dochodzą jeszcze wyboiste polskie realia, w których 80-dniowy termin płatności to norma, a jego przestrzeganie - gest dobrej woli. Dla wielu mniejszych biznesów zatory płatnicze już teraz są paraliżujące, a - po zmianach związanych z wprowadzeniem split payment - będzie im jeszcze trudniej. 

Porażką rynkową i zarazą zataczającą coraz szersze kręgi będzie w 2019 split payment. Agencje, które nierzadko czekają 80 dni roboczych na płatności, już niedługo dostaną przelewy mniejsze o 23%. Mniejsze podmioty zaczną się za chwilę wykrwawiać z powodu braku płynności.

Magdalena Szmidt, dyrektor zarządzająca, MOSQI.TO

Klienci będą nadal poszukiwać rozwiązań łączących światy offline i online, więc agencje będą musiały umiejętnie łączyć te kompetencje,a potem zadbać o to, by - udowodnić ich skuteczność. Nie będzie to proste, bo standardy pomiarowe dotyczące tylko online'u wciąż budzą wiele wątpliwości, a co dopiero pomiary uwzględniające tradycyjne i elektroniczne kanały... Omnichannel stanie się jednak koniecznością, a nie - jak dotychczas jedynie - nośnym hasłem. 

Konsekwencją tego podejścia będzie m.in. zmiana podejścia marketerów z narzędziowego na bardziej strategiczne, tym bardziej że trendów, kanałów dotarcia, platform i urządzeń już dzisiaj jest już tak wiele, że sztuką stanie się wybór tych, które najbardziej pasują w danym przypadku. 

Potrzebujemy rozwiązań organizacyjnych, które pozwolą integrować działania wewnątrz firm, często nadal prowadzone przez różne zespoły. Wreszcie potrzebujemy dobrych agencji, z dużym warsztatem, o szerokich kompetencjach, które będą dla klienta partnerem w budowie i realizacji strategii omnichannel.

Michał Ryszkiewicz, managing partner, KAMIKAZE

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
66806_ireneusz_laskowski_altavia.jpg

Ireneusz Laskowski, General Director, Altavia Polska:

Oznacza to, że agencje będą musiały uzupełniać swoje kompetencje w obszarach, w których są słabsze - agencje digitalowe o kompetencje off-line, a agencje BTL o on-line.

66805_michal_ryszkiewicz_kamikaze.jpg

Michał Ryszkiewicz, managing partner, KAMIKAZE:

W 2019 będziemy działać coraz bardziej 'pull', tak by konsument mógł łatwo sięgnąć po nasze produkty, treści, informacje, wreszcie emocje, dokładnie wtedy kiedy chce i w taki sposób, jaki jemu odpowiada. 

66804_bartek-cymer_peppermint.jpg

Bartek Cymer, Dyrektor zarządzający, Peppermint powered by Quad:

Ważne jest, zarówno po stronie agencji, jak i klienta, odrobienie strategicznej „pracy domowej” i korzystanie z najskuteczniejszych, najbardziej dopasowanych do potrzeb danej marki kanałów komunikacji. Niekoniecznie do tych na topie.

 66803_3469_l2.jpg

Magdalena Szmidt, dyrektor zarządzająca, MOSQI.TO:

Porażką rynkową i zarazą zataczającą coraz szersze kręgi będzie w 2019 split payment. Agencje, które nierzadko czekają 80 dni roboczych na płatności, już niedługo dostaną przelewy mniejsze o 23%. Mniejsze podmioty zaczną się za chwilę wykrwawiać z powodu braku płynności.

 66802_grzegorz-krzemien-960x960.jpg

Grzegorz Krzemień, prezes zarządu GoldenSubmarine:

Nie doczekaliśmy się ujednoliconych standardów w procedurach przetargowych. Nadal dochodzi do sytuacji absurdalnych. Starania ze strony SAR, zaangażowanie do prac panelowych działy zakupów reklamodawców, i opublikowanie „Białej księgi branży komunikacji marketingowej”, to dobry krok w kierunku zmian

66744_bpr-agnieszka-sosnowska_fota.jpg

Agnieszka Sosnowska, CEO, Biuro Podróży Reklamy:

Wrogiem agencji jest inhouse, który przyrasta po stronie klientów korporacyjnych i który może odbić się im w przyszłości czkawką, bo redukcja własnych zespołów, a jeszcze wcześniej trafna diagnoza w tym zakresie, wcale nie jest taka łatwa w korporacjach

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.