2.01.2017 / Trendy
 

Reklama online w 2017 roku: automatyzacja, content i omnichannel

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Rynek reklamy online nadal rośnie napędzany rozwojem mobile'u i mediów społecznościowych, ale w 2017 roku display nie odda koszulki lidera. W czasach programmatic buying przeżywa drugą młodość i jedynie powszechne w Polsce stosowanie ad blocków może kłaść się cieniem na te świetlane perspektywy.

W Polsce reklamy blokuje już ponad 30 proc. internautów, a wydawcy i reklamodawcy nie mają skutecznego sposobu na to, by poradzić sobie z tym problemem. Na ten wydawałoby się najbardziej naturalny, czyli odcięcie blokujących użytkowników od darmowych treści, mogą pozwolić sobie nieliczni, ale bez solidarnej postawy wszystkich największych internetowych wydawców, takie ruchy trudno postrzegać inaczej niż w kategoriach eksperymentu. Wyzwaniem, z jakim będzie musiała poradzić sobie branża, będzie przekonanie użytkowników do porzucenia problematycznych wtyczek. Specjaliści alarmują, że zmiany powinni zacząć od siebie, porzucając najbardziej agresywne formaty reklamowe i najgorsze praktyki (brak możliwości zamknięcia reklamy, autoodtwarzany dźwięk, przeładowanie strony kreacjami), bo przynoszą one więcej szkód (dla całej branży) niż pożytku. W 2017 roku okaże się, kto wybrał strategię kija, a kto marchewki, a przede wszystkim - która jest skuteczniejsza, choć na ostateczne rozstrzygnięcia trzeba będzie pewnie nieco dłużej. 

Trendem, który szczególnie może zyskać w tym kontekście jest content marketing. W 2016 roku zyskiwał na znaczeniu i nie inaczej będzie w tym roku. Treści, przemyślane, wartościowe i dopasowane nie tylko do grupy docelowej, ale także do konkretnej platformy będą w centrum zainteresowania marketerów. Dzięki temu być może więcej działań będzie przypominało to, co dzisiaj robi na przykład Allegro (Legendy Polskie), jeśli nie rozmachem - na ten mogą sobie pozwolić jedynie najwięksi - to przynajmniej pomysłem. 

Bo pomysł znowu jest najważniejszy. Po czasach chwilowej fetyszyzacji technologii i bałwochwalczego podejścia do narzędzi komunikacyjnych, nadchodzi bowiem pora refleksji. Marketerzy, którzy jeszcze przed chwilą uważali, że trzeba być wszędzie, nawet jeśli mówi się o niczym, wracają do myślenia o idei, jako o tym, co decyduje o skuteczności kampanii reklamowej - tak wizerunkowej, jak i sprzedażowej. Inwestycję w jakościowe treści w 2017 roku będą się zwiększać, tak jak zainteresowanie reklamą natywną. Już dzisiaj cieszy się ona sporym zainteresowaniem, ale jej realizacje wciąż pozostawiają sporo do życzenia. W miarę upływu czasu, będzie jednak coraz lepiej. 

Z jednej strony - content, z drugiej - dane. Ich znaczenia w planowaniu działań marketingowych w sieci nikt przy zdrowych zmysłach nie może lekceważyć,. Problemem jest wciąż jednak śledzenie ścieżki konwersji użytkownika, który w ciągu dnia korzysta z kilku platform sprzętowych, z których jest dla marketera szansą oraz połączenie informacji płynących z online'u z działalnością w offline. Omnichannel, odmieniany przez branżowych ekspertów przez wszystkie przypadki, będzie powoli stawał się codzienną praktyką. Tym bardziej, że rywalizacja na rynku e-commerce - na którym być może już w 2017 roku zetrą się Amazon, Alibaba i Allegro - zapowiada się niezwykle emocjonująco, co stanie się też powodem wzrostu znaczenia marketingu rekomendacji.  

Źródło: Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ

61425_justyna-spytek.jpg

Justyna Spytek, Managing Director, TradeTracker Poland:

Już jakiś czas temu stało się jasne, że atrybucja konwersji na postawie ostatniego kliknięcia stanowi barierę w rozwoju całej branży. Szerokie spojrzenie na działania marketingowe online powinno rodzić pytania o znaczenie poszczególny touchpoint’ów w procesie podejmowania decyzji zakupowych i wyborze produktu.

61426_madamczyk_they.jpg

Marcin Adamczyk, Digital Media Manager They.pl:

Największym zagrożeniem, które niesie ze sobą rozwój digital marketingu 360°, jest niestety nieumiejętne jego wykorzystanie: brak celu marketingowego, zły dobór kanałów, niedopasowany przekaz...

61427_bartek-d1.png

Bartosz Drzewiński, Product Managera, DDS Poland: 

Najlepszy efekty będzie przynosiła synergia działań reklamowych - w sieciach społecznościowych na urządzeniach mobilnych. 

Rafał Piasecki

Rafał Piasecki, Head of Strategy Cheil Poland:

Głośno było o kilku innych trendach takich video, video 360, personalizacja czy mobile. Generalnie jednak widać, że samo narzędzie to jeszcze nie przełom, ani przepis na sukces. 

Mojra Tirs

Mojca Tirš Creative Director, Cheil Poland:

W minionych miesiącach zauważalna była również wciąż rosnąca jakość contentu digitalowego. Jedną z przyczyn takiego rozwoju spraw niewątpliwie było promowanie wysokiej jakości contentu przez Facebooka, ale nie tylko. 

61430_bartek-pawluk--bw.jpg

Bartek Pawluk, prezes agencji Zjednoczenie:

Szczególnym zainteresowaniem marketerów cieszyły się działania z wykorzystaniem influencerów. Nie jest to jakaś specjalna nowość, ale być może po prostu to zjawisko zaistniało szerzej w świadomości klientów agencji.

Robert Sosnowski (fot. Biuro Podróży Reklamy)

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy:

Użytkownicy czują się osaczeni przez reklamę. Informacje o wycieku danych na masową skale, szpiegowaniu obywateli przez rządy wpadają trochę do jednego worka z e-reklamą i to budzi negatywne skojarzenia.

Radosław Dąbrowski (fot. Byss)

Radosław Dąbrowski, dyrektor kreatywny, agencja BYSS.PL:

Rozwiązania korzystające z rzeczywistości wirtualnej pomogą budować wizerunek marek, przeniosą brand experience na nowy poziom, niespiesznie dążąc do zabrania tej roli treściom video.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: content marketing, e-commerce, omnichannel, reklama online


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.